Magyarország

2012.01.18. 14:51

Euromoney konferencia - Cséfalvay: a kormány minél előbb rendezni akarja a vitát az Európai Bizottsággal

Pálfy M. Katalin, az MTI tudósítója jelenti: Bécs, 2012. január 18., szerda (MTI) - A kormány az Európai Bizottsággal kialakult vita mielőbbi rendezésére törekszik - jelentette ki Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára szerdán egy bécsi gazdasági konferencián.

Pálfy M. Katalin, az MTI tudósítója jelenti: Bécs, 2012. január 18., szerda (MTI) - A kormány az Európai Bizottsággal kialakult vita mielőbbi rendezésére törekszik - jelentette ki Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára szerdán egy bécsi gazdasági konferencián.

 

Az államtitkár hozzátette, a kormány nem akarja, hogy az ügy az Európai Bíróság elé kerüljön. Amennyiben az Európai Bizottság által megnevezett pontok sértik az európai uniós szerződést, a kormány, illetve a parlament meg fogja változtatni azokat - mondta.

Elmondta, örül annak, hogy ismertté váltak a konkrét vitapontok, mert így lehetségessé vált az azokról való tárgyalás. Előzőleg csak néhány nyilatkozatot lehetett hallani, amelyből nem derült ki, hogy a bizottság közelebbről mit nehezményez - tette hozzá.

Vannak olyan pontok - mondta -, amelyekben nagyon gyorsan lehetséges a megegyezés. Példaként rámutatott, hogy a vitatott pontok közül egyeseket a korábbi jegybanktörvény is tartalmazott, illetve korábban is a gyakorlat részei voltak - tette hozzá.

A hallgatóság köréből érkezett kérdésre válaszolva kijelentette, a magyar állampolgárok alapvető érdeke, hogy a nemzeti bank független legyen, és el tudja látni feladatát, az árstabilitás biztosítását.

Kijelentette, a kötelezettségszegési eljárás egyáltalán nem szokatlan az Európai Unióban, de Magyarország most "rivaldafényben" van az IMF-fel folytatott tárgyalások miatt.

A nyugdíjrendszer átalakítására vonatkozó kérdésre felelve kijelentette, úgy gondolja, a kormány támogatni fogja a korábbi harmadik pillér, az önkéntes magánnyugdíj-pénztár fejlődését.

A magyar gazdaságpolitikát ismertetve kijelentette, a kormány a hivatalba lépése után a reformok széles körét indította el, és eltökélt abban, hogy nagyon gyorsan reagáljon a nemzetközi gazdasági helyzet változására. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a reformok, amelyeknek tavaly teremtette meg a jogi kereteit a kormány, időigényesek.

Kitért arra is, hogy a kormány kezdettől célként tűzte ki a stabilitást és a növekedést egyaránt. Rámutatott, a Standard&Poors is azt hangsúlyozta a kilenc euróövezeti tagország leminősítésekor, hogy a megszorító intézkedések önmagukban nem vezetnek eredményre.

Emlékeztetett arra, hogy a válságadókat és a bankadót ideiglenes jelleggel vezette be a kormány. Kiemelte, hosszú idő után a jelenlegi az első kormány, amely viszonylag alacsonyan tartotta a költségvetési hiányt. Kifejtette: 2010-ben 4,2 százalékos volt a GDP-hez viszonyított deficit, az elmúlt időszak választási éveiben ennél magasabb.

Kitért arra is, a bankadót kezdetben "nem ortodox eszköznek" tekintették, de ma már nem egyedülálló Európában. Rámutatott arra is, hogy a válságadókat ideiglenes jelleggel vezették be Magyarországon.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!