2019.07.21. 08:30
Nem egy kedves molnárlegénykéről van szó
Nem könnyű megszabadulni az üvegházi molytetűtől.
Ha azt mondom, hogy liszteske, akkor nem egy kedves mese molnárlegénykéjére gondolok, hanem egy sok keserűséget okozó kártevőre a kiskertekben. Ha a másik nevét említve üvegházi molytetűről beszélek, már kevesebben akarnak barátságba kerülni vele. Milyen rovar ez a liszteske, fehér légy, üvegházi molytetű?
Permetezés és sárga lap
A fiatal lárva pajzstetűre emlékeztet. Az első vedlés után a lábait elveszíti, és tovább mozogni már nem tud. Rendszerint a levélfonákon helyhez kötötten, ovális, domború tokban alakul át bábbá, majd az imágó ezt felrepesztve távozik a szabadba. Fejlődésükkel pajzstetvekre emlékeztetnek, de azoktól eltérően nemcsak a hímek, hanem a nőstények is tudnak repülni. A növényházi (üveg, fólia alatti) mikroklíma segíti zavartalan tömegszaporodását.
Az üvegházi molytetű elleni védekezés nagyon nehéz. Épp ezért fontos, hogy amíg helyhez kötötten, báb alakban van, megakadályozzuk a kifejlődésüket. Azon kívül, hogy mézharmatszennyezéssel és szívogatással károsítják a növényeket, vírusokat is terjesztenek. A vírusos betegségekre nincs permetszer.
A liszteskétől nem tudunk egy-két permetezéssel megszabadulni. Ritkítani tudjuk, de teljesen felszámolni, illetve távol tartani őket csakis egy átfogó program keretében lehet elérni. Legfontosabb a megelőzés. Ehhez a bársonyvirág és körömvirág vetése és palántázása az első lépcső. Rendszeresen ellenőriznünk kell a növényeket, és amikor észrevesszük jelenlétüket, megkezdeni a kenőszappanos lemosást. Amikor nagymértékben elszaporodott az állomány, már sokkal nehezebb a dolgunk. Nagyon szeretik a sárga színt. Ezt kihasználva, ragacsos sárga lapokat tűzködjünk ki, melyet megvásárolhatunk, de saját magunk is elkészíthetjük. Sárga karton kell hozzá, amelyet berakunk egy műanyag tasakba, és a műanyagot bekenjük olajjal, majd kifüggesztjük a védendő növényre.