Egy megye, egy hagyomány

2022.09.15. 10:49

Borsod-Abaúj-Zemplén: 358 település 358 címere és pecsétje

Borsod-Abaúj-Zemplén megye településeinek pecsétjei és címerei címmel nyílt kiállítás a miskolci Megyeháza díszterme előtt.

SZB

Manapság a címer és pecsét szavak hallatán hajlamosak vagyunk úgy tekinteni régi korok ezen „névjegykártyáira”, mint letűnőben lévő szimbólumokra. Pedig az egykor és ma használt címerek és pecsétek sokkal többet jelentenek: a települések ezeréves identitásának egy színes és formáiban is változatos térképét rajzolják ki előttünk. 

1990-ig Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében is csak néhány városnak volt címere, de ők sem használhatták eredeti jelképüket. A szocializmus ezt sem engedte. Áttervezték a történelmi címereket és helyettük ipari és állami szimbólumokat kényszerítettek rájuk. A rendszerváltás ebben is változást hozott. Az egykori címerek újra használatba kerültek, falvaink pedig választhattak maguknak jelképeket. A legtöbb esetben egykori pecsétnyomóikból kiindulva terveztették meg heraldikailag szabályos, történelmileg hiteles, esztétikus címerüket. 

Az őrdarutól az oroszlánon át a helyi értékekig rengeteg motívummal mutatják meg magukat településeink. Ez a változatos sokszínűség is hozzájárul vármegyénk egyediségéhez. A múltat felidézve ezek a jelképek is elmondják a vármegye 358 településének történetét.

Pótolták a címereket 

A megyei önkormányzat közel 100 település címerének elkészítéséhez járult hozzá. Ezzel a támogatással a vármegye összes településének van címere, amelyet 52 roll-upon mutat be Kovács Zsolt heraldikus. A forrásértékű kiállítás mögött sok-sok éves kutató- és rendszerező munkája van a szakembernek. A kiállítás létrejöttében elévülhetetlen érdeme volt Papp Ferenc népművelőnek, kulturális szakembernek is. 

Ez a mostani kiállítás előzmények nélküli, egyedülálló bemutató. Még soha nem láthatta együtt a közönség Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye 16 járásának és 358 településének pecsétjeit és címereit, valamint a települések ezeréves történelmének rövid összefoglalóját. 

A kiállítás 2022. szeptember 15-től megtekinthető Miskolcon, a Megyeháza főépületében, az első emeleten lévő díszterem előterében.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában