2020.06.18. 11:30

A ráadásban ment el a siker

A Mezőkövesd csak döntetlent játszott, de maradt a dobogó harmadik fokán.

Fotó: Koncz György

Az Újpest FC – Mezőkövesd Zsóry FC mérkőzés volt szerda este a labdarúgó NB I. 30. fordulójának zárómeccse. A fővárosi Szusza Ferenc Stadionban sorra kerülő összecsapás a két fél számára egyaránt nagyon fontos volt, de különböző okok miatt. A vendégeknek azért, mert bár legutóbb március 7-én nyertek utoljára bajnoki mérkőzést, amikor a Kaposvári RFC-t páholták el idegenben (4–0), és az azóta lejátszott kilenc tétmérkőzésen – ide számítva négy Magyar Kupa-meccset is – nem tudtak nyerni, viszont pozitívnak nem nevezhető sorozatuk ellenére a lila-fehérek elleni csatának a dobogó harmadik fokának megszerzése jegyében vághattak neki.

A kiesés elől menekülő Újpest FC a koronavírus-veszély miatt félbeszakított bajnokság újraindítását követően ugyan kikapott a Kisvárda MG vendégeként (1–0), de az azóta lejátszott három bajnokin összesen 7 pontot szerzett: hazai pályán a Budapest Honvédot 1–0-ra, a Debreceni VSC-t 3–1-re verték, majd a Mol Fehérvár FC vendégeként végeztek 2–2-re. Utóbbi meccset vasárnap késő este játszották, így a fővárosi gárda két találkozója között 72 óra sem telt el, emiatt kérdéses volt, hogy mennyire látszik majd ez azon a csapaton, amelyik egy esetleges újabb hazai győzelemmel óriásit léphet előre.

Három és négy

A Kövesd pihentebben érkezett a meccsre, ugyanis a sárga-kékek a múlt héten pénteken játszottak legutóbb, és ezzel kapcsolatos érdekesség, hogy amióta újraindult az idény, az eddig lejátszott hét tétmérkőzésük között egyszer sem volt még ennyi szünet, mint most, 1 óra híján 5 nap.

Maradva a vendégeknél: a kövesdiek kezdője három helyen változott a Honvéd elleni vereség (2–1) után: elölről Jurina, a középpályások közül Meskhi, a védelemből pedig Vadnai maradt ki, mindannyian a kispadra kerültek. Eltiltása után tért vissza a középpályára Berecz, a legutóbbi hátsó alakzatból egy sorral előbbre lépett Karnitski, ugyanis a múlt pénteki meccset sérülése miatt kihagyó Nesterov ezúttal játékra jelentkezett. Rajtuk kívül bal oldali védőként Silye tért vissza az alapcsapatba.

A hazaiak összeállítása négy helyen változott, Ristevski és Pauljevic sárga lapos eltiltások miatt csak a lelátón ülhetett, Szakály P. és Perosevic pedig a padra. Azok közül, akik vasárnap onnan, csereként kaptak lehetőséget, hárman most az első perctől a pályán lehettek, Bacsa, Zsótér és Onovo személyében, rajtuk kívül a legutóbb be nem vetett kerettag, Máté Zs. készülődhetett az első sípszóra.

Az Újpest–Mezőkövesd találkozó startja előtt pár perccel az is kiderült, hogy a kedden a bajnoki címet begyűjtő Ferencvárosi TC Bajnokok Ligája-indulása mellett, a korábban kupagyőzelmet megszerző Honvédon kívül a bajnokság 2. helyét bebiztosító Mol Fehérvár FC is az Európa-ligában szerepelhet, és hogy a nemzetközi mezőnyben már csak egy magyar hely van szabadon. Amit a bajnokság 3. helyezettje tölthet be, és a fővárosi összecsapás előtt a Puskás AFC-nek állt a zászló, azzal, hogy győzni tudott Diósgyőrben.

Zivzivadze ziccere

Azt nem lehet kijelenteni, hogy a mérkőzés elején egymásnak rontottak a csapatok, óvatos kezdés közepette, nem nagyon lendültek bele, mindkét fél arra várt, hogy a másik hibázzon hátul. Az első játékrész első felében ilyen nem igazán volt, mindössze két kaput eltaláló lövést jegyezhettünk fel: a 7. percben Zsótér szabadrúgását védte Szappanos, 10 minutával később pedig Zivzivadze löketét hárította Banai. Aztán az ivószünet után nem sokkal Cseri kiugratását követően Besirovic került helyzetbe, de lövése után hiába csorgott át a labda a kapuson, egy visszafutó védő kivágta a gólvonal felé tartó labdát. A 38. percben óriási kövesdi gólszerzési lehetőség maradt ki, Besirovic balról belőtt labdája Banain átcsorgott, a túloldalon a berobbanó Zivzivadze viszont 1 méterről nem tudott a ketrecbe találni, lábáról az alapvonalon túlra került a labda. A ziccer után Cserit kellett lecserélni sérülés miatt, és bár az első játékrészben az Újpest birtokolta többet a labdát, függetlenül attól, hogy a több veszélyes helyzetet a vendégek dolgozták ki, gól nem született.

A hajrában

A második játékrész elején Zsótér lövései jelezték a lila-fehérek aktivitását, de a két kísérlet után abbamaradt minden. A biztonság mindenekfelett állt, kockázatot egyik csapat sem vállalt, és meglehetősen lapos volt a meccs. Az látszott, hogy egy gól jót tenne a mérkőzésnek, és ez a 66. percben összejött, Pekár révén megszerezte a vezetést a Mezőkövesd. Erre reagálva kettős cserét hajtott végre a hazai szakvezető, azt remélve, hogy ettől javul az Újpest FC támadójátéka. Kétségtelen, hogy a hátrányba került fővárosiak kezdeményezőszerepe megerősödött, a labda többnyire a mezőkövesdi térfélen koptatta a füvet, de Szappanos kapust nem igazán tették próbára a lila-fehérek. A hajrában nagy nyomást fejtettek ki az egyenlítés érdekében a házigazdák, sokat kellett dolgozniuk hátul a fekete mezeseknek, hogy gátat szabjanak az újpestieknek, és már-már úgy tűnt, hogy ez sikerül, de végül a korábbi kövesdi játékos, Koszta a hosszabbítás 5. percében egy fejessel egyenlített.

A Mezőkövesd ugyan ezzel a döntetlennel megőrizte a 3. helyét a tabellán, de elfogyott a pontelőnye a Puskással szemben.

Újpest FC – Mezőkövesd Zsóry FC 1–1 (0–0)

Budapest, 2300 néző. V.: Pintér (Theodoros, Kóbor; Farkas Á., Hanyecz).

Újpest FC: Banai (6) – Balázs B. (6), Heris (6), Máté Zs. (6), Burekovic (6) – Simon K (5), Onovo (4), Nwobodo (4), Bacsa (4) – Zsótér (5), Novothny (5). Vezetőedző: Rogan Predrag.

Mezőkövesd Zsóry FC: Szappanos (6) – Farkas D. (6), Nesterov (6), Pillár (6), Silye (6) – Karnitski (6) – Cseri (5), Berecz (6), Besirovic (5) – Nagy D. (6), Zivzivadze (6). Vezetőedző: Kuttor Attila.

Csere: Cseri helyett Pekár (6) a 38., Bacsa helyett Perosevic (6) az 58., Simon K. helyett Calcan (-) a 71., Zsótér helyett Koszta (-) a 71., Besirovic helyett Vajda (-) a 71., Onovo helyett Szakály P. (-) a 86., Nagy D. helyett Eperjesi (-) a 89., Zivzivadze helyett Jurina (-) a 89. percben.

Sárga lap: Nagy D. a 6., Perovic a 78., Eperjesi a 93. percben.

Gólszerző: Pekár (0-1) a 66., Koszta (1-1) a 95. percben.

66. perc: Nagy D. jobbról próbálta meg középre adni a labdát, ami elsőre egy vendég védőről visszapattant elé, másodjára viszont a túloldalon érkező Pekár elé került a laszti. A támadó középpályás 12 méterről laposan lőtt, a játékszer kipattant Banairól, de éppen Pekár elé, aki másodszorra, 7 méterről már kilőtte a bal alsó sarkot, 0-1.

95. perc: Heris futott el a bal oldalon, jól adott a kapu elé, a felugró Koszta pedig 6 méterről fejelt a kapu bal oldalába, 1-1.