Nagyvilág

2013.05.07. 19:13

Korrupcióellenes ügyészséget hoz létre a francia kormány

Párizs, 2013. május 7., kedd (MTI) - Elfogadta keddi ülésén a francia kormány az igazságügyi minisztérium törvénytervezetét a korrupciós és jelentős adócsalási ügyekben országos hatáskörrel eljáró "pénzügyi ügyészi" poszt létrehozásáról.

Párizs, 2013. május 7., kedd (MTI) - Elfogadta keddi ülésén a francia kormány az igazságügyi minisztérium törvénytervezetét a korrupciós és jelentős adócsalási ügyekben országos hatáskörrel eljáró "pénzügyi ügyészi" poszt létrehozásáról.

Az új intézményről a közélet tisztaságának javítása végett azt követően hozott döntést Francois Hollande államfő, hogy Jérome Cahuzac volt költségvetési miniszter, aki az adócsalás elleni küzdelemért is felelős volt, márciusban lemondott, miután hónapokon át hazudott eltitkolt külföldi bankszámláival kapcsolatban.

A bírói szakszervezetek több szempontból is kifogásolták az intézkedést. Szerintük a tervezet szerint az államfő által kinevezett új ügyész függetlensége nincs biztosítva. A pénzügyi ügyész felettese a párizsi főügyész lesz, de az igazságügyi miniszter javaslatára, a bírói tanács jóváhagyását követően az államfő fogja kinevezni, hasonlóan a többi francia ügyészhez.

A bírók azt sem értik, hogy miért van szükség egy új szervezetre, amikor a 2004-ben létrehozott Régióközi Különleges Különíróságokat (JRS) hasonló céllal hívták életre.

"Országos hatáskörű korrupcióellenes ügyészség még nem létezik, sajnálom, de nem létezik, ez minden szempontból innováció" - mondta a kormányülést követően Christiane Taubira, a tervezetet előkészítő igazságügyi miniszter. Hozzátetette: "A korrupció, az adócsalás, a pénzmosás elleni harc olyan szándék, amelyhez eszközt és képzett munkaerőt biztosítunk". Szerinte "a demokráciát gyengíti, ha a közvélemény úgy véli, hogy a választott vezetők korruptak".

A tervezet szerint a korrupcióellenes ügyészségen mintegy ötven vizsgálóbíró és különleges nyomozó fog dolgozni. A hivatal létrehozásával az 1975 óta létező 36 regionális különleges különbíróság megszűnik, az őket eddig összefogó nyolc JRS hatásköre viszont kiszélesedik.

A Cahuzac-botrány óta a média által naprenden tartott kormányátalakítás kérdését egyébként Hollande most először nem kerülte meg. "Az átalakítás meglesz idejében" - mondta az államfő a Paris Match magazin keddi számában megjelent interjúban. Hozzátette: "Senki nem érezheti magát biztonságban a kormányban", de egyelőre még "mindenkire szükség van".

Boronislaw Komorowski lengyel elnökkel tartott közös sajtótájékoztatóján egy újságíró kérdésére válaszolva Hollande azt mondta, hogy a kormány átalakítása "egyelőre még nem aktuális".

Április elején az államfő még bármilyen átalakítás lehetőségét kizárta a 38 tagú kabinetben. Hollande akkor úgy vélte, hogy "egy ember hibázott, ezért ami a kormány működését illeti, nem szükséges döntést hozni".

A Paris Matchnak adott interjúban az államfő név szerint bizalmáról biztosította Arnaud Montebourg iparfejlesztési minisztert - aki megpróbálta sikertelenül megakadályozni, hogy a Dailymotion francia videomegosztó oldalt megvegye az amerikai tulajdonban lévő Yahoo! -, valamint Manuel Valls belügyminisztert, akinek munkáját az elnök szerint "a közvélemény is elismeri".

"Jelenleg a franciák eredményeket várnak el. Ennek a csapatnak kell eredményeket felmutatnia a munkanélküliség, a lakhatás, a fogyasztás, az oktatás, és Franciaországnak a világban betöltött helyét illetően" - hangsúlyozta Hollande.

- MTI -

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!