Covid-19

2022.09.12. 20:00

Gyerekeknek nem jó az új Covid-vakcina. Mutatjuk, miért...

Ősszel várható újabb koronavírusjárvány-hullám, a napi fertőzöttek száma akár a napi tízezer fölé is felugorhat.

HE

Fotó: Gazdag Mihály

Ezen a héten már az oltópontokon lesznek az új koronavírus elleni vakcinák, amelyeket kifejezetten az Európában dominánssá vált omikron ellen fejlesztettek ki. A Pfizer és a Moderna készített eddig ilyen oltóanyagokat, Magyarországra a Pfizer oltóanyagából érkezett 109 ezer darab. A következő hónapokban még hárommillió adagra számít hazánk. Az újfajta készítmény egyadagos, kizárólag emlékeztető oltásra engedélyezett 12 év felettieknek. Csak azok kaphatják, akik már alapimmunizáltak, és átestek legalább egy emlékeztető oltáson.

Tervrajz 

– Miként változtathatók a vakcinák annak érdekében, hogy megfeleljenek az újabb és újabb vírusvariánsoknak? – kérdeztük Rusvai Miklós egyetemi tanárt, víruskutatót, aki rámutatott: a Pfizer és Moderna vakcinának csak egy komponense van , ami a hatásukat biztosítja, és amikor új variáns jelenik meg, tulajdonképpen csak ezt az egy komponenst kell megváltoztatni. Ez a komponens az úgynevezett mRNS, azaz a messenger RNS, ami a koronavírusnak a tüskefehérje kódját tartalmazza. Mivel a koronavírus ezt a tüskefehérje nevű részét változtatja gyorsan, és ez az, ami ellen a védő ellenanyagok képződnek, a fehérje kódja segíti, hogy mindig az új és új variánsok elleni ellenanyagok képződjenek a szervezetben. 

– Tehát a vakcinagyártók az új tüskefehérje-modellek „tervrajzát”, genetikai kódját viszik be az oltóanyagba, így az új modellek ellen képez ellenanyagot a szervezet. A lényeg, hogy mindig csak ezt az egy komponenst kell megváltoztatni ahhoz, hogy az új variánsok ellen hatékony vakcina készüljön – magyarázta a víruskutató. 

Hozzátette: az mRNS vakcinák megváltoztatása körülbelül egy hónapot vesz igénybe, a szükséges vizsgálatok és engedélyezések azonban ennél tovább tartanak. Az új oltóanyagnak ugyanis hatékonysági és ártalmatlansági vizsgálatokon kell átesnie annak ellenére, hogy összetételében lényegesen nem változik.

Az ötödik 

Rusvai Miklós felhívta a figyelmet, azoknak érdemes felvenniük az új variánsok ellen védő vakcinát, akik valamilyen kockázati csoportba tartoznak.

– Nekem három oltásom van, és mivel nincs krónikus betegségem, nem veszem fel a negyedik adagot. Aki az idén átesett a koronavírus-fertőzésen, annak sincs rá szüksége, hiszen védett. Annak azonban ajánlott beoltatnia magát, aki nem esett át rajta az idén, 80 év fölötti, vagy valamilyen krónikus betegségben szenved. Ilyenek a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a keringési problémák, a jelentős túlsúly, a légúti allergia, a dohányzás, vagy ha daganatterápián esett át. Tehát jól behatárolható azoknak a köre, akiknek mindenképpen ajánlott a vakcina felvétele, de ők ezt általában tudják. Közülük a legtöbben már megkapták a negyedik oltást, és most már engedélyezett az ötödik adag felvétele is – sorolta a víruskutató.

Gyerekeknek nem 

Elmondta azt is, hogy az új típusú vakcinák a gyerekek számára még nem hozzáférhető, de az ő immunizálásuk a jelenlegi helyzetben nem is indokolt. A koronavírus omikron változata ugyanis nem okoz olyan súlyos problémákat, mint a vírus eredeti változata, főleg a fiatalok és gyerekek esetében nem. Akik a tanévkezdés idején veszélybe lehetnek, azok a nyugdíj mellett dolgozó pedagógusok, vagy a családokban a nagyszülők, akik elkaphatják a közösségbe járó gyerekektől a fertőzést. 

Rusvai Miklós véleménye szerint ősszel várható újabb járványhullám, a napi fertőzöttek száma akár a napi tízezer fölé is felugorhat, azonban ez az egészségügy számára nem jelent majd különös terhelést. A kórházban ápoltak és a lélegeztetőgépre kerültek száma közel sem lesz annyi, mint az első hullámokban.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában