Nagyvilág

2012.09.14. 13:37

Hazahozták Magyar Róbertet Spanyolországból

Budapest, 2012. szeptember 14., péntek (MTI) - Hazahozták Spanyolországból a másfél évig bujkáló, Magyarországon tényleges életfogytiglanra ítélt Magyar Róbertet, és péntek reggel fél hétkor már megkezdte fegyházbüntetésének letöltését - tájékoztatta az Országos Rendőr-főkapitányság sajtószolgálata az MTI-t.

Budapest, 2012. szeptember 14., péntek (MTI) - Hazahozták Spanyolországból a másfél évig bujkáló, Magyarországon tényleges életfogytiglanra ítélt Magyar Róbertet, és péntek reggel fél hétkor már megkezdte fegyházbüntetésének letöltését - tájékoztatta az Országos Rendőr-főkapitányság sajtószolgálata az MTI-t.

A közlés szerint "M. Róbert egy magyarországi büntetés-végrehajtási intézetben 2012. szeptember 14-én 6 óra 25 perckor megkezdte tényleges életfogytig tartó szabadságvesztés büntetésének letöltését".

A Debreceni Ítélőtábla 2012. március 13-ai jogerős ítélete szerint a 40 éves férfi feltételesen sem bocsátható szabadlábra.

A rendőrség honlapján látható videó szerint a Terrorelhárítási Központ (TEK) közreműködésével hozták haza Magyar Róbertet. A rendőrség nem tudatta, hogy a spanyolországi Marbellában augusztus végén elfogott férfit repülőgéppel a budapesti vagy a bécsi repülőtérre szállították-e Madridból. A felvételen csak az látszik, hogy kéklámpás gépkocsiban éjjel egy aszfaltos úton szállítják a narancssárga kezeslábast viselő elítéltet, akinek kezét és lábát is összebilincselték.

Az MTI rendőrségi forrásból úgy tudja, hogy Magyar Róbertet már csütörtök késő délután hazahozták Spanyolországból, majd a Liszt Ferenc Repülőtérről éjszaka, a ferihegyi gyorsforgalmi úton szállították az V. kerületi Nagy Ignác utcába, a Budapesti Büntetés-végrehajtási Intézet I. számú objektumába.

A TEK videofelvételén az látszik, hogy a férfit a terrorelhárítók kísérik be a fegyverrel őrzött utcából az épület egyik bejáratán, majd három kommandós kíséretében egy kétágyas zárkába viszik.

Garamvölgyi László, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szóvivője az MTI érdeklődésére korábban azt mondta: a spanyol hatóságok által nemzetközi körözés alapján elfogott M. Róbertet Madridban adják át a magyar hatóságoknak. Az ORFK szóvivője szerint a spanyol hatóságok nagy valószínűséggel azért mondtak le az ott elkövetett bűncselekmények miatti eljárások lefolytatásáról, és adják ki Magyarországnak a férfit, mert idehaza tényleges életfogytiglani fegyházbüntetésre ítélték, így élete végéig börtönben lesz.

A rendőrség honlapján pénteken közzétett tájékoztatás szerint a spanyol rendőrhatóság augusztus 23-án fordult megkereséssel a Nebek (Nemzetközi Bűnügyi Együttműködési Központ) Interpol Magyar Nemzeti Irodájához: egy spanyolországi jogsértéssel összefüggésben egy magyar okmánnyal rendelkező személlyel kapcsolatban kért azonosítást. A Nebek megállapította, hogy a megkeresésben szereplő férfi azonos M. Róberttel, akivel szemben az európai elfogatóparancs alapján átadási eljárás indult. Ennek keretében a spanyol igazságügyi hatóság döntött arról, hogy átadják Magyarországnak az elítéltet, a büntetés-végrehajtásnak átadásra pedig a Nebek szervezésében, a Terrorelhárítási Központ közreműködésével került sor.

Magyar Róbertet a magyar hatóságok azzal vádolták, hogy a "fekete sereg" nevű bűnszervezet vezetőjeként ő adott megbízást az alvilágban Ragyás Tóniként ismert H. Antal megölésére. A gyilkosságot 2003. augusztus 27-én követték el Budapesten, egy III. kerületi játékterem előtt. A "fekete sereg" a bűnüldöző hatóságok szerint prostitúcióval, védelmi pénzek szedésével, tartozásbehajtással foglalkozott, erőszakos harcot folytatott a mindezekből származó illegális jövedelmekért, és a fegyveres leszámolástól sem riadt vissza.

A házi őrizetből évekkel ezelőtt megszökő Magyar Róbertet a Debreceni Ítélőtábla - az elsőfokú döntést helyben hagyva - ez év márciusában tényleges életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítélte távollétében, több társának büntetését pedig súlyosbította. Volt, aki 18 évet kapott.

Az ORFK sajtószolgálata pénteken azt közölte, hogy évente csaknem kétszáz körözött személy külföldi letartóztatására, majd kiadatási, illetve - az Európai Unión belül - átadási eljárás keretében történő hazaszállítására kerül sor. A kiadatási, átadási letartóztatásokat követően a külföldi igazságügyi hatóságok akár napokon belül is döntenek az átadásról. Az Európai Unión belül általában tíz napon belül sor kerül a körözött személyek hazaszállításának végrehajtására, az EU-n kívüli országokban ennél hosszabb határidő jellemző.

- MTI -

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!