Helyi közélet

2012.02.05. 09:30

Magyarnótaszerző (is) lett Emődi Gyula

Magyarnótaszerző, aki nem csupán nagy operabarát, hanem a Miskolci Operabarátok Egyesületének megalapítója, dalestek szervezője, házigazdája. Dr. Emődi Gyula immár nemcsak miskolci, hanem felsőzsolcai is.

Magyarnótaszerző, aki nem csupán nagy operabarát, hanem a Miskolci Operabarátok Egyesületének megalapítója, dalestek szervezője, házigazdája. Dr. Emődi Gyula immár nemcsak miskolci, hanem felsőzsolcai is.

– Hogyan lett „felsőzsolcai"?

– Véletlenül. A közelmúltban találkoztam a Magyar Nótaszerzők és Nótaénekesek észak-magyarországi, azaz Felsőzsolca városi csoportjának titkárával, akivel régóta ismerjük és tiszteljük egymást. Hívott, hogy legyek a csoport zeneszerzője, amely csoport része az „Együtt Felsőzsolcáért” Egyesületnek. Komoly megfontolás után vállaltam a megtisztelő és nagy felelősséggel járó feladatot, s 2010-ben beléptem az egyesületbe. A csoport azonban része lett az ugyancsak Felsőzsolcán 2011 novemberében, itteni székhellyel megalakult Magyar Nóta Egyesületek Klubok és Nótakedvelők Országos Szövetségének, amelynek már én is alapító tagja vagyok, s amely szövetség elnökévé a küldöttgyűlés Siska Andrást választotta meg, aki az észak-magyarországi csoport titkára is. Örülök annak, hogy a felsőzsolcai egyesület befogadott, és fontos számomra az, hogy az általam nagyra becsült város polgármestere, dr. Tóth Lajos úr is támogatja tevékenységemet. Bár Borsodban, Kurityánban születtem, s több mint 25 éve miskolci lakos vagyok családommal, mégis felsőzsolcai magyarnóta-szövegírónak és -zeneszerzőnek vallom magamat. De nótáim a város határain túl mindenkinek szólnak.

– Mikor, honnan jött az ötlet, hogy magyarnótát kell írnia? Szöveget és dalt?

– A magyarnótát emlékezetem óta szeretem. Szüleimtől hallottam először magyarnótákat, amelyek már akkor gyökeret eresztettek szívemben, lelkemben. Gyermekkoromban magánúton kottából hegedülni tanultam hozzáértő oktatótól, majd zeneszerzést is, később pedig zongorázni. Sőt 1952-ben felvételt nyertem a miskolci zenekonzervatóriumba hegedűművész szakra, de minden addigi zenetanulmányomat rajtam kívül álló okok miatt abba kellett hagynom. Ennek ellenére nem csüggedtem el, folytattam a magyarnóta művelését, például aktív pedagógus koromban magyar nyelv és irodalom szakos általános és középiskolai tanárként ének tantárgyat tanítottam, vagy vidéki műkedvelő tánczenekarban tangóharmonikásként rendezvényeken, bálokban játszottam a csárdást. Nem ötletként jött, hogy magyarnóta-szöveget és dallamot kell írnom, hanem belső indítékok forrásaként szívemből, lelkemből, agyamból. És azt sem tudom pontosan, hogy mikor. De jött. Még 1955-ben kaptam drága anyámtól (édesapám ekkor már nem élt) egy nagy harmonikát, amit még ma is őrzök íróasztalom mellett, s amit korábban és most is használok dalkomponálásra általam írott szövegre, versre. Ezt megelőzően gyermekhegedűmet pengetve rajzoltam a hangjegyeket kottafüzetembe. Régebben talán kedvtelésből szereztem nótáimat. Megírtam, énekeltem majd összetéptem a kéziratot, és ismételtem ezt a tevékenységet. Egy-két, magyarnótát szerető és hozzáértő ember felfigyelt erre, s javasolták, ne csináljam ezt, hanem őrizzem meg kézirataimat, mert azok jók. És amikor beléptem a felsőzsolcai csoportba, lelkesen folytattam gyakorta a magyarnóta szerzését, persze nem a mennyiségre, hanem a minőségre törekedve. Eredménye, hogy eddig több mint százhúsz magyarnótát szereztem, amelynek döntő többségét az Artisjus Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület bejegyzett. Többször és több nótámat adták elő énekművészek, például a Miskolci Kamaraszínházban vagy az ózdi Művelődési Központ színháztermében, a publikum tetszésnyilvánítással fogadta ezeket.

– Nincs túl messze egymástól a magyarnóta és az opera?

– Úgy gondolom, nincs. Legalábbis azok esetében, akik szeretik mind a két műfajt. És én szeretem az operát és a magyarnótát. De kedvelek más zenés műfajokat is, például operettet, daljátékot. Ám minden zenés műfaj mellett (nem ellenében!) előnyben részesítem az operát. Nem véletlenül alapítottam meg 2000-ben a Miskolci Operabarátok Egyesületét és lettem első elnöke, az vagyok ma is. Hozzáfűzöm, hogy bábáskodtam a Miskolci Nemzeti Színház operatagozatának és a Miskolci Bartók + Nemzetközi Operafesztiválnak a születésénél is. Az operabarátok egyesülete – melyben 3 évenként történik a vezetőség újjáválasztása, s így elnöki mandátumom 2013-ban jár le ismét – tevékenysége sokrétű. Minden színházi, illetve egyesületi szezonban operavetélkedőt szervezünk városi iskolások részére, opera- és operettkoncerteket, hagyományossá vált karácsonyi hangversenyt tartunk. Nem beszélve az operabálok megrendezéséről. Eddig több mint 50 színvonalas koncertet rendeztünk hivatásos művészekkel Miskolcon és másutt, amelyek a közönség elismerését váltották ki.

A 2011-2012-es évadban először szerveztem „Operától a magyarnótáig” címmel koncertsorozatot. Eddig Miskolcon, Ózdon, tartottunk ilyet, ebben a hónapban a kazincbarcikai Egressy Béni Művelődési Ház színháztermében folytatjuk. Tapasztalataink, hogy a publikumnak nagyon tetszett, ami azt igazolja, hogy ugyanazon előadáson megfér egymás mellett az opera és a magyar nóta. A két műfaj egymáshoz való viszonyulásánál nem lehet figyelmen kívül hagyni azt sem, hogy kiváló operaénekesek szívesen énekelnek magyarnótát is. És mi élünk azzal a lehetőséggel.

– Milyen más műfajokban osztja meg gondolataidat, élményeit másokkal?

Karácsonyi dalok szövegírásával, megzenésítésével, amelyeket színházakban már énekeltek sikert aratva, és egy gyermekopera írásával, amely színházi előadását eddig anyagi nehézségek nem tettek lehetővé. A prózai műfajokat illetően versesköteteimmel, regényeimmel, folyóiratokban napvilágot látott írásaimmal, sajtópublikációimmal, például három évig az Észak-Magyarország hetenként megjelent „Itt-hon” című mellékletének külső munkatársa voltam. Eddig tizennyolc könyvem jelent meg.

Szabados Gábor

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában