Megkérdeztük

2023.03.04. 07:00

Mekkora erősségű földrengést bírnának ki a miskolci panelek?

Nem kell aggódni, régiónkra nem jellemzőek az erős földmozgások, a panelházakban pedig sok tartalék van.

HE

Az Avasi lakótelepen. A panelek statikailag sokkal többet tudnak, sokkal több tartalék van bennünk, mint amiről tudunk

Fotó: Ádám János

A közelmúltban történt törökországi és szíriai, borzalmas pusztítást végző földrengések után a vármegyénkben élő emberekben is megfogalmazódott a gondolat, vajon az a ház, amelyikben laknak, milyen földmozgásokat bírna ki. Különösen a tízemeletes panelházakban lakók aggódnak. Kis vita is kerekedett a közösségi oldalon a témában, ami azt mutatja, az embereket élénken foglalkoztatja egy esetleges katasztrófa gondolata. Annak ellenére, hogy térségünk nem tartozik a földrengések sújtotta övezetbe.

Négyes fokozat

Erről erősítette meg a boon.hu-t Grand András építész és szerkezettervező is.

– Miskolcot és a régiót, kivétel Egert, a Richter-skála szerinti 4-es fokozatba sorolták a földrengések gyakoriságát és nagyságát mutató statisztika alapján. A törökországi földrengés rendkívül erős volt, a 8-as erősséget is meghaladta. IIyenre Magyarországon nem kell készülni. 

Hazánkban vannak kicsit erősebb besorolásba tartozó területek, Eger például 5-ös, Kecskemét 7-es, a balatonfelvidéki települések 4-es, 5-ös besorolást kapott. Biztosan van, aki emlékszik az 1985-ös, berhidai földrengésre, ami 4,9-es erősségű volt. Magyarországon tehát abszolút nem kell számítani a törökországihoz hasonló földmozgásokra. Azt ki sem merem mondani, hogy ha nálunk lenne egy 8-as erősségű rengés, akkor mi történne. 

Ugyanis se a panel, se régebbi panelházakat nem méretezték ilyen méretű földrengésre, hiszen nem szabvány, nem kötelező. 

Viszont nem sok mindent tudunk arról, hogy a panelházak hogyan viselkednének ilyen esetben. Azt azonban látjuk, mi történik velük Ukrajnában, ahol folyamatos bombatámadásnak vannak kitéve.

Ellőtték a felét vagy kilőttek belőle egy részt, a többi azonban a helyén maradt. Tehát ha csak a panelházakról beszélünk, akkor mondhatjuk, hogy ezekben nagyon erős tartalékok rejtőznek, de azt nem tudjuk, hogy mekkorák – jegyezte meg Grand András.

Speciális szerkezet

Azzal folytatta, hogy a közelmúltban volt egy gázrobbanás Budapesten. Akkor azt láttuk, hogy a detonáció kivitte a lakás egyik homlokzatfalát, de a ház többi része sértetlen maradt, így fel lehetett újítani. Ilyen szempontból tehát semmilyen aggodalomra nincs ok.
– Szegeden már méreteztem szabvány szerint 7-es erősségű földrengésre panelházat speciális megoldásokkal, de nem tudok róla, hogy Miskolcon valaki 4-es földrengésnél erősebbre tervezett volna házat. A mostani Eurocode-szabvány egyébként nagyon szigorú. Ha pedig méretezni kell, akkor általában a földrengés terhei a mértékadóak, így Miskolcon is. Nagy kultúrája van a földrengés elleni védekezésnek például Tokióban, hiszen ott nagyon sok földrengés van. Ott speciális épületszerkezeteket terveznek, a házak rugókon állnak. Magyarországon erre nincs szükség, a szabvány szerinti méretezés biztonságos – hangsúlyozta a szakember.

Emlékeztetett, a 2017-es szkopjei földrengés alkalmával figyelhettük meg, hogy minden ház összedőlt, kivéve az IVS-rendszerű épületet. Hazánkban csak egy ilyen van, Pécsen, ha le nem bontották azóta. Egyszerűen fogalmazva a ház szerkezete vonóvasakkal van összekötve, és ezek olyan rugalmasságot adnak az épületnek, hogy földrengés idején ugyan kileng, de nem dől össze.

Nem kell aggódni

– A miskolci panelházak országos típustervek alapján épültek, tehát nincsenek külön földrengésre méretezve. Azonban a panelek statikailag sokkal többet tudnak, sokkal több tartalék van bennünk, mint amiről tudunk, azt mondhatom, hogy az ilyen társasházak lakóinak nincs miért aggódniuk. 

Viszont az meg kell jegyezni, hogy a paneleket 50 évre tervezték, tehát némelyiknek bővel lejárt az ideje. Időszerű lenne megvizsgáltatni a szerkezeti állapotukat, ezzel azonban senki nem foglalkozik. Ha a tulajdonos észleli, hogy valami baj van, tehát repednek a falak vagy meghajlanak, akkor azzal feltétlenül foglalkozni kell, vizsgálatot és szakvéleményt kell kérni. Én már végeztem pár vizsgálatot, és azt kell mondjam, hogy nem kell aggódni, az épületek jó állapotban vannak. Az csak mese, hogy a paneles építés nem biztonságos, hiszen már mint említettem, látjuk az ukrajnai házakon is, hogy az iszonyatos pusztítás ellenére is az épületszerkezet megmarad – magyarázta Grand András. 

 

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában