Borsodi hungarikumokat is

2022.01.22. 14:00

930 millió forint keretösszeggel támogatják a hungarikumok népszerűsítését

A tavalyihoz hasonlóan az idén is 930 millió forint keret­összeggel támogatják a hungarikumok népszerűsítését három célterületen – jelentette be Nagy István agrárminiszter a 2022. évi hungarikumpályázatról tartott tájékoztatón.

ÉM

A matyó népművészet kulturális örökségként hungarikum. Fotó: ÉM

Hozzátette, a kiemelkedő összegű forrás célja, hogy támogassák a hungarikumok és a nemzeti értékek gyűjtését, népszerűsítését, megismertetését, megőrzését, gondozását. Nagy István kitért arra, hogy az értékfeltárás kiterjesztése a Kárpát-medencére a nemzetegyesítés egyik eszköze. Kiemelte, az értékgyűjtésnek köszönhetően 82 hungarikum, 138 kiemelkedő nemzeti érték, 1100-nál is több települési és tájegységi értéktár, mintegy 10 ezer települési érték, 19 megyei értéktár és megközelítően 2 ezer megyei érték szerepel a nyilvántartásokban, a külhoni nemzetrész értéktárakban több száz érték található.

 

A célterületek

 

Nagy István ismertette: az első célterületen 840 millió forint keretösszeg áll rendelkezésre a hazai és a külhoni pályázóknak nyomtatott és elektronikus kiadványok, filmek készítésére, bemutatóterek kialakítására, rendezvények megvalósítására. A pályázaton 1 millió és 4 millió forint közötti összeg nyerhető el.

 

A második célterületen 75 millió forint keretösszegre lehet pályázni vetélkedők szervezésére általános iskolai felső tagozatos és középiskolás diákok részvételével az identitás erősítésére. A pályázattal elnyerhető támogatás összege 1 millió forinttól 3 millió forintig terjedhet.

 

A harmadik célterületet Hagyomány a divatban – viselet másként néven hatodik alkalommal hirdették meg, erre 15 millió forint áll rendelkezésre. A Kárpát-medence hagyományos öltözetkultúrájának és a népi kézműves értékek megőrzésére és népszerűsítésére 250 ezer és 500 ezer forint közötti támogatásra lehet pályázni. Az egyszeri, vissza nem térítendő támogatásra a pályázati felületet január 17-én délben nyitották meg, ekkortól lehet regisztrálni, kitölteni a pályázati adatlapokat, feltölteni a mellékleteket. A pályázatok véglegesítésére február 2-án reggel 8 órától lesz lehetőség – ismertette az agrárminiszter. Nagy István kitért arra, hogy 2021-ben a rendelkezésre álló keretből 341 pályázót támogattak a hungarikumpályázaton, amelyre mintegy ezer kérelmet nyújtottak be több mint 3 milliárd forint támogatási igénnyel, ami duplája az előző évinek.

 

V. Németh Zsolt kiemelkedő nemzeti értékek felügyeletéért felelős miniszteri biztos felidézte, hogy tízéves az idén a hungarikumtörvény, amely érinti az elcsatolt nemzetrészeken élő magyar közösségeket is. A miniszteri biztos elmondta, hogy a népek, a nemzetek a tradíciójukhoz való viszonyukkal jövőképet, életmódot választanak maguknak. A hungarikumpályázat a magyar életformát erősíti.
 

Hungarikumok gyűjteménye

 

A magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról szóló 2012. évi XXX. törvényt az Országgyűlés ötpárti egyetértéssel alkotta meg azzal a céllal, hogy megfelelő jogi keretet biztosítson a magyarság egésze számára fontos értékek azonosításához, gyűjtéséhez és dokumentálásához, lehetőséget biztosítva a minél szélesebb körben való megismertetésükhöz, megőrzésükhöz, védelmükhöz. A jogszabály egy már működő, széles körű civil kezdeményezésnek, a „hungarikummozgalom”-nak kíván támogató jogi keretet biztosítani. A törvényi meghatározás szerint a „hungarikum” gyűjtőfogalom, amely egységes osztályozási, besorolási és nyilvántartási rendszerben olyan megkülönböztetésre, kiemelésre méltó értéket jelöl, amely a magyarságra jellemző tulajdonságával, egyediségével, különlegességével és minőségével a magyarság csúcsteljesítménye. 

 

Megyei hungarikumok

 

Agrár- és élelmiszer-gazdaság 
– Magyarországi Tokaji borvidéken előállított tokaji aszú 
Kulturális örökség 
– A matyó népművészet – egy hagyományos közösség hímzéskultúrája 
– A Tokaji történelmi borvidék kultúrtája 
– Vizsolyi biblia 
– Hollóházi porcelán 
Természeti környezet 
– Az Aggteleki-karszt és a Szlovák-­karszt barlangjai 
– Kaptárkövek és a bükkaljai kőkultúra 

 

(A borítóképen: A matyó népművészet kulturális örökségként hungarikum)
 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában