2012.06.05. 18:23

EURO-2012 - A múlt: 1988 - HÁTTÉR

Budapest, 2012. június 5., kedd (MTI) - A 8. labdarúgó Európa-bajnokságra 32 válogatott nevezett, a selejtezőket hét csoportban bonyolították le.

Az 5. csoportban szereplő magyar csapat közepesen szerepelt, nagyjából a papírformának megfelelő eredményeket érte el, ami a harmadik helyhez volt elegendő.

1987. december 2., Budapest

A csoport végeredménye: 1. Hollandia 14 pont, 2. Görögország 9, 3. Magyarország 8, 4. Lengyelország 8, 5. Ciprus 1

Az NSZK-ban rendezett nyolcas döntő csoportmérkőzései több meglepetést hoztak. Az I. csoportban a házigazdák jobb gólkülönbségükkel előzték meg az olaszokat, a spanyol és a dán együttesnek nem volt esélye a négy közé jutásra. A II. csoportban a nagy reményekkel érkezett angol csapat pont nélkül zárt, míg a hollandok csak szerencsés körülmények között, az egymás elleni mérkőzés hajrájában lőtt góllal előzték meg az íreket.

Az elődöntőben a szovjetek biztosan győzték le az olasz válogatottat, míg Hamburgban óriási csata dúlt a holland és a nyugatnémet csapat között. A hazaiak a második félidő elején Lothar Mattha:us 11-esével szereztek vezetést, de erre Ronald Koeman a 74. percben szintén büntetőből válaszolt. A hosszabbításra készülő vendéglátókat Marco van Basten egy perccel a lefújás előtt meglepte, gólja a fináléba jutást jelentette.

A döntőben a hollandok remekeltek, az első játékrészben Gullit fejjel, majd a második félidőben van Basten csodálatos kapáslövéssel vette be Daszajev kapuját. A kétségbeesett szovjet támadások büntetőt eredményeztek, de Belanov lövését Van Breukelen hárította.

Olaszország-Dánia 2-0

A csoport végeredménye: 1. NSZK 5 pont (5-1), 2. Olaszország 5 (4-1), 3. Spanyolország 2 (3-5), 4. Dánia 0 (2-7)

Hollandia-Írország 1-0

A csoport végeredménye: 1. Szovjetunió 5 pont (5-2), 2. Hollandia 4 (4-2), 3. Írország 3 (2-2), 4. Anglia 0 (2-7)

Elődöntő:

Hollandia-Német Szövetségi Köztársaság 2-1 (0-0)

------------------------------------------------

Hamburg, 1988. június 21., 61 330 néző

gólszerzők: R. Koeman (74., 11-esből), van Basten (89.), illetve Mattha:us (55., 11-esből)

Szovjetunió-Olaszország 2-0 (0-0)