2021.04.11. 07:30
A magyar színészet otthona
Déryné és társai népszerűsége kőszínházat teremtett.
20200305 Miskolc Mucsi József „Megfúvám szittya lantomat – Komitragikus család- és kortörténet” című kötetének bemutatója. fotó: (BT) Bujdos Tibor Észak-Magyarország képen: Gyarmati Béla író
Fotó: Bujdos Tibor
Érdemes lenne kiszámítani, mennyit kocsiztak a vándorszínészek, akik minden lehetséges játszóhelyen felléptek, mertek és tudtak mindenütt játszani. Sok helyen megfordultak, de Pestet megelőzve itt, Miskolcon fogadtatott be először a magyar színészet. Gyarmati Béla szavai ezek. A Színháztörténeti és Színészmúzeum vezetője az intézmény kiállításának megnyitóján mondott beszédet anno. Az elhangzottakat 2001. április 9-i számában idézte az Észak-Magyarország.
Évszámokkal elmesélt történet
A miskolci színjátszás korszakainak fontos dátumait is megemlítette: a tárlat is ezekhez az évszámokhoz igazodva adott képet a város színházi életéről.
Az első fontos pillanat az volt, amikor 1815-ben Déryné és társai Pestről Miskolcra érkeztek. Ennek az együttesnek a népszerűsége szülte meg egy állandó kőszínház építésének gondolatát.
A következő évszám, 1823 már a megvalósulást jelenti: ekkor nyílt meg először az országban (hazánk mai területén) magyar színészek számára színházépület.
A múltidézést segíti a színház színlapjait tartalmazó, immár kétkötetes kiadvány. Az 1973 utáni időszak bemutatóit ismertető kötet a miskolci teátrum fennállásnak 175. évfordulójára jelent meg, s most a színházi világnapra megszületett az 1949-től 1973-ig tartó időszak műsorát közlő Színlapozó is – említette meg a beszámoló.
(A borítóképen: Gyarmati Béla)