Európai Hulladékcsökkentési Hét

2021.11.27. 11:00

A csapvíz értéke

A november 20. és 28. között zajlik az Európai Hulladékcsökkentési Hét. Ennek kapcsán mindannyiónknak érdemes átgondolni, mivel tudnánk csökkenteni az általunk termelt hulladék mennyiségét.

MM

Abusive dump made from a mountain of plastic - rudeness

Forrás: well.hu

Jó példa lehet erre az ivóvízfogyasztásunk. Szervezetünk nagy részét víz alkotja, ennek aránya viszonylag állandó (kortól függően 50-70 %), de folyamatosan cserélődik. A napi átlagos vízveszteség 2-2,5 liter, írja a webbeteg.hu. Ebből következik, hogy ennyi folyadékot meg is kellene innunk egy nap alatt, és természetesen a legjobb, ha vizet iszunk. Fontos azonban tudatosítanunk, hogy nemcsak jóval kevesebb hulladékot termelünk, ha a palackozott víz helyett áttérünk a csapvíz vagy szűrt víz fogyasztására, hanem még a pénztárcánkat is kíméljük.

Magyarország nemcsak a világon, hanem még Európában is kivételezett helyzetben van, hiszen az ország minőségben és mennyiségben is egyedülálló ivóvízkészlettel rendelkezik, és Miskolc még magyarországi viszonylatban is kiváltságos város.

Miskolci ivóvízellátás

A MIVÍZ Kft. területén az ivóvíz 98,76 %-a felszín alatti vízbázisból származik, a Bükk hegység karsztvizeire épül az ivóvízellátás. A karsztvizek kitermelése egyrészt gravitációs vízművekben (Szinva-forrási vízmű, Anna-forrási vízmű, Felső-forrási vízmű, Ómassa vízmű), másrészt szivattyús üzemű vízművekben (Miskolctapolcai vízmű, Tavi-forrási vízmű, Szent György-forrási vízmű, Királykúti vízmű – jelenleg üzemen kívül -) történik. Ezután a víz a víztermelő telepeken a megfelelő vízkezelést, víztisztítást követően kerül a vízellátó rendszerbe. A Miskolc város vízellátását biztosító bükki karsztforrásaink vize – országos viszonylatban is – kiváló minőségű, olvasható a miviz.hu honlapján.

Ezzel jár a palackos víz fogyasztása

  • Ha ennek ellenére még mindig a palackozott víz mellett döntenénk, nézzük meg alaposabban, mivel jár ez!

  • A PET palackos víz hatalmas környezeti terhelést jelent, hiszen óriási mennyiségű csomagolási hulladék keletkezik. Hazánk lakosságával számolva egy év alatt csak Magyarországon több mint 1 milliárd PET vizes palack végzi hulladékként, és csak 30%-uk kerül újrafelhasználásra, azaz nagyrészük a szemétben végzi.

  • Becslések szerint csak Magyarországon naponta 10 km hosszúságú kamionsor szállítja csak a palackozott vizeket, ez pedig a kibocsátott szén-dioxiddal tovább károsítja a környezetet.
  • 1 liter palackozott víz előállításához átlagosan 3 liter víz szükséges, ami fedezi a műanyag palack gyártását, a szűrést, a palackok feltöltését és a szállítást. Ennek az összetett ipari folyamatnak nem csak a környezetterhelése, de a költsége is jóval nagyobb, mint az ivóvíz tisztításának, így nem csak a bolygónkat, de a pénztárcánkat is kíméljük, ha csapvizet iszunk palackozott ásványvíz helyett.
  • A magyar lakosság körében végzett felmérések azt mutatták ki, hogy az emberek úgy vélik, a palackozott víz olcsóbb, mint a csapvíz. Éppen ellenkezőleg! Egy liter csapvíz átlagosan 0,3 Ft, míg egy liter PET palackos víz átlagára 99 Ft, tehát többszázszorosa a csapvízének. Ráadásul a kedvező hazai adottságok következtében a magyarországi csapvíz nem csak kiváló minőségű, hanem minden magyarországi településen el is érhető.
  • Jelenleg hazánkban minden településen van jó minőségű vezetékes ivóvíz, ennek ellenére folyamatosan nő a palackozott vizek fogyasztása. 2020-as adatok alapján évente fejenként 130 liter palackozott vizet iszunk, és a szakértők további növekedést jósolnak. Állítsuk meg ezt a növekedést, ha máshol nem is, legalább itt, Miskolcon!

    Ezek is érdekelhetik

    Hírlevél feliratkozás
    Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

    Rovatunkból ajánljuk

    További hírek a témában