Interjú: dr. Koncz Zsófiával

2021.02.28. 17:30

Száz évre tervez előre az első száz napja után Koncz Zsófia

„A személyes találkozások erőt adnak.”

Fotó: ÉM

A fiatal politikussal arról beszélgettünk, hogy milyen eredményei vannak az elmúlt időszaknak, illetve, hogy miben látja a választókerület fejlődésének lehetőségét. A 37-es főút négysávosítása a következő száz évet határozza meg, úgy tűnik, erre az eredményre a legbüszkébb a Fidesz országgyűlési képviselője. Viszont a turizmus, a fiatalok, a polgármesterekkel való jó kapcsolat, az édesapja öröksége – mind-mind előkerül a beszélgetésünk során.

A politikában szokás az első száz napot értékelni. Volt idő számolni a napokat?

Elrepült ez a száz nap. Nem számoltam, de éreztem, mert annyi minden történt. Akár több időnek is érezhetném. Ami a legfontosabb, hogy a kampány óta van egy folytonosság, és alapvetően nem volt szünet benne. Folyamatosan úton vagyok. Arra kellett rájönnöm, hogy az én napjaim is csak 24 órából állnak. Jó lenne sokkal hosszabb napokat is végigélni. A választókerületemben 42 település van, nagy távolságok vannak. Jövök-megyek, de a járvány befolyásolja

a látogatásaimat. Inkább kisebb létszámú találkozásokra kerülhetett sor eddig.

Fáradt? Hiszen a kampány alatt is sűrű volt a programja, és az látszik a közösségi médiában közzétett posztjain, hogy folyamatosan „pörög”.

Ez ad erőt, és ez hozza a lendületet! A legjobb példa erre, hogy a karácsonyi időszakban több ezer családot tudtam megajándékozni a választókerületemben. Én magam is több mint száz családnál voltam személyesen. Lelkiekben készültem, hogy több kérdést és problémát fognak megfogalmazni az itt élők, ehelyett viszont jókat beszélgettünk. A személyes találkozások engem motiválnak, és sok erőt, biztatást adnak.

A polgármesterekkel milyen a kapcsolata?

Szoros együttműködésben vagyunk, és ha a karácsonyi látogatás során a családok nem is hívták fel a figyelmemet a problémákra, a települések vezetői megtették és megteszik. Alapvetően az ország­gyűlési képviselői munka a lobbizásról szól, hogy amit szeretnének az itt élő emberek, abban tudjak segíteni,

az eredményre jusson.

Vannak ígéretes lehetőségek?

A taktaközi úthálózat mindenképpen. Ebben a témában a közeljövőben a parlamentben is tervezek egy felszólalást. Édesapám országgyűlési képviselőként azért dolgozott, hogy Gesztely és Szerencs között a 37-es főút négysávosítása megvalósuljon. Ez a projekt már elindult, néhány héten belül munkagépek is felvonulnak a területen. A 19 kilométer négysávosítása 2023-ra fog befejeződni. Viszont itt van a Taktaköz úthálózata, egy 32 kilométeres szakasz. Vitathatatlan, hogy nagyon rossz állapotban van az út Taktaharkány és Taktakenéz között. Azon vagyok, hogy ez a fejlesztés mihamarabb megvalósuljon.

A polgármestereket említve, pártállástól függetlenül jó a kapcsolat?

Úgy érzem, hogy mint országgyűlési képviselő ebben a választókerületben képviselek közel százezer embert, és a legjobb dolog, ha tudok abban segíteni, amit a legtöbben kérnek. Sok a kisebb település, ahol nem jellemző, hogy pártszínekben indulnak a polgármesterek. Sokkal fontosabb ezekben a falvakban

az ismertség és az emberi kapcsolatok. Ezek a településvezetők a saját településüknek akarják a legjobbat, én is azt akarom, hogy a településnek a legjobb legyen. Ez mindenképpen egy szerencsés találkozás. Egyébként ilyen aspektusból teljesen mindegy, hogy milyen egy polgármester politikai hovatartozása, mert a munkámnak és a vele való közös munkának az adott településen élőket kell szolgálnia, és ez felülír mindent.

Pandémia idején hogy szervez találkozókat?

Kisebb regionális találkozókra hívtam össze a polgármestereket. Tudtam beszélni a Hernád menti, a hegyaljai, a taktaközi és a Tiszaújváros környéki települések vezetőivel. Nagyon jók voltak ezek a megbeszélések, mert sokkal jobban át tudtuk tekinteni a regionális kéréseket, ötleteket, problémákat.

Milyen speciális kérések fogalmazódtak meg?

