regény

2020.11.01. 19:30

Könyvtári olvasóból sikeres író

Nem semmi! Kosztolányi Dezső művéhez hasonlították a könyvét.

Kiss Daniel

Bátorligeti Mária

Fotó: Vajda János

„A gondozónő” című regényt mutatták be a szerző jelenlétében, nagy érdeklődés közepette szerdán, a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtárban.

Bátorligeti Mária úgymond egyszerű olvasóként kezdett a könyvtárba járni, viszont az itt dolgozók segítségével jutott kiadókhoz a regénye. Így elmondható: írói pályája a könyvtárból indult.

A XXI. századi cselédséget leíró könyv első kiadása tavasszal jelent meg, de nem volt könyvhét a kijárási korlátozás miatt, ezért akkor bemutatót sem rendeztek.

A miskolci szerző műve hamar elfogyott a polcokról, így azóta az Irodalmi Jelen kiadásában másodszor is napvilágot látott. A mostani bemutatón Kégl Ildikó író, újságíró beszélgetett a sikertől meghatódott szerzővel.

Kosztolányival egy mondatban

A bő kétszáz oldalas mű egy Magda nevű gondozónő sorsát tárja elénk, aki Franciaországban próbál szerencsét vendégmunkásként.

Kosztolányi Dezső Édes Annájával vont párhuzamot a művet elemző újságíró, ugyanis a semmibe vett cseléd sorsát lélektani szempontból közelíti meg Bátorligeti Mária regénye.

A migráció, külföldi munkavállalás, kötetlen szerelem és az éjszakai élet mind modern köntösbe öltöztetik a mai cselédsorsot bemutató regényt.

Magda szenvedéstörténete Kégl Ildikó szerint a kortárs magyar prózairodalomban egyedülálló, aprólékos leírásai az író személyes tapasztalatai által – saját elmondása alapján élete legmeghatározóbb élményéből született – válnak életszerűvé.

A prózairodalomban ritka költői képekkel és jéghideg realizmussal szembesülhet az olvasó, ebbe az érdeklődők is betekintést kaphattak a könyvbemutatón: Ötvös Éva színművész és Balázs István előadóművész olvastak fel részleteket a műből.

Kégl Ildikó kiemelte, hogy Kosztolányi művéhez képest merőben eltérő, és kifejezetten meglepő lezárással rendelkezik Bátorligeti Mária könyve. A lélektani regény végére bár az olvasó várná a gondozónő bosszúját, az sosem érkezik el. Mégis – szerinte – a Magda sorsa kiváltotta katarzis gyilkosság nélkül is ugyanakkora súllyal bír, mint Édes Annáé.

(A borítóképen: Bátorligeti Mária a könyvtári bemutatón)

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában