Helyi közélet

2012.04.04. 10:06

Jegyzet: A háborítatlan szoba titka

<em>Amikor a görög kommunista hős Nikosz Beloiannisz összefutott a Magyar Tanácsköztársaság politikai biztosával, Korvin Ottóval Miskolcon. Akkoriban készülhetett ez a kép talán a hetvenes évek derekán. Ehhez sztereóban kellett lebontani két egymással szemező két régi belvárosi házat</em>.&nbsp;<strong>Szántó István jegyzete</strong>.

Amikor a görög kommunista hős Nikosz Beloiannisz összefutott a Magyar Tanácsköztársaság politikai biztosával, Korvin Ottóval Miskolcon. Akkoriban készülhetett ez a kép talán a hetvenes évek derekán. Ehhez sztereóban kellett lebontani két egymással szemező két régi belvárosi házatSzántó István jegyzete.

A cél az volt, hogy az akkori szerény, Beloiannisz, ma már Szentpáli utcát átvezessék a Széchenyi úton. A főutca páratlan oldalán egy kirakatokkal teli zsúfolt minta bútorbolt volt. Szó szerint – olyan volt, mint a bútorbolt. Akik oda betévedtek ott csak kiválaszthatták a nekik tetsző kombináltszekrényt vagy rekamiét majd felkerülhettek a várólistára. Szerencsés esetben, néhány száz forintossal fel lehetett turbózni az üzletet. S akkor már is felülhettünk a sarkon várakozó stráfkocsi bakjára, hogy lovas kocsival elszállítsuk a bútort a Baross Gábor utcai tüzér laktanya raktárából. A dörzsöltebbek persze egyenesen oda mentek, ha bútorra áhítottak.

Mivel a szemközti Bató-ház földszintjén is ilyen kereskedés volt sort álltak a kocsisok. E miatt a környéket mindig lócitrom és egyéb ilyen melléktermék szaga lengte be. Mígnem a két házat el nem dózerolták.

Előtte újdondász koromban pontosan 1970-ben fejembe vettem, hogy megnézem a Bató-házat belülről. Arra az örökre lezárt háborítatlan szobára voltam kíváncsi, amelyet Bató Eszter halála után meghagytak az épületben. Máig szánom bánom, hogy a végrendeletben meghagyottaktól eltérően rávettem az akkori lelkészt egy rendkívüli betekintésre. Emlékezetem szerint a XIX. század stílusában berendezett sötét splallettás szobában egy párnákkal felpúpozott ágy egy asztal egy nagy szekrény és néhány szék volt. A szellőzetlen szobában úgy gondoltam bármikor betoppanhat a lakója. A később hirtelen elhunyt Szathmári László kollégám lelkesen fotózott a szobában, amikor már jómagam ott az első emeleti folyosó végén már furcsán éreztem magam. A református lelkészi hivatalban őrzött végrendelet sorai zakatoltak az agyamban. Láttam magam előtt a szigorú átokkal sújtó figyelmeztetést: hogy évente csak egyszer lehet az emlékszoba nyugalmát háborgatni.

Mindez aligha tartotta vissza azokat, akik a ház eltüntetéséről döntöttek. A szoba eredeti állapotában lett kialakítva, átköltöztetve a Palóczi utca református egyházi hivatalba. Ezen a fotón szépen kirajzolódik, miként állt az örökkévalóságnak szánt szoba fala. Az épülettel szomszédos az a ház, amelynek a stukkója egy arra sétáló fejére zuhant a közelmúltban. Amikor ilyen tragédiák történnek, hajlamosak vagyunk misztikus kombinációkra. Már csak azért is, mert ösztönösen keressük a magyarázatot a megmagyarázhatatlan sorscsapásokra. Városunkban hasonló legendák keringtek a Hejőcsabai zsidó temető áthelyezése után is. Ma már kevesen tudják, hogy ahol az egyetemi régi fűtőmű áll ott vezetett az út Tapolcára. A sorompó megszüntetése után a temetőn átvezető szakaszon is számos rejtélyes halálos baleset történt. A Bató-ház kilakoltatásáért felelősök is számos sorscsapást éltek meg. Hogy ezzel bizonyítsák az odaát ránk váró igazságtételt.

Számunkra ma természetes, hogy az átkeresztelt Szentpály és a Corvin utca összeér. Csak az idegeneknek tűnik fel, hogy a belvárosban szinte átmenet nélkül simulnak egymáshoz az öreg miskolci házak és a sokszemes panelek.


Az alábbi kép a fiatalon elhunyt Ágotha Tibor fotóriporter műve. Pontosan 1970-ben készítette a miskolci Ady hídnál. Tibor mesterien örökítette meg a soha vissza nem térő pillanatot. Hiszen igazából az üveges tót már akkoriban is olyan ritka volt, mint a biciklivel utazó vándorköszörűs vagy házaló esernyős. Szántó István jegyzete.

A miskolci panelkorszak kezdetén valóságos paradicsomnak tűntek ezek a tágas, aránylag magas beltéri lakások. Szántó István jegyzete.

Mi miskolciak félszavakból is megértjük egymást. Számunkra egy Sötét kapu létezik. Az az egy, amely összeköti az Avas felől leereszkedő Rákóczi utcát a Széchenyi úttal. Ha valami állandóságot keresnék, a változó mikrovilágunkban ennél biztosabbat aligha találnék. Nem tudok úgy átmenni ezen a dufarton, hogy meg ne érintsen a középkor lehelete. Tűző nyári napokon is sejtelmes hűs árad a nyitott árkád alatt. Szántó István jegyzete

Ez az egyetlen fotó számolatlanul ontja az ihletet. A Kossuth utcai iskolában jártam hét évig így kitörölhetetlenül emlékszem erre a városrészre. A Pátria ház helyén évszázadokig állt a Béke étteremnek átkeresztelt Székelykert az egyemeletes ódon ház földszintjén. Hazafelé ballagva beláthattam a széles üvegablakokon át a szerény vidéki vendéglőre hajazó sörözőbe. Estefelé pedig már korán kihallatszott a cigányzenészek hangolása. Ez az inkább vendéglő, mint étterem szerves része volt a városrész búfelejtő múlató negyedének. Ez volt a legpuritánabb, hűs boltíves kistermeivel a leghangulatosabb szórakozóhely Miskolcon. Szántó István jegyzete

Mitől híd az Ady híd? Már a kérdésen is fennakadt az unokám, mint, a városunkba látogatók közül sokan mások. Majd megmutattam a cikk alatti régi képet, amelyen még szabadon patakzik a Pecze a Szinvába. A hídon suhanó Nísa, Polski Fiat, Moszkvics és Trabant pedig jelzi, hogy a hetvenes években készülhetett a fotó feltehetően annak a háznak az erkélyéről, amelynek utcai frontján csaknem mindig ruhás üzletek voltak. Szántó István jegyzete

Nehéz úgy elsétálni a Búza tér mellett, hogy ne jusson eszembe a mostani dzsumbuj hatvanas évekbeli arculata. Az egyszerű földes grund a görög katolikus templom előtt ahol egymást váltották az állatvásárok és az utazó cirkuszok. Sokszor megesett, hogy a szegényes sátrakból kihallatszott az elefánt trombitálása vagy az oroszlánüvöltés. Tinédzserként irigyeltem az idősebb barátaimat, akik egy-egy jegyért egy állónapot robotolhattak a sátor felállításánál s segédkezhettek a tevék etetésénél. Szántó István jegyzete

Az öregség legbiztosabb jele, ha már mindenről eszünkbe jut valami. Miskolc legjellegzetesebb létesítményéről, a villanyrendőrről a képünkön látható emeletes vaskalitka képe ugrik be mindannyiunknak. Szántó István jegyzete


Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában