Magyarország

2012.01.05. 18:19

Papp Magor: a bértárgyalások alapjához alkalmas az államtitkár által megnevezett forrás

Budapest, 2012. január 5., csütörtök (MTI) - A bértárgyalások alapjához, hangulatjavító intézkedésekhez elegendő az egészségügyi államtitkár által megnevezett több tízmilliárd forintos forrás - mondta Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke az egészségügyi dolgozók bérének javításáról szóló első, csütörtöki egyeztetés után újságíróknak.

Budapest, 2012. január 5., csütörtök (MTI) - A bértárgyalások alapjához, hangulatjavító intézkedésekhez elegendő az egészségügyi államtitkár által megnevezett több tízmilliárd forintos forrás - mondta Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke az egészségügyi dolgozók bérének javításáról szóló első, csütörtöki egyeztetés után újságíróknak.

Kiemelte: a legfontosabb, hogy végre hozzákezdtek az érdemi munkához. Azt nem is várták, hogy rögtön megtalálják a megoldást - tette hozzá Papp Magor. Szerinte az ágazat humánerőforrás-problémájának mértékét tekintve az érdemi előrelépéshez több hónapos munkára lesz szükség.

Megjegyezte: ahhoz, hogy az orvoselvándorlást közép- és hosszú távon lassítani tudják, további forrásokat kell találni.

Papp Magor azt mondta: jelenleg nagyjából mintegy 2500 felmondólevél van ügyvédi letétben. Az utóbbi hetekben ugyanis, bár többen csatlakoztak, voltak, akik kiléptek az akcióból. Olyan is volt, aki azért vette ki felmondólevelét, mert nem hitt abban, hogy javulhat a helyzet, és korábban elhagyta a magyar ellátórendszert.

Papp Magor azt mondta: a felmondólevelek március végéig maradnak letétben, addig is várják a további csatlakozókat.

Ha nem tudnak megegyezni, a felmondólevelek március végén aktiválódni fognak. Mint fogalmazott: ahhoz, hogy "ezek a felmondások az iratmegsemmisítőbe tudjanak kerülni", lépcsőzetes bérrendezést kell véghezvinni, amely jövőképet tud adni a kollégáknak.

Papp Magor kitért arra rendeletre, amely egy európai uniós direktíva szerint állapítja meg az unión kívüli országból érkezők minimumbérét, amely uniószerte a küszöböt jelenti, mégis magasabb, mint a magyar egészségügyi dolgozók többségének havi bére. Ez egyrészt jól mutatja a magyar egészségügyi dolgozók alacsony megbecsültségét, másrészt viszont a rendelet életbelépésével a magyar orvosok és szakdolgozók a hazai munkaerőpiacon kerültek hátrányos helyzetbe.

A Magyar Rezidens Szövetség tavaly május végén indította el akcióját, amelynek keretében az orvosok év végéig helyezték letétbe felmondóleveleiket annak érdekében, hogy a kormányzat mielőbb tegyen érdemi lépéseket az ágazatban dolgozók anyagi és munkakörülményeinek javításáért.

Papp Magor, a szövetség elnöke a múlt csütörtökön Szócska Miklós egészségügyi államtitkárral folytatott tárgyalása után azt mondta: a teljes orvostársadalmat érintő alapbérrendezésre vonatkozó ajánlatot kaptak az államtitkártól.

Pénteken bejelentette: úgy döntöttek, hogy átmenetileg három hónapra felfüggesztik a letétbe helyezett felmondólevelek élesítését.

Szócska Miklós a szakmai szervezetekkel, érdekképviseletekkel és az egészségügyben dolgozó köztestületekkel tartott csütörtöki, első egyeztetés után bejelentette: az orvosokat és a szakdolgozókat egyaránt érintő fenntartható, hosszú távú bérmegoldásokat keresnek az egészségügyben.

Mint mondta, elsőként a tárgyalások kereteiben állapodtak meg. A megjelent szakmai szervezetektől azt kérte, hogy néhány modellszámítással segítsék az államtitkárság munkáját. Az államtitkár azt mondta: 30,6 milliárd forint már rendelkezésre áll, és a különböző hatékonyságnövelő beavatkozásokból további 10 milliárdot remélnek.

Az egészségügyi dolgozók anyagi helyzetének javítását célzó tárgyalások jövő szerdán folytatódnak.

- MTI -

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!