Életstílus

2013.03.14. 12:17

A kullancscsípés elleni védekezésre szólít fel az ÁNTSZ

Budapest, 2013. március 14., csütörtök (MTI) - A kullancscsípés elleni védekezésre szólít fel az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ)az MTI-hez eljuttatott közleményében, hangsúlyozva, hogy a kullancs által okozott vírusos agyvelőgyulladás esetében van védőoltás.

Budapest, 2013. március 14., csütörtök (MTI) - A kullancscsípés elleni védekezésre szólít fel az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ)az MTI-hez eljuttatott közleményében, hangsúlyozva, hogy a kullancs által okozott vírusos agyvelőgyulladás esetében van védőoltás.

Kora tavasztól késő őszig találkozhatunk a kullanccsal a számára kedvező életfeltételeket biztosító élőhelyeken. Európa legnagyobb részén, így Magyarországon is a közönséges kullancs a leggyakoribb fajta, amely több kórokozót hordozhat és terjeszthet, és ezekkel vérszívásakor az embert is megfertőzheti. E betegségek közül Magyarországon elsősorban a Lyme-kór és a vírusos agyvelőgyulladás fordul elő - olvasható a tájékoztatóban.

Az ÁNTSZ arra hívja fel a figyelmet, hogy a patikában kapható teszt, amely a Lyme-kórokozót képes kimutatni, nem ad százszázalékos bizonyosságot, nem alkalmas az ember betegségének megállapítására.

Ha a kullancscsípés után betegségtünetet - például bőrtünetet, izomfájdalmat, lázat, fejfájást - tapasztalunk, orvoshoz kell fordulni - ajánlja az ÁNTSZ.

A vérszívás és a kórokozók átvitele ellen többféleképpen lehet védekezni. Ezek közül a legfontosabbak, hogy az erdei túrák alkalmával ajánlatos kullancsriasztó szert használni, amelyeket a bőrünkre, esetenként pedig a ruházatunkra juttathatunk. A túrán világos ruházat ajánlott, mert azon könnyebben észrevehető az anyagba kapaszkodó kullancs.

Fontos továbbá - hívja fel a figyelmet az ÁNTSZ -, hogy a kirándulások után gondosan át kell vizsgálni bőrünket, elsősorban a hajlatokat és a deréktájékot, hogy nem fúródott-e be kullancs.

Az eltávolításhoz legalkalmasabb egy vékony hegyű csipesz, amellyel a kullancs a bőrhöz legközelebb eső részénél ragadható meg anélkül, hogy utótestét összenyomnánk. A kullancsot ezután határozott mozdulattal húzzuk ki a bőrből. Szükség esetén azonban két körmünk közé fogva, gyengén csavaró mozdulattal is kihúzható a kullancs, mert az a legfontosabb, hogy minél előbb eltávolítsuk bőrünkből.

A tisztiorvosi szolgálat szerint ajánlott a sebet langyos, szappanos vízzel leöblíteni, és célszerű a befúródott kullancs helyét és eltávolításának idejét a naptárba feljegyezni, hogy az esetleges betegségtünetek megjelenésekor az orvost tájékoztathassuk a kullancscsípés időpontjáról.

A kullancs által terjesztett vírusos agyvelőgyulladás megelőzhető védőoltással. Mivel azonban a megfertőzött haszonállatok teje is közvetítheti a vírust, a nyers kecske- és tehéntejet fogyasztás előtt fel kell forralni, mert így a kórokozó elpusztul - közölte az ÁNTSZ.

- MTI -

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!