Magyarország

2012.08.30. 15:41

MKKE-javaslat a Márai-program legfajsúlyosabb elemének folytatására

Budapest, 2012. augusztus 30., csütörtök (MTI) - A Márai-program könyvkiadókat és könyvtárakat támogató pályázatának folytatására tett javaslatot a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE): az elképzelés szerint a pályázat kiírója az NKA Könyvkiadás Kollégiuma évi 400 millió forintos kerettel hirdetné meg a magyarországi és határon túli kiadókat megszólító Márai-pályázatot.

Budapest, 2012. augusztus 30., csütörtök (MTI) - A Márai-program könyvkiadókat és könyvtárakat támogató pályázatának folytatására tett javaslatot a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE): az elképzelés szerint a pályázat kiírója az NKA Könyvkiadás Kollégiuma évi 400 millió forintos kerettel hirdetné meg a magyarországi és határon túli kiadókat megszólító Márai-pályázatot.

Az MKKE csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján Zentai Péter László, a szervezet igazgatója elmondta, hogy a pályázat újraindításával nem kívánják kiváltani, hanem kiegészítenék a Könyvkiadás Kollégium többi támogatási rendszerét, pályázati kiírásait.

Elképzelésük szerint a Márai-pályázaton a kiadók egy évnél régebbi könyvvel nem pályázhatnának. Egy-egy kiírásban legfeljebb 800 címből álló Márai-listát alakítanának ki, a program kedvezményezettjei továbbra is a magyar szerzők művei lennének. A Könyvkiadás Kollégium által kialakított listából a magyarországi és a határon túli könyvtárak - mintegy 650 intézmény - szabadon választhatnának. A támogatási rendszer nem avatkozik be a piaci folyamatokba, az érték kiválasztódásban, a szellemi termékek versenyébe - fogalmazott.

Zentai Péter László felidézte, hogy az öt egymásra épülő elemből álló támogatási rendszert, a Márai-programot 2006-ban dolgozták ki. A program másfél éve valósult meg az NKA rendszerén és felügyeleti hatáskörén belül.

Legfajsúlyosabb eleme a minőségi könyveknek a könyvtárak állománybeszerzésén keresztül való támogatása.

Kiemelte, hogy a Márai-program alapvető elképzeléseit soha senki nem tudta megkérdőjelezni.

"Sokrétű, gazdag választékot és demokratikus kiválasztást jelentő program, amely a könyvkészítési láncolat minden szereplőjét érinti" - fogalmazott, hozzátéve, hogy a rendszerváltás óta az első olyan komplex kultúratámogatási programról van szó, amely a láncolat minden szereplőjét segíti: az alkotókat, a kiadókat, a könyvtárakat és az olvasókat is.

A pályázatot mindössze kétszer - 400-400 millió forintos kerettel - írták ki. A programot befejezettnek nyilvánította a Kollégium vezetője, azóta új kiírás jelent meg, amely az MKKE megítélése szerint sem demokratikusságában, sem nyitottságában nem hasonlítható a Márai-programmal. Mint az MKKE igazgatója fogalmazott, számukra elfogadhatatlan, hogy a Márai-programot egy kevésbé átlátható és kevésbé értékcentrikus programmal helyettesítsék be, amely a piaci folyamatokba is értelmetlenül beavatkozik.

Mint elhangzott, amíg a Márai-programban a kollégium által a kiadó javaslatai alapján kialakított listából a mintegy 650 könyvtár szabadon választhatott a címek közül, a jelenlegi pályázati kiírás szerint tíztagú kuratórium választja ki - nem kész könyvek, hanem szinopszisok alapján - a támogatásra méltó könyveket, amelyeket megkapnak a könyvtárak.

"A Márai-program fennmaradásához komoly szakmai érdekek fűződnek" - hangsúlyozta Zentai Péter László.

A sajtótájékoztatón a magyar tudományos és szakkönyvkiadás új támogatási rendszerére, valamint a pedagógusok és könyvtárosok könyvvásárlási támogatására kidolgozott szakmai javaslatokat is ismertették. Kocsis András Sándor, a MKKE elnöke beszámolt arról, hogy szakmai konszenzus alapján született javaslataikat a napokban eljuttatták egyeztetésre L. Simon László kulturális államtitkárnak. Mint mondta, a könyvszakma szempontjából is nehéz év előtt állnak; az elmúlt három évben mintegy 15 százalékos csökkenést szenvedett el a szakma.

Kocsis András Sándor kiemelte: a magyarországi tudományos és szakkönyvkiadás állami támogatása az elmúlt évtizedben gyakorlatilag megszűnt. Figyelmeztetett arra, hogy a magyar szaknyelv kincs, amelyet óvni kell, ezért javasolják, hogy évi 200 millió forintos támogatási kerettel a tudományos és szakkönyvpályázat az NKA nemrég felállított Könyvkiadási Kollégiuma új pályázati kiírási témája legyen. Az MKKE évente száz mű támogatására lát lehetőséget, elképzelésük szerint elsősorban új kötet kiadására lehetne pályázni.

A szervezet elnöke beszélt arról, hogy az állami oktatási rendszerben dolgozó pedagógusok és a könyvtárosok - akik számára a könyv munkaeszköz - jelenleg semmilyen könyvtámogatást nem kapnak. Javaslatuk az, hogy a mintegy 140 ezer pedagógus és könyvtáros könyvvásárlásaival évi legfeljebb 100 ezer forintig csökkenthesse az adóalapját. Ez a kedvezmény a pedagógusok, könyvtárosok mellett a könyvszakmát is segítené.

- MTI -

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!