2012.06.05. 18:19

EURO-2012 - A múlt: 1980 - HÁTTÉR

Budapest, 2012. június 5., kedd (MTI) - A 6. labdarúgó Európa-bajnokságra 31 ország nevezett, s hét csoportban bonyolították le a selejtezőket.

A magyar válogatott a 6. csoportba került, s végül egypontos hátránnyal második lett a görögök mögött. A továbbjutást lényegében az egymás elleni eredmény döntötte el: míg a magyarok csak gól nélküli döntetlenre voltak képesek Budapesten, addig Szalonikiben a hazaiak 4-1-re győztek.

1979. október 17.

A csoport végeredménye: 1. Görögország 7 pont, 2. Magyarország 6, 3. Finnország 6, 4. Szovjetunió 5

Az olaszországi nyolcas döntő csoportmérkőzései több nagy meglepetést is hoztak. A két évvel korábbi világbajnokságon ezüstérmes hollandok csak a harmadik helyen végeztek a nyugatnémet és a csehszlovák együttes mögött az A csoportban, míg a B-ben a sztárcsapatok előtt Belgium szerezte meg az elsőséget.

A házigazdák csupán a bronzmérkőzésen való szereplés jogát szerezték meg, a "kisdöntőben" ráadásul a csehszlovákok büntetőrúgásokkal nyertek a csalódást keltő olaszok ellen, de Enzo Bearzot csapata két évvel később világbajnoki címmel bőségesen kárpótolta a szurkolókat.

A római finálé nagy küzdelmet hozott, amelyet végül Horst Hrubesch duplája döntött el. A németek korai gólját a 72. percben Vandereycken egyenlítette ki, de a klasszis csatár két perccel a lefújás előtt fejjel ismét bevette a belgák kapuját.

NSZK-Görögország 0-0

A csoport végeredménye: 1. NSZK 5 pont (4-2), 2. Csehszlovákia 3 (4-3), 3. Hollandia 3 (4-4), 4. Görögország 1 (1-4)

Olaszország-Belgium 0-0

A csoport végeredménye: 1. Belgium 4 (3-2), 2. Olaszország 4 (1-0), 3. Anglia 3 (3-3), 4. Spanyolország 1 (2-4)