Például azon vagyunk, hogy a Hernádot is jobban feltegyük a vízi turizmus térképére. Hernádkércs nagyon aktív ezen a területen, és nyertek is egy Interreg-pályázatot, melynek keretében szlovák partnerekkel együtt turisztikai pontokat hoznak létre. Azon vagyunk, hogy ezt továbbfejlesszük. Illetve az általános iskolai igazgatókkal is le fogunk ülni, és egyeztettem a kajak-kenu szövetséggel is, hogy rákerüljenek a turisztikai térképre. Arról is szó volt, hogy közösen kitisztítanánk a Hernádot. Szeretnénk egy ahhoz hasonló akciót szervezni, mint a Bodrog tisztítása. A Taktaközben pedig a lovas turizmus lehetőségei kerültek előtérbe. Hihetetlen nagy élmény a Tisza partján a gáton végiglovagolni, ezt saját tapasztalatból is alá tudom támasztani. A települések nagyon nyitottak, nekünk pedig a hagyományaink ápolása miatt ez rendkívül fontos.

Tiszaújváros kapcsán legutóbb a Külgazdasági és Külügyminisztériumban is részt vett egy sajtótájékoztatón. Milyen egyeztetések vannak még folyamatban?

A munkahelyeket meg kell védeni, és ezt a kormány különböző intézkedésekkel támogatja. Ezért is jártam legutóbb a Külgazdasági és Külügyminisztériumban. Ugyanis a versenyképesség megőrzésére a cégeknek, vállalatoknak ad a kormány támogatást. A tiszaújvárosi Jabil 400 millió forint vissza nem térítendő állami támogatást kapott egy több mint egymilliárd forintos fejlesztéshez. Ezt jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Czakó Tibor, a Jabil Circuit Magyarország Kft. közép-európai főigazgatója. A szerencsi üveggyapotgyárral kapcsolatban szintén történt előrelépés az elmúlt száz napban, hiszen már nem bérlik azt a területet, ahol működnek, hanem tulajdonjogot szereztek.

Volt konkrét terve az első száz napra?

Természetesen. Úgy érzem, hogy minden településen legalább egyszer jártam az első száz napban. Túl vagyok az első hivatalos fogadóórámon is. De nagyon sok emberrel tudtam találkozni, telefonon, e-mailen, a közösségi médián keresztül. Úgy érzem, hogy mindenki tud találkozni velem, aki szeretne, mert könnyen megtalálja a módját. És mivel nincsenek nagy települések a választókerületben, ezért ha ellátogatok valahová, spontán találkozások is kialakulnak. Ebben a száz napban, ami a legnagyobb eredmény, hogy konkretizálódott: a 37-es főút épülni fog. Ha mi ebbe a régióba munkahelyeket, turizmust szeretnénk, akkor az a minimum, hogy legalább Szerencsig, Hegyalja kapujáig biztonságosan el kell jutnunk. A Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt.-vel folyamatosan egyeztetek. Márciusban, amikor kivonulnak a gépek, már mindenki érezni fogja az előrelépést.

Nem tart tőle, hogy éppen az építkezés miatt lesznek elégedetlenek az emberek?

Biztosan lesz elégedetlenség. És mindenkit fog érinteni, hiszen Miskolc és Szerencs között mindenki a 37-es főúton jár. Úgy készülök, hogy én magam is rászámolok majd egy félórát az utazásaimra. Jelenlegi tudásunk szerint nem lesz útlezárás, forgalomlassítás lesz maximum. Türelem, ezt tudom tanácsolni mindenkinek. És szerintem azt mindenki tudja, hogy ez milyen hatalmas beruházás és milyen előnyökkel jár, és milyen veszélyek szűnnek majd meg a bővítéssel. Egyébként egyetlen itt élő emberen sem láttam még, hogy ezt ne szerette volna. A 37-es főút négysávosítását mindenki egy emberként akarja, úgy gondolom.

Folytatódik majd a 37-es főút fejlesztése a Zemplén felé?

A tarcali körforgalom még az idén készen lesz, ezt a tájékoztatást kaptam. Ez abból a szempontból is jó, hogy a kerékpárutat is végig fogják vinni. Hiszen egy kerékpár­út-fejlesztés is folyamatban van a tokaji Kopasz-hegy körül, illetve Tarcal és Mád között. Ami pedig hiányzik, az a Szerencstől a mezőzombori körforgalomig terjedő útszakasz.

A Magyar Falu Programon keresztül elnyerhető kormányzati forrás egyik célja, hogy az itt élő fiatalokat itt tartsa, illetve fiatalok telepedjenek le vidéken. Hogyan látja, motiválja a lehetőség a fiatalokat?

Úgy tapasztalom, hogy nagyon várják a települések a Magyar Falu Programot. A járványhelyzet rámutatott arra, hogy egyre többen visszatérnek a szülőföldjükre. Arra a kérdésre, hogy itt maradjanak, az oktatás és a szakképzés adhatja meg a választ. A közelmúltban meghívtak egy pályaválasztási fórumra, melyet a Szerencsi Tankerület és a Szerencsi Szakképzési Centrum szervezett, és örömmel láttam, hogy milyen anyagi támogatásokat igényelhetnek a fiatalok, valamint hogy a duális képzés milyen lehetőségeket kínál. Én abban tudok majd segíteni, hogy minél inkább olyan képzések induljanak az itteni középiskolákban, amelyekre az ipari szereplőknek is van igényük. De a kormány családtámogatási programjai is a biztonságot és az otthont helyezik előtérbe.

Visszakanyarodva a településekkel való jó együttműködéshez: a választókerületben is találhatók olyan falvak, amelyek a Tokaj-Nyíregyháza turisztikai térségben vannak, és érinti őket a Tokaj-Zemplén Térség Fejlesztési Program, amelyért Wáberer György kormánybiztos a felelős. Milyen egyeztetések folynak erre vonatkozóan?

Alapvetően Tokaj-Hegyalja akár versenyelőnybe is kerülhet a turizmus tekintetében országos szinten vagy a környező országokat is nézve, hiszen ez egy kimondottan fejlesztésekre irányuló, célzott támogatásokat tartalmazó turisztikai csomag. Folyamatosan egyeztetünk Wáberer György kormánybiztos úrral. Nyilván ebben a csomagban több olyan elem is van, amely csak 2024-ig fog megvalósulni. De folyamatos egyeztetést kíván, hiszen vannak olyan elemei is a fejlesztési programnak, amelyek már idén elindulnak. Már most azt tervezzük, hogy mi lesz jövőre, és azt követően.

Éppen a koronavírus-járvány mutatta meg, hogy a turizmus mennyire érzékeny szektor.

Azt látom, hogy akik most hoztak létre turisztikai vállalkozást a térségben, azok nehéz helyzetbe kerültek, hiszen egy-egy vállalkozás beindításához viszonylag nagyobb tőkére van szükség, és most ez a befektetés várhatóan sokkal lassabban térül majd meg. A szálláshelyek és a vendéglátóegységek akár most is zárva vannak, nem tudnak vendégeket fogadni. A turizmus viszont rendkívül ígéretes szektor a gazdaságban. Tokajban talán sohasem volt ennyi turista, mint tavaly nyáron. A kormány pedig különböző intézkedésekkel, például a bértámogatással igyekszik segíteni a válságba került ágazaton.

Korábban azt nyilatkozta, hogy a következő száz évre tervez. Lesz azért egy hamarabbi állomás is: 2022-es országgyűlési választások. Milyen kampányra készül?

A mögöttünk álló időközi választás tapasztalataiból kiindulva nem számítok egy elegáns kampányra. Azt mindenki láthatta, hogy én a pozitív üzenetekre koncentráltam. Már-már kritikával illették, hogy mennyire pozitív vagyok. De úgy láttam, hogy erre nyitottak voltak az emberek. Az eredménykommunikációnak, a kedves szónak sokkal nagyobb hitele van, mint annak, amit az ellenzéki összefogás kommunikált. Hogy le kell rombolni a „kétharmadot”. Látom, hogy a választókerületet és az én személyemet illetően is még mindig ott vannak az álhírek és egyéb ferdítések. És ez nagyon szomorú. A politikának a munkáról és a programról, amit meg szeretnénk valósítani, kellene szólnia. Azért fontos a következő száz év, mert azok a fejlesztések, amiket mi javasolunk, azok fogják régió elkövetkező száz évét befolyásolni.

Az volt az időközi választás kampányában a mottója, hogy „Folytassuk tovább a megkezdett munkát!”, ami arra utalt, hogy az édesapja országgyűlési képviselői munkáját viszi tovább. Hogy érzi magát az édesapja parlamenti székében?

Azt a napot végigkísértük egy kis videóban, és közzétettük a Facebook-oldalamon, amikor letettem a parlamenti eskümet. Szimbolikus volt: Szerencsről indultam és megérkeztem Budapestre, az Országházba. Közel 400 ezer ember látta, és sok visszajelzést kaptam. Úgy érzem, hogy lehetett azt érezni, ami folyamatosan motivál engem: az édesapám öröksége. Az, ahogy hozzáállt az emberekhez és a munkáját végezte. Mindennap beszélek is édesapámról. Van ebben egy folytonosság. Nyilván én más vagyok, más generáció, külpolitikával foglalkoztam, éltem Franciaországban és az Amerikai Egyesült Államokban, de a térséghez kötődő vidéki gyökereimet mindig megőriztem. Valahogy mindig arra próbálok törekedni, hogy amiket én kigondolok, elképzelek, azt vajon ő hogyan gondolná és csinálná. És ez motivál.

(A borítóképen: Dr. Koncz Zsófia ügyintézés közben)

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában