Szenzáció!

2024.03.18. 17:30

Borsodban épülhet meg az első szivattyús energiatározó

Hamarosan kezdődik a próbafúrás, hogy kiderüljön, alkalmas-e az észak-borsodi kistelepülés, Sajóivánka környéke olyan víztározók megépítésére, amelyek kisegítik az időjárásfüggő megújuló energiaforrásokat.

Szaniszló Bálint

Egy alsó és egy felső medencéből áll a szivattyús energiatározó

Forrás: Greenfo

Magyarország energiagazdálkodásában egyre nagyobb szerepet tölt be a megújuló energiaforrások - például a napenergia, és a szélenergia - szolgálatba állítása. 

Az elmúlt időszakban óriási napenergia kapacitások jöttek létre hazánkban. A már több mint 6000 megawatt beépített teljesítményű rendszerek termelése úgy hangolható össze hatékonyan a mindenkori fogyasztási igényekkel, ha lehetővé tesszik a környezetkímélő módon előállított áram eltárolását későbbi felhasználásra.

Az is gond, hogy a megújuló energiaforrások egy része időjárásfüggő, így a teljesítményingadozás kiegyensúlyozására is megoldást kell találni. A nemzetközi gyakorlatban nagyon sok helyen alkalmazzák erre a célra a szivattyús energiatározókat.

A fölös energiával szivattyúznak 

Világszerte bevált eszközként szolgálnak a teljesítményingadozás kiküszöbölésére a szivattyús energiatározók, amelyek egy alsó és egy felső tározóból állnak. A pillanatnyi szükségleten felüli energiamennyiséggel az alsó tározóból a felsőbe szivattyúzható fel a víztömeg. Leeresztésével áramhiányos időszakban turbina és generátor hajtható meg, így olcsón és környezetbarát módon nyerhető újra villamos energia. 

A szakemberek szerint a szivattyús energiatározó élettartalma hosszú, működési költségei alacsonyak. Az üzemeltetés semmiféle károsanyag-kibocsátással nem jár. A létesítmény jó szabályozhatóságának köszönhetően megkönnyíti az időjárásfüggő kapacitások rendszerbe illesztését. A zöldenergia tárolása hozzájárul az energiafüggetlenség erősítéséhez, növeli az  energiabiztonságot.

Úszó napelemtáblák a felszínen 

A tervek szerint az első hazai szivattyús energiatározó 600 megawatt beépített kapacitással jöhetne létre, 6 órás energiatermelésre lenne képes, ennyi idő alatt folyna át a víz a felső tározóból az alsóba. A medencék vizének megóvása, a felelős vízgazdálkodás érdekében a vízfelszín egy részét úszó napelemtáblákkal fednék le, amelyek a párolgást is mérséklik.

Próbafúrások kezdődnek 

Az engedélyek beszerzése után tavasszal két helyszínen, vármegyénkbeli Sajóivánka és a hevesi Markaz községek térségében kezdődhetnek meg a talaj teherbíró-képességének felmérésére alkalmas kutatófúrások - jelentette be nemrég az Energiaügyi Minisztérium. Már az előkészítésnél is kiemelt szempont, hogy a teljes folyamat a lehető legkisebb környezetterheléssel járjon. A fúrási pontok mindegyikét meglévő, szükség esetén megerősítendő erdei és mezőgazdasági utakon közelítik meg a gépek.  

Így működik a szivattyús energiatározó
Forrás: Greenfo

A földmintákat laborban elemzik majd, az eredményeket beépítik a szivattyús energiatározó idén elkészülő megvalósíthatósági tanulmányába. A próbafúrások jóvoltából így megfelelő műszaki-tudományos alapokon születhet döntés az energetikai szempontból indokolt fejlesztésről.

Ezt lehet tudni a szivattyús energiatározókról: 

1. A szivattyús energiatározó vízerőművek csupán energia tárolására szolgálnak.  

2. Az energiafogyasztási csúcsok folyamán használják energiatermelésre, úgy, hogy két különböző szintmagasságú víztározó között a magasabban fekvőből az alacsonyabban fekvőbe engedik át a vizet egy vízturbinán keresztül. 

3. Amikor kevés a villamosenergia-fogyasztás, a vizet visszaszivattyúzzák a generátort villanymotorként, a turbinát pedig szivattyúként használva a felső víztározóba.  

3. A rendszer összenergia-mérlege önmagában veszteséges, haszon abból származik, hogy csúcsüzemben a hálózatnak eladott villamos energia ára többszöröse a csúcsidőn kívüli energia árának.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!