2013.10.03. 16:09

DVTK: Az élvonalban csúcs az öt

Miskolc - A DVTK leghosszabb, kapott gól nélküli győzelmi sorozata éppen száz éve volt.

A Diósgyőri VTK NB I-ben szereplő labdarúgócsapata az elmúlt hetekben sikert sikerre halmoz, zsinórban öt győzelmet aratott, úgy, hogy ezeken a meccseken gólt sem kapott. Ez utóbbi a klub történetében csúcsnak számít, mert még sosem fordult el, hogy az élvonalbeli szereplése során egymást követő öt bajnokit úgy nyertek volna meg a piros-fehérek, hogy gólt sem kaptak. Mégsem ez a mostani a klub több mint száz éves történelmének leghosszabb győzelmekkel teli, kapott gól nélküli sorozata, ugyanis az 1956/57-es évadban, a második vonalban zsinórban hatszor nyertek úgy, hogy közben gólt sem kaptak (ekkor Tóth László védte a Diósgyőr kapuját), nem is szólva arról, hogy az 1913/14-es szezonban, vagyis éppen 100 esztendeje – amikor a DVTK másodszor vett részt a labdarúgó szövetség versenyrendszerében – nyolc győztes meccsen maradt érintetlen a vasgyáriak kapuja (ekkor Schulek István volt a hálóőr), a Kerületi bajnokság, miskolci alosztályában).

A DVTK-nak azonban van a Kerületi bajnoki korszakából is van egy öt meccses kapott gól nélküli győztes sorozata (ez Kozusnyik Arnold kapus nevéhez fűződik), amelyről a DVTK ,,történésze", dr. Nagy János a következőket mondta:

– Az 1924/25-ös szezonban az öt, kapott gól nélküli, győztes meccs talán nem mutatja meg igazán az akkori csapat erejét, de ha felelevenítjük azt ezt követő időszakot, talán közelebb jutunk ahhoz, hogy mit ért ekkoriban egy Kerületi bajnoki cím. A Diósgyőr a legjobb vidéki csapat címért ebben az idényben nem szállhatott harcba, mivel az MLSZ ekkor rendezett először országos bajnokságot úgy, hogy az országos döntőben, kieséses rendszerben, szembekerült a hat vidéki kerület bajnoka és a Budapest bajnokság első és második helyezettje. Az országos bajnoki elődöntőben a sorsolás alapján a DVTK az FTC csapatával került össze és igazságtalanul arra kényszerítették, hogy ellenfelének pályáján, a fővárosban, az Üllői úton legyen kénytelen megvívni ezt a fontos mérkőzést.

Meglepték ellenfelüket

A június 7-én lejátszott FTC – DVTK mérkőzésen az esélytelennek tartott vasgyáriak meglepték ellenfelüket és a fővárosi közönséget is. A DVTK ugyanis nem csak egyenrangú partner volt, de határozottan jobban is játszott az FTC-nél. Bár a vezetést egy vitatott találattal az FTC szerezte meg. De a Kozusnyik – Szabó L., Posteiner – Chvojka, Müller, Ferenczi – Páva, Völker II., Bova, Presovszky II., Völker I. összeállítású DVTK még a szünetig Völker II. két góljával 2:1-re fordított. Fordulás után a nagy akarattal játszó FTC-nek csak a bíró segítségével sikerült egyenlítenie. Aztán a befejezés előtt párját ritkító esemény történt, egy beadást Völker II. az FTC kapujába fejelt, s a bíró gólt ítélt. Az FTC játékosok reklamálására a bíró a partjelző megkérdezése után megerősítette korábbi ítéletét. Végül az FTC játékosok kérésére Völker II. bevallotta, hogy fejese közben kezezett, így a bíró érvénytelenítette az általa már kétszer megadott találatot. Így az esetleges DVTK győzelem helyett 2:2 maradt a végeredmény. A 2x15 perces hosszabbításban már nem született a játékvezető által érvényesnek ítélt találat. Maradt a döntetlen eredmény, így a mérkőzést meg kellett ismételni.

Erkölcsi győztes

A váratlanul gyenge FTC-vel szemben a DVTK volt a mérkőzés erkölcsi győztese. „Nem hiába vasgyári csapat a DVTK, szinte vasból van minden tagja. Ilyen kemény kötésű tempóálló és lelkes csapatot már régen láttunk Budapesten" – írta a Nemzeti Sport a mérkőzés után. A Miskolci Napló így kommentálta a mérkőzést: „A DVTK fölénnyel játszott, de a bíró agyonnyomta". A megismételt FTC – DVTK mérkőzést az MLSZ június 9-re, a DVTK és minden sportember tiltakozása ellenére, másodszor is az Üllői úti FTC pályára tűzte ki. A mérkőzésen a változatlan összeállítású DVTK ezúttal is egyenrangú ellenfele volt az FTC-nek, de a hazai pályán játszó együttes Chvojka balszerencsés öngóljával vezetést szerzett. A 42. percben a DVTK Páva révén gólt ért el, de a bíró érvénytelenítette a találatot. A DVTK a második félidőben is erősen küzdött az egyenlítésért, a 14. percben mégis az FTC növelte előnyét. Végül a 34. percben Chvojka 11-esből lőtt góljával szépített, de egyenlíteni már nem tudott a vasgyári tizenegy. Így az FTC csak óriási erőfeszítéssel tudta a 2:1-es győzelmet megszerezni a DVTK ellen.