Helyi közélet

2015.01.25. 13:45

Influenza - Lendüljünk ellentámadásba!

Miskolc - Olvasóink az influenzáról kérdezték telefonos szakértőnket, dr. Győri Csilla orvos-természetgyógyászt pénteken.

Miskolc - Olvasóink az influenzáról kérdezték telefonos szakértőnket, dr. Győri Csilla orvos-természetgyógyászt pénteken.

Az első telefoncsörgés előtt az influenzával kapcsolatos általános információkkal látott el dr. Győri Csilla természetgyógyász.

Nincs külön gyógyszere

– Az influenza vírusbetegség, amely cseppfertőzéssel terjed. Ilyenkor számos kísérő baktérium is van a levegőben, mely az influenzavírus által megbetegített szervezetet felülfertőzi. A vírusbetegségnek nincs specifikus gyógyszere, általában tüneti kezelést javasolnak. Ágynyugalom, lázcsillapítás, bő folyadékfogyasztás. Csakis bakteriális fertőződés esetén van létjogosultsága az antibiotikumos kezelésnek – szögezte le.

Az orvos-természetgyógyász további tanácsa szerint a téli időszakban oda kell figyelni az immunrendszer erősítésére. Erre kiválóan alkalmas a bíbor kasvirág (Echinacea) tea, vagy cseppek, a grapefruitcseppek, a méz, a gyümölcsök, a mézes gyömbértea vagy a csipkebogyótea.

Szellőztetés, kézmosás

Telefonos szakértőnk nem tagadta meg higiénikus főorvos voltát sem (hiszen a megyei kórházban e beosztásban dolgozik), arra is felhívta a figyelmet, hogy fontos a gyakori, nem hosszú ideig tartó, de intenzív szellőztetés és a kézhigiéné. Nagyon ajánlott vagy éppen kötelező, a szappanos kézmosás étkezés előtt, mosdóhasználat után, és a tömegközlekedési eszközök használatát követően, hazaérkezéskor is.

Még hozzátette:

– Azt se feledjük, hogy a testi egészségen kívül a lelki kiegyensúlyozottság is fontos immunrendszerünk megfelelő, hatékony működéséhez.

ÉM-SZK


Öt kérdés – öt válasz

77 éves vagyok, 18 évvel ezelőtt beoltottak influenza ellen december közepén. Karácsonyra totál beteg voltam, több héten át szenvedtem. Azóta inkább magam oldom meg. Jól teszem?

A fertőzések elleni védekezés módja lehet specifikus és aspecifikus. A specifikus a védőoltás. De akár oltatja magát, akár nem, nagyon fontos az aspecifikus védekezés. A fertőzést cseppfertőzés útján és kézzel szennyezett tárgyakat érintve lehet elkapni. A kézhigiéné és a zsúfolt terek elkerülése, a gyakori szellőztetés nagyon fontos. A fokhagyma, a méz, a gyömbér természetes immunerősítők. A lázcsillapítás hagyományos módon, ülőfürdővel és lázcsillapító gyógyszerrel történhet, s fontos a bő folyadékfogyasztás.


Idős nő vagyok, az érdekelne, hogy influenza esetén milyen lázcsillapítást ajánl a doktornő.

Hűtőfürdővel és tablettával. A bő folyadékfogyasztáshoz magas C-vitamin-tartalma miatt ajánlom a csipkebogyóteát.


Háromgyermekes anya vagyok, a gyermekeim kora: öt hónapos, három- és hétéves. Mit tegyek, hogy megvédjem őket az influenzától?

A legkisebbet próbálja megkímélni attól, hogy másoktól elkapja a fertőzést, vagyis kerülje vele az olyan helyeket, ahol zárt térben sok ember van. A másik kettőnek D- és C-vitamin-bevitelt ajánlok, s ügyeljen arra, hogy bőven fogyasszanak folyadékot. Tudatosítsa bennük, hogy milyen fontos a helyes kézmosás akkor is, ha nem otthon vannak.


Falusi, 74 éves asszony vagyok, ide ritkán jár ki az orvos. Mit ajánl, mit tartsak a házi patikámban?

Immunerősítő cseppeket, Béres csepp, grapefruitcsepp, bíbor kasvirág, napi 1000 milligramm C-vitamin – s ha mégis elkapná a betegséget: lázcsillapító.


Idős vidéki asszony létemre kérdem: mit ajánl orrfolyásra, melléküreg-gyulladásra?

Száraz, infralámpás melegítést. A párologtatásnál ugyanis a a megvastagodott nyálkahártya eldugul.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában