Nagyvilág

2018.12.14. 11:52

Klímaegyezmény - Legalább szombatig meghosszabbítják az ENSZ katowicei klímacsúcsát

Varsó - Legalább szombatig meghosszabbítják az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezménye 24. ülését (COP24) Katowicében - közölte pénteken a lengyel közszolgálati rádióban Marcin Krupa katowicei főpolgármester.

Varsó - Legalább szombatig meghosszabbítják az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezménye 24. ülését (COP24) Katowicében - közölte pénteken a lengyel közszolgálati rádióban Marcin Krupa katowicei főpolgármester.

A 2015-ös párizsi klímakonferencián elfogadott határozatok szabályrendszerét kidolgozni hivatott COP24 tárgyalásait december 3-án nyitották meg. A csúcstalálkozó lehetséges meghosszabbításáról már korábban jelentek meg nem hivatalos értesülések, a házigazda város főpolgármestere ezeket hivatalosan is megerősítette nyilatkozatával.

"Eleve tudtuk, hogy az ilyen típusú rendezvényeknél lehetséges bizonyos csúszás, ez adott esetben meg is történt" - jegyezte meg Krupa, utalva ezzel feltehetőleg arra, hogy az ENSZ klímacsúcstalálkozói általában a tervezettnél egy-két nappal hosszabbra nyúlnak. A főpolgármester szerint még nem dőlt el, a tárgyalások szombaton vagy csak vasárnap érnek-e véget.

Antonio Guterres, az ENSZ főtitkára szerdán megállapította: a klímavédelmi tárgyalások előrehaladtak, de a kulcsfontosságú kérdések még nem oldódtak meg.

A COP24 elnöke, Michal Kurtyka lengyel környezetvédelmi miniszterhelyettes csütörtökön a munkálatok felgyorsítására hívta fel a csúcs végmegállapodását előkészítő résztvevőit. Ennek érdekében Kurtyka már szerdán reggel egy tervezetet terjesztett elő, az akadozó tárgyalások új kiindulópontjaként.

A PAP hírügynökség úgy értesült: az egyik fő vitás kérdés az, a végső megállapodás hogyan viszonyuljon a 2015-ös párizsi egyezmény megvalósításának legfontosabb tudományos útmutatójának tartott dokumentumhoz, az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) októberi jelentéséhez.

Eszerint fel kell gyorsítani a klímavédelmi intézkedéseket, a szén-dioxid-kibocsátás mértékét 2030-ra a 2010-es adatokhoz képest 45 százalékkal kell csökkenteni ahhoz, hogy az iparosodást megelőző szinthez képest a globális felmelegedés ne haladja meg az 1,5 Celsius-fokot.

A PAP úgy tudja: a COP24-en részt vevő államok közül semelyik sem vonja kétségbe a jelentés megállapításait, viszont a katowicei csúcs záródokumentumába ezeket eltérő módon iktatnák be.

Eltérések vannak a pénzügyi vállalások terén is, valamint abban, hogy a klímaegyezményhez csatlakozók milyen módon számoljanak be a nemzeti klímavédelmi vállalások teljesítéséről.

-MTI-

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!