Helyi közélet

2013.08.14. 14:45

Megkezdődött a 41. Tokaji Írótábor

Tokaj, 2013. augusztus 14., szerda (MTI) - Megkezdődött a 41. Tokaji Írótábor szerdán a Tisza-parti városban; a péntekig tartó rendezvénysorozaton a magyar irodalom 1965 és 1990 közötti időszakát, a "hallgatás és elhallgattatás évet" vitatják meg az ország minden részéből érkezett írók, költők és irodalmárok.

Tokaj, 2013. augusztus 14., szerda (MTI) - Megkezdődött a 41. Tokaji Írótábor szerdán a Tisza-parti városban; a péntekig tartó rendezvénysorozaton a magyar irodalom 1965 és 1990 közötti időszakát, a "hallgatás és elhallgattatás évet" vitatják meg az ország minden részéből érkezett írók, költők és irodalmárok.

"Négy évtized után azt remélem, hogy az írótábor megtalálja helyét és szerepét a 21. században is, korszerűsíteni tudja szervezeti, illetve működési keretét és az irodalmi élet egyik meghatározó fóruma és összetartó közössége marad" - mondta el Sáray László, az írótábor kuratóriumának titkára a konferencia ünnepélyes megnyitójának csaknem két évtizede helyet adó Rákóczi-pincében.

Szentmártoni János, a Magyar Írószövetség elnöke, a tábor kuratóriumi tagja beszédében elmondta: az írótábor közössége tavaly az 1945-65 közötti időszak után most az azt követő évtizedek, 1965 és 1990 közötti történéseit vizsgálja.

"A számvetés éveit éljük, nem mindenki vág hozzá jó képet. Pedig ha nem beszéljük ki, nem valljuk meg az elmúlt fél évszázad közös terheit, mérgező tabutémáit, elmaszatoljuk a jövőnket is" - fogalmazott az Írószövetség elnöke a mintegy kétszáz tagú szakmai közönség előtt.

Hozzátette: ha nem is "a 80-as évek idillinek tűnő, de valójában vihar előtti békéjében gyerekeskedő" nemzedéknek van erkölcsi alapja számon kérni bármit is, de a kötelessége és feladata annál nagyobb, hiszen kommunikációs és kulturális hidat kell vernie két korszak között.

Az írótáborban olyan kérdésekre keresik a résztvevők a választ, miképp alakult az 1956-ban szabadult alkotók és az 1956-os emigráció pályája, hogyan történt az elhallgattatott nagy művészek és gondolkodók, például Hamvas Béla, Füst Milán, Kassák Lajos, Kodolányi János, Weöres Sándor, az Újhold alkotóinak visszaszivárogtatása az irodalmi közéletbe. Szóba kerül majd az is, milyen módon vívták szellemi védharcukat a folyóiratok és az írói közösségek, hogyan alakult a magyar neoavantgárd helyzete a határon innen és túl.

Az idei tanácskozás keretében a tábor közössége a 150 éve született Gárdonyi Gázára és a 100 éve született Weöres Sándorra is emlékezik, utóbbi tiszteletére szerdán rendeznek színházi estet a tokaji Paulay Ede Színházban. Az esten Csikos Sándor, Helyey László, Juhász Róza, Ráckevei Anna, Oberfrank Pál működik közre, Krumm Enikő énekel, Holics László zongorázik. A Tokaji Írótábor és a Zempléni Fesztivál közös rendezvényének házigazdája Mezey Katalin lesz.

A Gárdonyi-évhez kapcsolódva egy kisebb kamara-kiállítást is megtekintenek a tábor résztvevői, amelyen kéziratok és relikviák lesznek láthatóak az egri Vármúzeum jóvoltából - tette hozzá Szentmártoni János.

A tavaly elkezdett tematika a jövő évi táborban ér véget, amelynek munkacíme jelenleg A rendszerváltás és szellemi előkészületei.

- MTI -

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában