Helyi gazdaság

2013.02.14. 14:13

Elemzők: lassan lábalhat ki a recesszióból a gazdaság

Budapest, 2013. február 14., csütörtök (MTI) - A várakozásoknál jelentősebben csökkent a bruttó hazai termék (GDP) tavaly a negyedik negyedévben az MTI által megkérdezett elemzők szerint, akik lassú kilábalásra számítanak a recesszióból. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint az idén a gazdaság növekedése úgy térhet vissza, hogy az államháztartás pénzügyei rendben vannak, az adósság folyamatosan csökken és a foglalkoztatás is bővül.

Budapest, 2013. február 14., csütörtök (MTI) - A várakozásoknál jelentősebben csökkent a bruttó hazai termék (GDP) tavaly a negyedik negyedévben az MTI által megkérdezett elemzők szerint, akik lassú kilábalásra számítanak a recesszióból. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint az idén a gazdaság növekedése úgy térhet vissza, hogy az államháztartás pénzügyei rendben vannak, az adósság folyamatosan csökken és a foglalkoztatás is bővül.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön közzétett előzetes adatai alapján 2012. negyedik negyedévében 2,7 százalékkal csökkent a GDP az előző év azonos időszakához viszonyítva, a gazdaság teljesítménye 2012-ben 1,7 százalékkal esett vissza.

Az ipari termelés tavaly decemberben 7,6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, az év egészében 1,7 százalékkal csökkent.

Londoni elemzők a negyedik negyedévre 1,8-2,8 százalékos GDP-visszaeséssel, a múlt év egészére pedig 1,5 százalékos csökkenéssel számoltak.

A hazai gazdaság recessziója tovább mélyült - közölte Suppan Gergely, a Takarékbank senior elemzője. Megjegyezte, hogy az egész éves visszaesést jelentősen befolyásolta a mezőgazdaság teljesítménycsökkenése, az aszálykárok önmagukban mintegy egy százalékponttal csökkentettét a GDP-t. A recesszió mélyüléséhez hozzájárult az euróövezeti recesszió mélyülése is, valamint a háztartások fogyasztásának gyorsuló visszaesése is - jelezte.

Suppan Gergely szerint az első negyedévben véget érhet a technikai értelemben vett recesszió. Az ipari termelés az év elején éles fordulatot vehet, miután a Suzuki visszatért a kétműszakos termeléshez, a Mercedes elkezdte a CLA gyártását, és februárban elindul a termelés a GM szentgotthárdi motorgyárában is. Biztató a német bizalmi indexek javulása, valamint az ipari új rendelésállomány novemberi meredek megugrása - tette hozzá.

Éves szinten azonban csak fokozatosan térhet vissza a növekedés - mutatott rá az elemző, aki az idén mindössze 0,2 százalékos növekedésre számít, jövőre pedig már 1,5 százalékra.

Suppan Gergely szerint a beruházások visszaesése lassabb ütemben folytatódik, a hitelezés fordulatára még nem lehet számítani. A gyenge külső keresletet részben ellensúlyozza a Mercedes, az Opel (GM), valamint az Audi üzem termelésbe helyezése és felfutása, így a nettó export hozzájárulása a növekedéshez pozitív marad.

A külső kereslettel kapcsolatos kockázatokat enyhítik a legfrissebb európai és német konjunktúramutatók. Segítheti a növekedést, ha a tavalyinál kedvezőbb időjárás magasabb mezőgazdasági kibocsátást tesz lehetővé - emelte ki az elemző.

Szintén a várakozásoknál jelentősen rosszabb negyedik negyedéves GDP-adatot emelte ki Jobbágy Sándor, a CIB Bank elemzője. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a harmadik negyedévhez képest 0,9 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék a tavalyi év utolsó három hónapjában, ilyen mértékű negyedéves szintű visszaesés utoljára 2009-ben, a legnagyobb recesszió idején volt.

Nem volt olyan terület, ami növekedésbe tudta volna fordítani a GDP-t. Egyrészt gyenge a belső kereslet, másrészt Magyarország legfőbb európai exportpartnerei is gyenge negyedévet zártak - összegezte az elemző.

Az adatok romló trendet mutatnak a tavalyi évre, 2012-ben összességében 1,7 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék, de az utolsó negyedév volt a legrosszabb - mutatott rá.

A kilátásokkal kapcsolatban Jobbágy Sándor is azt mondta, hogy lassú javulásra lehet számítani. Magyarországon és az európai exportpartnereknél is vannak már olyan mutatók, amelyek előre vetítenek némi javulást, de várakozásai szerint ez még nem látszik majd az idei év első félévében, inkább csak a másodikban.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) csütörtöki közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy az aszály és az unió elhúzódó válsága miatt csökkenhetett - a várakozásokkal összhangban - a tavalyi GDP.

A tárca szerint a magyar gazdaság kettős arcot mutatott: míg a bruttó hazai termék csökkent, addig a foglalkoztatás továbbra is jelentősen bővült, és a munkanélküliség is csökkenni tudott az év elejéhez képest. Az iparban fontos beruházások történtek, a minimálbér és a nettó bérek emelkedtek, a családi adókedvezményben részesülők jelentős reálbér-növekedést tapasztalhattak. Emellett a kormánynak sikerült a költségvetés egyenlegét 3 százalék alatt tartani, ami nemzetközi összevetésben is szinte példátlan siker - fogalmazott az NGM.

A részletes adatokat március 8-án publikálja a KSH, a visszaesés azonban minden valószínűség szerint az ipari és a mezőgazdasági termelésre vezethető vissza, azokra az ágazatokra, amelyek 2011-ben jól teljesítettek, vagyis a bázishatás erős volt - írta közleményében a minisztérium.

A tárca szerint az idén Magyarországon a gazdaság teljesítménye már növekedni fog. A növekedés ráadásul úgy térhet vissza, hogy az államháztartás pénzügyei rendben vannak, az adósság folyamatosan csökken és a foglalkoztatás is bővül. Magyarország piaci finanszírozása biztosított, ezt mutatja a kötvénykibocsátás sikere is, ez pedig erősíti a bizalmat az ország fundamentumai iránt, ami a beruházások emelkedéséhez vezethet. Ezt a kormányzat stratégiai megállapodásai és a véglegesített adóstruktúra is segíti - olvasható a közleményben.

Az NGM közölte azt is: a régiós versenytársaknál kisebb mértékű volt a visszaesés az ipari termelésben decemberben. Magyarországon munkanappal kiigazítva 3,4 százalékos visszaesést regisztráltak 2011 azonos időszakához viszonyítva, Szlovákiában viszont 4,4 százalékkal, Lengyelországban 5,4 százalékkal, Csehországban pedig 5,8 százalékkal zsugorodott az ipari termelés volumene.

- MTI -  

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!