lakástüzek

2021.07.13. 14:00

Négy lakástűz végződött halállal

Az országban történt lakástüzek és az ezzel kapcsolatos halálesetek tíz százaléka megyénkben volt.

Forrás: Shutterstock/illusztráció

Az év első hat hónapjában az országban összesen 3815 otthonban keletkezett tűz, 263 esetben panellakásban. Összesen több mint 47 ezer négyzetméternyi ingatlan égett le, csaknem akkora terület, mint Budapest egyik legnagyobb bevásárlóközpontja, tájékoztatott az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.

Kíváncsiak voltunk arra, hogy alakult az év első fele megyénkben. Érdeklődésünkre a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság úgy tájékoztatott: Borsod-Abaúj-Zemplén megye területén a 2021. év első felében 328 lakástűznél avatkoztak be a hivatásos tűzoltók, amelyből 20 paneltűz volt. Ez tehát azt jelenti, hogy az országos tüzek majd tíz százaléka fordult elő megyénkben. Ez persze abból a szempontból érthető, hogy a települések száma és a lakosság aránya is itt a legmagasabb.

Hulladékkal fűtenek

A tűzoltók 341 ember életét megmentették, 42-en azonban meghaltak ezekben a lakástüzekben, a legtöbben füstmérgezés miatt. 302 ember szerzett kisebb-nagyobb sérüléseket, többségük füstmérgezést szenvedett. Megyénkben négy lakástűznél fordult elő haláleset, tizenkét esetben pedig sérülés.

A legtöbb lakástűz nyílt láng, vagyis öngyújtó és gyufa használata, illetve főzés miatt keletkezett, második helyen az elektromos eredetű tüzek, harmadik helyen a fűtési rendszer meghibásodása, negyedik helyen pedig a dohányzás áll. Még mindig sokan fűtenek hulladékkal, és nem mindenki él az ingyenes kéményseprés lehetőségével, ami miatt sok tűz keletkezik a kéményben.

Összesen 180 helyszínen gázpalackok nehezítették a tűzoltók munkáját. 81 lakás olyan mértékben megrongálódott a tűzben, hogy az ott élőknek átmenetileg el kellett hagyniuk az otthonukat. 99 esetben szándékosság gyanúja is felmerült, ezeket az eseteket a rendőrséggel közösen vizsgálják a tűzoltók.

Mindez megelőzhető lenne, amit az is mutat, hogy azokban az otthonokban, ahol volt füstérzékelő, nem történt haláleset, legfeljebb könnyű sérülés, és a tűz sem tudott elharapózni. Az érzékelő a tűz keletkezésekor jelez, amikor még van idő cselekedni, a kisebb tüzet eloltani, a tűzoltókat hamarabb lehet értesíteni, akik így több értéket tudnak megmenteni.

Halálos gáz

A tűzoltókat az első fél évben 532 alkalommal riasztották szén-monoxiddal összefüggő esethez. 148-an szenvedtek valamilyen mértékű mérgezést, 15 emberen pedig már nem lehetett segíteni. Borsod-Abaúj-Zemplén megye területén tizenöt jelzés érkezett szén-monoxid-mérgezéssel kapcsolatban. Két személy hunyt el szén-monoxid-mérgezés miatt.

A szakértő szerint sokan tévesen úgy gondolják, hogy mérgező gáz csak a fűtési szezonban ránk leselkedő veszély, holott – kevesen tudják – egész évben fenyegetést jelenthet. Minden olyan fűtőeszköz és vízmelegítő a forrása lehet, amely nyílt lánggal működik.

Életet menthet

A nagy melegben sokan használnak klímát vagy mobil klímát, megfelelő szellőzés hiányában ezek is segíthetik a gyilkos gáz kialakulását. Minden olyan épületgépészeti megoldás hozzájárulhat a szén-monoxid keletkezéséhez, amely befolyásolja az otthonunkban a levegő­áramlást, ezért minden nyílt égésterű vízmelegítő és fűtőeszköz közelébe érdemes egy szén-monoxid-érzékelőt telepíteni.

(A borítókép illusztráció)

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában