Könyvbemutató

2023.03.01. 07:00

Az öreg halász és az orvos, avagy így blogolt a miskolci kardiológus

Dr. Kaló Emil orvos írásaiból válogat a Privát félmúlt kiadványsorozat új kötete.

Hajdu Mariann

Volt egyszer egy orvos. Dr. Kaló Emil kardiológus-belgyógyász 2016. május 12-én hunyt el, de emlékezete ma is él. Olyannyira, hogy – ilyen még nem volt a Privát félmúlt kiadványsorozat történetében – posztumusz, azaz a szerző halálát követően jelennek meg írásai a Privát félmúlt várostörténeti sorozat részeként. 

A sorozat 29. kötetének bemutatója március 27-én, délután 5 órától lesz a miskolci Földes gimnázium dísztermében.

– Balogh Attila, a sorozat szerkesztője és Szunyogh László, a város főépítésze keresett meg, hogy nem jelenthetnék meg édesapám írásait a sorozat részeként – mondta dr. Kaló Ágnes, az orvos lánya. – Édesapám rendszeresen posztolt a Facebookon sokféle témában.

Dr. Kaló Emil az Ózdhoz közeli Csokvaományban született 1941-ben, a Földes Ferenc Gimnáziumban járt, majd Debrecenben végzett az orvostudományi egyetemen. 1966-ban kapott állást a megyei kórházban (Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház), ahol 45 éven át dolgozott.

Blogszerű bejegyzések

– Hetven éves volt, amikor abbahagyta a munkát – mesélte a lánya. – Mindig szeretett valamilyen értelmes tevékenységet keresni, találni magának, így volt ez a nyugdíjas éveiben is. Sokat kirándultak, utaztak, rengeteget olvasott, és ekkor kezdett bele az írásba is. Nagyon sokat írt. A Facebook-bejegyzései olyanok voltak, mintha blogot írna, sok mindent feljegyzett a családjáról, utazásaikról, és orvoslással kapcsolatos élményeiről,  őszintén mondta el véleményét az egészségügyről, írt hitvallásáról, meglátásáról, személyes gondolatairól. Unokája tanította meg a számítógép, a klaviatúra használatára, és arra, hogy hogyan lehet képet csatolni az írásaihoz. 

 

A szerteágazó bejegyzésekből az orvoslással kapcsolatos írásokat válogatták ki a kötet szerkesztői. Ezekből a rövid bejegyzésekből áll a kiadvány első része, a másodikban a család (felesége, aki a Földes gimnázium tanára volt, két gyermeke, Ágnes és Zoltán, valamint Dr. Kaló Emil bátyja, Tibor) emlékezései mellett Iván Tamás, valamint Szunyogh László barátok sorai olvashatók. Dr. Kaló Emil egyébként a Földes Ferenc Gimnázium Öregdiák Egyesület tiszteletbeli elnöke és Csokvaomány díszpolgára is volt.

Izgalmas képek

A könyvecskét olvasgatva izgalmas kép rajzolódik ki az orvosról, mint emberről. Kiderül az is, hogy miért választotta a család és a szerkesztők a könyv címéül "Az öreg halász és az orvos"-t. ,,Középiskolás koromban olvastam először Az öreg halász és a tengert. Nem értettem. Orvosként aztán a mondanivalóját magamévá tettem. Lényege: az embert el lehet pusztítani, de legyőzni soha.", írta ugyanis bejegyzésében egy helyen.

Azt is megfogalmazza soraiban, hogy miért is ír. ,,Célom csak annyi, hogy az egészségügyi dolgozókról – joggal avagy jogtalanul – kialakult negatív társadalmi megítélést árnyaljam. Lehet, hogy nem sikerül, de legalább megpróbálom."  Történeteket mesél, de mindig úgy, hogy az orvosi titok megmaradjon, az egyes esetekből levonja a tanulságot. Mesél hirtelen halálról, életről, kollégákról, hálapénzről, orvosi közszereplésről, igazságszolgáltatásról, vagy épp arról, hogy mibe törött bele a bicskája.

Egyfajta paraszolvencia

Dr. Kaló Ágnest, a lányát a saját, kiadványba válogatott kedvenc történetéről faggattuk.

– Abban én is szerepelek – árulta el. Az írás a "hálapénzről", és egy férfiről szól, akinek a főorvos többszöri újraélesztéssel mentette meg az életét. Íme a történet vége Dr. Kaló Emil saját soraival: 

Több év telt el. A Zsóry fürdőben voltunk a családommal. Akkoriban nyílt meg a hullámmedence. A gyerekekkel egymást nyomdostuk a vízbe. A lányomat hátulról vízbe nyomva hatalmas pofont kaptam egy ismeretlen férfitól. Aztán ő terült el egy jobbhorgot követően. Azt egy középkorú férfitól kapta. Közben kiderült, hogy hátulról én nem a lányomat, hanem a pofont adó férfi barátnőjét nyomtam víz alá. Aki pedig engem megvédett, kérdezte: Nem ismer meg, adjunktus úr? Én vagyok a kovács, akit életében a legtöbbször élesztett újra! Örülök, hogy segíthettem. Ez is paraszolvencia volt. Életemben az egyik legemlékezetesebb.


 

 

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában