Nagyvilág

2012.01.06. 18:11

Dél-Ázsiában is romlik a téli szmoghelyzet

London/Budapest, 2012. január 6., péntek (MTI) – A fosszilis tüzelőanyag és a biomassza-égetés okozta légszennyezés gyors növekedése miatt Dél-Ázsia több részén rosszabbodott a téli szmoghelyzet – adta hírül pénteken szakértőkre hivatkozva a BBC brit műsorszolgáltató honlapja.

London/Budapest, 2012. január 6., péntek (MTI) – A fosszilis tüzelőanyag és a biomassza-égetés okozta légszennyezés gyors növekedése miatt Dél-Ázsia több részén rosszabbodott a téli szmoghelyzet – adta hírül pénteken szakértőkre hivatkozva a BBC brit műsorszolgáltató honlapja.

Bangladesben, Indiában és Nepálban csökkent a hőmérséklet, a napfényt napokig eltakarták a felhők és a köd. Az alacsony látótávolság a közlekedésben is zavarokat okozott: számos járatot törölni kellett, és a vonatok is késtek.

Szakértők a szmog intenzitásának növekedését figyelték meg az Indus-Gangesz-alföldön az elmúlt években, amelynek a hatásai is fokozottabban érvényesülnek. "1990 óta megnőtt a szmogos napok száma Észak-Indiában" – közölte BP Jadav, az indiai meteorológiai szolgálat vezetője, aki szerint a növekedés nem lineáris, évről-évre változást tapasztalnak. Egyre több azonban az olyan év, amikor sűrű szmog van.

A nepáli meteorológiai intézet vezetője szerint a szmog egyre komolyabbá válik az Indiával határos dél-nepáli területeken. Tíz évvel korábban még nem tapasztaltak ilyen sűrű és tartós ködöt, mint mostanában – mondta Kesav Praszad Sarma.

A kutatók azt is vizsgálják, befolyásolják-e az emberek egészségét a megváltozott feltételek. A halálesetek és a betegségek - bár többnyire a hideghullámnak tudják be ezeket - az orvosok szerint általában a légzőszervi megbetegedések következményei.

"Egyetlen páciensünk sem kihűlés miatt halt meg" – mondta el egy délkelet-nepáli kórház orvosa, Gaurang Misra, ahol az elmúlt három hét szmogos napjain több tucatnyi halálesetről számoltak be.

"Legtöbben krónikus tüdőbetegségben (COPD) szenvednek a tűzifa és a tehénlepény égetése, valamint az ipar és közlekedés okozta légszennyezés miatt, főként a téli évszakban" – mondta.

Bangladesben is nő a hasonló betegségekben szenvedők, főként a gyermekek és idősek száma - mondta el Ikbal Habib, a Bangladesi Környezetvédelmi Mozgalom munkatársa. Időnként nullára csökkent a látótávolság, amely veszélyt jelent a közlekedésre nézve. A helyzetet csak rontja a téglaégetés terjedése: egyes kutatások szerint Dakkában és környékén ez a légszennyezettség negyven százalékáért felel.

Egyébként a Nemzetközi Energia Ügynökség 2010-es felmérése szerint a globális energiaszükséglet 2035-ig történő növekedésében India játssza majd a második legfontosabb szerepet 18 százalékos részaránnyal.

- MTI -

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!