Magyarország

2012.01.26. 16:20

Hajdú D. András a Magyar Sajtófotó Pályázat nagydíjasa

Budapest, 2012. január 26., csütörtök (MTI) - Hajdú D. András kapta a XXX. Magyar Sajtófotó Pályázat nagydíját a West Balkán tragédiáról készített képsorozatával; az origo.hu fotósa az André Kertész-nagydíjat és a Munkácsi Márton-díjat is elnyerte. Az MTI munkatársai 2 különdíjat, 4 első díjat és 9 további díjat vehetnek át - jelentették be a szervezők csütörtökön Budapesten.

"A sajtófotó-pályázat dokumentum a mögöttünk hagyott évről, megörökíti annak minden fontos pillanatát" - mondta a Magyar Újságírók Országos Szövetségének (MÚOSZ) elnöke a csütörtöki budapesti sajtótájékoztatón. Tóth Károly hozzátette: remélhetőleg az anyagi nehézségekkel küzdő pályázat jövőre is életben marad, és továbbra is lesznek támogatók, akik felismerik benne a "jó ügyet".

A MÚOSZ által meghirdetett XXX. Magyar Sajtófotó Pályázatra 307 szerző pályázott sikeresen összesen 8838 képpel.

Az idei pályázat zsűrijének elnöke Tony Hicks, az AP európai és afrikai fotószerkesztője volt, mellette Marián Pauer fotótörténész, a Pozsonyi jogi egyetem média karának tanszékvezetője, Radu Sigheti, a Reuters romániai vezető fotóriportere, Szalmás Péter, a Népszava képszerkesztője, valamint Virágvölgyi István, az MTI Fotószerkesztőségének vezetője kapott meghívást a testületbe.

"Ez a pályázat a magyar fotózás kirakata" - fogalmazott levelében Tony Hicks. Megjegyezte azonban, hogy több neves magyar fotográfust is hiányolt a nevezők közül. Virágvölgyi István és Szalmás Péter egyaránt kiemelte: az öt zsűritag a fotózás különböző területeiről érkezett, így a képek bírálata során különböző álláspontok ütközhettek, érdekes viták zajlottak.

A MÚOSZ nagydíját és a legjobb kollekcióért járó Munkácsi Márton-díjat Hajdú D. András kapta a West Balkán tragédiáról készített sorozatáért, míg az André Kertész-nagydíjat A nagybányai Bejrút című képriportjáért veheti át. A fotográfus Elég volt! című képe lett a Hír-eseményfotó kategória 1. helyezettje, Tűz van babám című képriportjáért pedig a Művészet (sorozat) kategória 2. díját kapta meg.

A Budapest Fotográfiai Ösztöndíjat idén Móricz Simonnak (Népszabadság) ítélte a zsűri. A legjobb hírképért adható Escher Károly-díjat Beliczay László (MTI/MTVA) nyerte Felmentő ítélet című munkájáért; a megyékben dolgozó, legjobb teljesítményt nyújtó fotóriporter díját Komka Péter (MTI) érdemelte ki, míg a 30 év alatti legjobb teljesítményt nyújtó fotóriporter Pályi Zsófia [origo] lett.

A Képriport (sorozat) kategória 1. helyén Sopronyi Gyula (szabadúszó) végzett Libya című riportjával, az Emberábrázolás-portré (egyedi) kategóriában Komka Péter (MTI) Szemben, az Emberábrázolás-portré (sorozat) kategóriában Kallos Bea (MTI) Laci bácsi című alkotása bizonyult a legjobbnak.

A Művészet (egyedi) kategória 1. díját Kecskeméti Dávid (szabadúszó) veheti át André Kertész retrospektív című fotójáért, a Művészet (sorozat) kategória győztese Kollányi Péter (MTI/MTVA) lett A Meggyalázás című képriportjával. A Sport (egyedi) kategóriában Csudai Sándor (Magyar Hírlap) Innen szép felállni című munkáját ítélte a legjobbnak a zsűri, amely a Sport (sorozat) kategóriában nem adott ki 1. díjat.

A Természet és tudomány (egyedi) kategóriában Süveg Áron (szabadúszó) Töltés, míg a Természet és tudomány (sorozat) kategóriában Pályi Zsófia Illegális aranyásók című munkája végzett az első helyen. A Társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia (egyedi) kategóriában Hatlaczki Balázs (Hatlaczki Bt.) Hajléktalan fürdő című képe bizonyult a legjobbnak, a Társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia (sorozat) kategória 1. díját Szigetváry Zsolt (MTI) veheti át Büntetés című riportjáért.

A Bulvár, humor (egyedi vagy sorozat) kategóriát Reviczky Zsolt (Népszabadság) nyerte Ásó, kapa, Big Ben című sorozatával.

A pályázat ünnepélyes díjátadóját március 23-án tartják a Magyar Nemzeti Múzeumban, ahol másnaptól megtekinthető a XXX. Magyar Sajtófotó Kiállítás, valamint annak Harminc év képekben című kísérőtárlata, amely az elmúlt három évtized pályázatainak legjobb képeiből válogat.