Helyi közélet

2012.07.04. 12:16

Jegyzet: Egy elvetélt Nobel díj

<em>Vannak olyan személyes titkok, amelyeket nem őrizhetünk örökké. Kikívánkoznak belőlünk. Vajon van e értelme annak csaknem félévszázad elteltével, hogy a nyilvánosság elé tárjuk, miként gáncsolta el az ostoba politika egy miskolci fiatalember nemzetközi karrierjét</em>. <strong>Szántó István jegyzete</strong>.

Vannak olyan személyes titkok, amelyeket nem őrizhetünk örökké. Kikívánkoznak belőlünk. Vajon van e értelme annak csaknem félévszázad elteltével, hogy a nyilvánosság elé tárjuk, miként gáncsolta el az ostoba politika egy miskolci fiatalember nemzetközi karrierjét. Szántó István jegyzete.Kerekes Róbert vegyészmérnökkel Debrecenben csaknem negyven év elteltével véletlenül találkoztunk össze nemrégiben. Önkéntelenül lerohantam, rákérdeztem, megvan-e még dr. Szent-Györgyi Alberttől kapott meghívólevele. Majd felidéztük 1974 nyarát, amikor Róbert édesapja egy hihetetlen történettel keresett meg. Boldogan újságolta, hogy fia egy érdekes vegyi képlettel kereste meg az Amerikában élő Nobel díjas magyar tudóst.

Levélben vázolta, hogy elképzelése szerint lenne egy rákellenes készítmény, amellyel forradalmi áttörést érhetnének el a gyógyszergyártásban. Szent-Györgyi Albert kézírásban postafordultával reagált az ajánlatra. Küldte a meghívólevelet, a repülőjegyet és az utazáshoz szükséges csekket. Ám Róbert hiába kérvényezte az útlevelet.

Édesapja elkeseredettségében keresett meg, hogy a sajtó támogatásával harcoljuk ki a fia kiutazását. Sosem voltam annyira naiv, hogy ne ismerjem a szakma akkori korlátait. Egyszerűbbnek találtam, hogy a kulisszák mögött a hatósági vezetők meggyőzésével kísérletezzek. Egy hét alatt négyszer fordultam meg a szürke Trabantommal a fővárosban. Minisztériumi, pártközponti, népszabadságos illetékes elvtársak megértő jóindulatáért, támogatásáért kiselőadásokat tartottam Róbert felfedezéséről.

Mindannyian homlokukat ráncolták, gondterhes aggódással firtatták, miért lenne ez jó Magyarországnak. Na, meg, ha ez a fiú ennyire okos, miért nem kísérletezik itthon. Úgy éreztem, hogy már egyetlen embert kell megnyernem, Róbert főnökét, Mezei elvtársat, a Chinoin akkori vezérigazgatóját. Kellő beajánlással szinte azonnal fogadott. Emlékezetemből sosem tudom kitörölni azt a fél órát, amelyet a tágas irodájában kellett megélnem. Összehívta a gyár vezetését, a párttitkárt és a személyzetis igazgató asszonyt, hogy tanuk jelenlétében hallgassa meg azt, amit már mindannyian tudtak.

A kérdésem egyszerű, tömör és lényegre törő volt. Miért nem javasolják a kollégájuk kiutazását Amerikába? Igazából nem is gondolkodtak a válaszon. Spontán jött, ömlött belőlük a korra jellemző szellemi ostobaság. Az a típusú tudatlanság, amelyet valahol csak valakik taníthattak az erre a posztra kijelölt kádereknek. Máig sem hiszem el, hogy egy nemzetközi hírű vezérigazgató nem volt tudatában annak, hogy döntésével egy fiatalember sikeresnek ígérkező jövőjét teszi tönkre. Tudhatta, de ő erre lehetett programozva – amikor legfőbb aduként azzal hozakodott elő, hogy ebben a gyárban legalább háromszáz kutatómérnök dolgozik. S közülük sokan még Csehszlovákiában se voltak. Hogy magyarázza meg nekik, hogy ez az ifjú titán most Amerikába utazhat. A személyzetis igazgató asszony is úgy érezte, van egy adu ásza. Tudja-e szerkesztő úr – bökte ki –, hogy Kerekes elvtársnak egyházi esküvője volt. Ha ennyi hülyeségtől nem omlok ott össze, biztosan azt válaszolom, hogy: na és! Ám nem tehettem. Nyegle kitörésemmel csak rontottam volna a pozíciómon. Nem tudtam, nem akartam elhinni még ezek után sem, hogy Kerekes Róbert sosem dolgozik majd Szent-Györgyi Albert laboratóriumában.

Kezdő diplomásként a miskolci egyetemen dolgoztam, az ásványolajok keletkezésével, migrációjával foglalkoztam. Akkor fedeztem fel egy hipotézist, amit elküldtem Szent-Györgyi Albertnek. Elképzelésem egy új és lehetséges irányt indíthatott volna a rákkutatásában és egy új, hatékony gyógyszer kifejlesztéséhez segítette volna hozzá a világot. Válaszként meghívott a laboratóriumába, Woodshole-ba. Féléves huzavona után minden fórumon elutasították a kiutazási kérelmem. Hosszú évekig még útlevelet sem kaphattam azzal az indoklással, hogy kiutazáson közérdeket sért. Fájó seb ez számomra. Az elmulasztott éveket és lehetőségeket már soha senki nem pótolja. Túltettem magam a történeten. Talán csak azt sajnálom, hogy taktikai okokból még azt sem tudathattam a professzor úrral, hogy miért nem élek a felkínált kutatási lehetőséggel – összegezte Róbert az életét meghatározó történetet.

Jómagam is nagyot mulasztottam. Talán a rendszerváltás után lehettem volna olyan bátor, hogy a Chinoin irodájában megismert vezetőket megkeressem. Kíváncsiságból, tét nélkül. Hogy rákérdezzek: emlékeznek-e erre , tudják-e, hogy miről is beszéltünk ott 1974 nyarán. Sajnos ők már nem oszthatják meg velem ezeket a titkokat.


A gondos szerkesztő kalapot varázsolt a pártfőtitkár kopasz fejére. Persze, hogy ügy lett belőle. Nem nagy, de... Szántó István jegyzete.

Árulkodó fotó. Újkori történelmünknek talán az egyik legizgalmasabb pillanatát sikerült megörökíteni. Pontosan 1990. október 26-án déltájban kezdődött az első magyar taxisblokád. Előzménye, utóélete lerágott csont. Egyszer még a magyar történelemkönyvekbe is bekerülhet, mint a zsenge hazai demokrácia első próbatétele. Szántó István jegyzete.

A hetvenes évek már a farmerekről és az orkánkabátokról szólnak. Ebben a seftben már magam is profi voltam. Szántó István jegyzete.

Mindenkinek van egy gyengéje. Nekem gyógyíthatatlanul a távolba beszélés jutott. Ám amíg a madzagra húzott cipőboxos dobozoktól eljutottam az okostelefonokig, rögös volt az út. Úgy a nyolcvanas évek legelején fedeztem fel a német katalógusokban az első CB-rádiókat, amelyek képesek voltak akár 15-30 kilométert átívelni - Szántó István jegyzete.

Ez a miskolci utcarészlet a színháztól a könyvesboltig kitörölhetetlenül belém rögzült. Kismilliószor jártam le így nem csoda, ha visszatérő álmaimban is szerepet kapnak. A 31. szám alatt máig is megmaradt a Miskolci Fodrász Szövetkezet üzlete. Ez volt Guszti bácsi birodalma vagy három évtizeden át. Ő volt az első mester, övé volt a bejárattól balra az első szék birtokosa. Szántó István jegyzete.

Ha meg tetszenek nézni, senki sem áll üres kézzel. Mindenkinek jutott egy kis üveg, ha más nem, egy Diána nevezetű sósborszesz, amit „jobb társaságban” denának becéztek. Szántó István jegyzete.

A kamera rájuk fókuszál, mégsem pózolnak. A négy rendőr egyszerű természetességgel teszi a dolgát, rá sem hederítnek a fotósra. Bűnügyi tudósítóként név szerint ismerem őket. Sejtem a kép történetének előzményeit is. Szántó István jegyzete.

Mit keresett Nyikita Szergejevics Hruscsov Miskolcon 1964 áprilisában? Valaki biztosan tudja, hogy 1956 októbere után alig pár esztendővel a szovjet pártfőtitkár miért éppen Borsod megyébe látogatott? Jómagam még az iskolapadot koptattam, amikor futótűzként terjedt a hír, hogy Miskolcra jön Hruscsov. Szántó István jegyzete.

Esküdni mertem volna, hogy sosem volt villamosmegálló a Kossuth utca sarkánál. A lenti kép tanúsága szerint tévedtem. Mit nem adtak volna ezért a fotóért, amikor az ottani telefontársaság marketingesei egy plusz megállóért sírtak a Zöld Nyíl beruházás tervezőinél. Fizettek volna a T-Home-ot hirdető járdaszigetekért. Kérésüket azzal utasították el, hogy ezzel sűrűn lennének a megállók. Úgy, mint a hatvanas években. Szántó István jegyzete.

Közben a szállóban zavartalanul folyik az élet. Vannak illusztris vendégek és egyórás szobabérlők. Szántó István jegyzete.

Sasszemű kollégánk a Szentpéteri kapuban lakott. Próbálom rekonstruálni annak a hetvenes évekbeli nyári nap reggelének a történéseit. Ágotha Tibor fotóriporter munkába menet gondolt egyet és felkéredzkedett a húszemeletes ház tetejére. Szántó István jegyzete.

Csodákra képes egy megsárgult kép. A fotográfus a sarkon álló Borsodi Szénbányászati Tröszt tetejéről exponálhatott a miskolci Szeles utcára a hatvanas évek végén. S bár térképszerű a táj, egyetlen ránézésre kezdődhet az asztaltáncoltatás. Ezernyi emlékem kötődik ehhez a városrészhez. Szántó István jegyzete.

Amikor a görög kommunista hős Nikosz Beloiannisz összefutott a Magyar Tanácsköztársaság politikai biztosával, Korvin Ottóval Miskolcon. Akkoriban készülhetett ez a kép talán a hetvenes évek derekán. Ehhez sztereóban kellett lebontani két egymással szemező két régi belvárosi házat. Szántó István jegyzete.

Az alábbi kép a fiatalon elhunyt Ágotha Tibor fotóriporter műve. Pontosan 1970-ben készítette a miskolci Ady hídnál. Tibor mesterien örökítette meg a soha vissza nem térő pillanatot. Hiszen igazából az üveges tót már akkoriban is olyan ritka volt, mint a biciklivel utazó vándorköszörűs vagy házaló esernyős. Szántó István jegyzete.

A miskolci panelkorszak kezdetén valóságos paradicsomnak tűntek ezek a tágas, aránylag magas beltéri lakások. Szántó István jegyzete.

Mi miskolciak félszavakból is megértjük egymást. Számunkra egy Sötét kapu létezik. Az az egy, amely összeköti az Avas felől leereszkedő Rákóczi utcát a Széchenyi úttal. Ha valami állandóságot keresnék, a változó mikrovilágunkban ennél biztosabbat aligha találnék. Nem tudok úgy átmenni ezen a dufarton, hogy meg ne érintsen a középkor lehelete. Tűző nyári napokon is sejtelmes hűs árad a nyitott árkád alatt. Szántó István jegyzete

Ez az egyetlen fotó számolatlanul ontja az ihletet. A Kossuth utcai iskolában jártam hét évig így kitörölhetetlenül emlékszem erre a városrészre. A Pátria ház helyén évszázadokig állt a Béke étteremnek átkeresztelt Székelykert az egyemeletes ódon ház földszintjén. Hazafelé ballagva beláthattam a széles üvegablakokon át a szerény vidéki vendéglőre hajazó sörözőbe. Estefelé pedig már korán kihallatszott a cigányzenészek hangolása. Ez az inkább vendéglő, mint étterem szerves része volt a városrész búfelejtő múlató negyedének. Ez volt a legpuritánabb, hűs boltíves kistermeivel a leghangulatosabb szórakozóhely Miskolcon. Szántó István jegyzete

Mitől híd az Ady híd? Már a kérdésen is fennakadt az unokám, mint, a városunkba látogatók közül sokan mások. Majd megmutattam a cikk alatti régi képet, amelyen még szabadon patakzik a Pecze a Szinvába. A hídon suhanó Nísa, Polski Fiat, Moszkvics és Trabant pedig jelzi, hogy a hetvenes években készülhetett a fotó feltehetően annak a háznak az erkélyéről, amelynek utcai frontján csaknem mindig ruhás üzletek voltak. Szántó István jegyzete

Nehéz úgy elsétálni a Búza tér mellett, hogy ne jusson eszembe a mostani dzsumbuj hatvanas évekbeli arculata. Az egyszerű földes grund a görög katolikus templom előtt ahol egymást váltották az állatvásárok és az utazó cirkuszok. Sokszor megesett, hogy a szegényes sátrakból kihallatszott az elefánt trombitálása vagy az oroszlánüvöltés. Tinédzserként irigyeltem az idősebb barátaimat, akik egy-egy jegyért egy állónapot robotolhattak a sátor felállításánál s segédkezhettek a tevék etetésénél. Szántó István jegyzete

Az öregség legbiztosabb jele, ha már mindenről eszünkbe jut valami. Miskolc legjellegzetesebb létesítményéről, a villanyrendőrről a képünkön látható emeletes vaskalitka képe ugrik be mindannyiunknak. Szántó István jegyzete


Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában