fő a pálinka!

2020.10.20. 13:00

Sikeres szabadságharc: pálinkafőzés adó nélkül

Mind az otthoni magánfőzés, mind a bérpálinkafőzés újra adómentes lesz jövő januártól.

Szaniszló Bálint

20190806 Békéscsaba Az idei kajszibarack-pálinkára sokan nagyon vártak. Már a szilvát cefrézik. A képen Horváth György az Árpád Pálinka főzőmestere. Fotó: Imre György IGY Békés Megyei Hírlap Horváth György

Forrás: Illusztráció/MW

Fotó: Imre György

„A pálinka-szabadságharc több mint tízéves küzdelme magyar győzelemmel zárult, az Európai Unió módosította az erre vonatkozó szabályozást, így már jövőre újra adómentes lehet a pálinkafőzés.” Tállai András, a Pénzügyminisztérium államtitkára e szavakkal jelentette be a minap a fontos és kedvező változást.

Az Európai Unió határozata nyomán a kormány úgy foglalt állást, hogy – amennyiben a Parlament elfogadja az adóügyi könnyítésekről szóló törvénytervezetet – 2021. január 1-jétől mind az otthoni magánfőzés, mind a bérfőzés újra teljes egészében adómentes lehet.

A pálinkakészítés szabadsága egyébként igen régi múltra tekint vissza, a kormány emiatt küzdött az adómentességért, annak ellenére, hogy 2016-ban a párlatadójegy bevezetésével a lehető legenyhébb szabályokat harcolta ki az Európai Unió jogszabálytengerében.

Hogy van igény a pálinkafőzésre, bizonyítja, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal adatai arról tanúskodnak, hogy még a jelenlegi szabályok mellett is, amikor 700 forintot kell fizetni egy liter párlat után, van igény a házi pálinkára. Ráadásul jelenleg mintegy 27 ezer főzőberendezés van a magyar háztartásokban, és 2020. január 1-je és október 8-a között 69 ezer párlat­adójegyet váltottak ki az otthonfőzők.

Idén eddig – a koronavírus-járvány ellenére – jelentős, 947 ezer hektoliterfok volt a bérfőzött pálinka mennyisége. Ez csaknem 1 millió 900 ezer liter 50 százalékos párlatnak felel meg.

Nem kell az adójegy

Nemrég tehát pont került a „pálinka-szabadságharc” végére, és az EU döntéshozó szervezete módosította az alkoholok ügyével foglalkozó irányelvet, amely szerint a tagállamok adómentessé tehetik évente maximum 50 liter gyümölcsszeszig a párlatfőzést – emlékeztetett az államtitkár.

A kormány ezek alapján döntött úgy, hogy a kedvező szabályokat minél hamarabb alkalmazza, vagyis jövőre már nem lesz szükség párlat­adójegyre, illetve az ehhez kapcsolódó közteher megfizetésére sem.

A jövő évtől minden nagykorú, gyümölcstermesztő magyar állampolgár háztartásonként évi 86 liter gyümölcspárlatot főzhet le magánfőzésben adómentesen. A pálinkafőző magánszemély nem értékesítheti a párlatát, de azt családtagjai és vendégei elfogyaszthatják.

A desztillálóberendezést továbbra is be kell jelenteni az önkormányzatnál, de a főzést megelőzően bejelentést kell tenni a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál is, amiért cserébe a hatóság származási igazolást állít ki, ez igazolja a párlat eredetét és ezzel lehet részt venni különböző pálinkaversenyeken is. Az otthoni főzés szabályai betartását változatlanul az önkormányzati jegyzők ellenőrzik majd – tette hozzá.

– „A lehullott gyümölcsök felhasználásának évszázados szokása is továbbélhet azzal, hogy újra adómentes lehet a bérfőzés Magyarországon a korábbi kedvezményes mennyiségig – húzta alá Tállai András a bejelentéskor.

Az új szabályok nemcsak anyagi megtakarítást, hanem jelentős egyszerűsítést is hoznak jövőre. Jelenleg a magánfőzőnek a párlat előállítása előtt párlatadójegyet kell igényelnie az adóhivataltól. Egy párlatadójeggyel egy liter pálinkát lehet otthon főzni. Minden évben az első igényléskor legalább háromezer ötszáz forintot kell befizetni, azaz legalább öt adójegyet kell venni.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!