2012.06.05. 18:21

EURO-2012 - A múlt: 1984 - HÁTTÉR

Budapest, 2012. június 5., kedd (MTI) - A 7. labdarúgó Európa-bajnokság 31 indulója ismét hét csoportban küzdött.

A magyar együttes a 3. csoportban a Luxemburg elleni két kötelező győzelem mellett csak Dániát tudta 1-0-ra legyőzni.

1983. december 3., Szaloniki

A csoport végeredménye: 1. Dánia 13 pont, 2. Anglia 12, 3. Görögország 8, 4. Magyarország 7, 5. Luxemburg 0

A franciaországi nyolcas döntőben már a csoportmérkőzések alatt kiemelkedett a hazai együttes, amely Michel Platini vezérletével pontveszteség nélkül lett első az A csoportban. A másik ág viszont nagy meglepetést hozott: a nyugatnémeteket ugyanis utolsó mérkőzésükön - Maceda hajrában fejelt góljával - 1-0-ra legyőzték a spanyolok, s így kiesett a címvédő.

A legjobb négy között a franciák csak hosszabbítás után nyertek a portugálok ellen. A mérkőzés egyik hőse a hazaiak védője, a két bombagólt lövő Domergue volt, míg a győztes találatot a 119. percben Platini rúgta. A spanyolok ezúttal is meglepetést okoztak: büntetőkkel győztek a torna felfedezettjének számító dánok ellen.

A párizsi finálé nagy csatát hozott, amely végül a spanyol kapus kapitális hibájával dőlt el. Platini szabadrúgását bevédte az addig remeklő Arconada, majd a lefújás előtt Bellone is betalált.

Dánia-Belgium 3-2

A csoport végeredménye: 1. Franciaország 6 pont (9-2), 2. Dánia 4 (8-3), 3. Belgium 2 (4-8). 4. Jugoszlávia 0-0 (2-10)

Portugália-Románia 1-0

A csoport végeredménye: 1. Spanyolország 4 pont (3-2), 2. Portugália 4 (2-1), 3. NSZK 3 (2-2), 4. Románia 1 (2-4)