2012.06.05. 18:27

EURO-2012 - A múlt: 1996 - HÁTTÉR

Budapest, 2012. június 5., kedd (MTI) - A 10. labdarúgó Európa-bajnokságra 47 ország nevezett, a selejtezőket nyolc csoportban bonyolították le.

A magyar válogatott a 3. csoportban szerepelt, és szerény teljesítménnyel - többek között Izlandon is vereséget szenvedve - a negyedik helyen végzett.

1995. november 11., Budapest

A csoport végeredménye: 1. Svájc 17 pont, 2. Törökország 15, 3. Svédország 9, 4. Magyarország 8, 5. Izland 5

A csoportmérkőzések utáni pótselejtezőn Hollandia 2-0-ra győzött Írország ellen, így csatlakozott az angliai 16-os döntő résztvevőihez. A szigetországi esemény a futball igazi ünnepe volt, s a csapatok remek mérkőzésekkel szórakoztatták a lelkes közönséget. A csoportküzdelmek egyik meglepetését a címvédő dánok kiesése jelentette. A minden tornán esélyesnek számító olaszok hasonló sorsra jutottak.

A negyeddöntőben két mérkőzés (Anglia-Spanyolország, Franciaország-Hollandia) is büntetőrúgásokkal dőlt el, míg a németek 2-1-re verték a torna egyik kellemes színfoltjának számító horvát együttest. Csehország csapata már a legjobb 16 között is váratlanul jól szerepelt, majd a négy közé jutásért Karel Poborsky máig emlegetett átemelős góljával a portugálokat is búcsúztatta.

A legjobb négy között az örökrangadónak számító német-angol találkozón is 11-esek döntöttek, s a hazai szurkolók nagy bánatára a szigetországiak maradtak alul. A másik ágon a csehek szintén büntetőpárbajban győzték le a franciákat.

A Wembleyben rendezett döntőn az esélytelenebbnek tartott cseh válogatott a második félidő elején Berger büntetőjével szerzett vezetést, de ezután a csereként pályára lépett Oliver Bierhoff lett a főszereplő. A hazájában addig alulértékelt csatár a 73. percben fejjel egyenlített, majd a hosszabbítás 5. percében, az Európa-bajnokságok történetének első aranygóljával a győzelmet jelentő találatot is megszerezte.

Anglia-Hollandia 4-1

A csoport végeredménye: 1. Anglia 7 pont (7-2), 2. Hollandia 4 (3-4), 3. Skócia 4 (1-2), 4. Svájc 1 (1-4)

Spanyolország-Románia 2-1

A csoport végeredménye: 1. Franciaország 7 pont (5-2), 2. Spanyolország 5 (4-3), 3. Bulgária 4 (3-4), 4. Románia 0 (1-4)

Csehország-Oroszország 3-3

A csoport végeredménye: 1. Németország 7 pont (5-0), 2. Csehország 4 (5-6), 3. Olaszország 4 (3-3), 4. Oroszország 1 (4-8)

Azonos pontszám esetén az egymás elleni eredmény döntött.

Portugália-Horvátország 3-0

A csoport végeredménye: 1. Portugália 7 pont (5-1), 2. Horvátország 6 (4-3), 3. Dánia 4 (4-4), 4. Törökország 0 (0-5)