Helyi gazdaság

2012.12.20. 18:28

Hitelminősítés - Megerősítette a magyar adósosztályzatot a Fitch, javította a kilátást

London, 2012. december 20., csütörtök (MTI) - Megerősítette Magyarország szuverén adósosztályzatait csütörtökön a Fitch Ratings, a besorolások kilátását pedig negatívról stabilra javította, azzal a véleményével indokolva a döntést, hogy a magyar kormány haladást ért el az államháztartási hiány csökkentésében és az államadósság stabilizálásában.

London, 2012. december 20., csütörtök (MTI) - Megerősítette Magyarország szuverén adósosztályzatait csütörtökön a Fitch Ratings, a besorolások kilátását pedig negatívról stabilra javította, azzal a véleményével indokolva a döntést, hogy a magyar kormány haladást ért el az államháztartási hiány csökkentésében és az államadósság stabilizálásában.

A cég közölte ugyanakkor, hogy most már nem számít IMF-megállapodásra.

A nemzetközi hitelminősítő csütörtök este Londonban bejelentette, hogy a megerősítés Magyarország hosszú futamidejű deviza- és hazai államadósságának "BB plusz", illetve "BBB mínusz" besorolására, a Magyarországon bejegyzett kereskedelmi adósok besorolásának felső határát jelentő "BBB" országplafonra, valamint a rövid futamidejű szuverén devizakötelezettségek "B" minősítésére vonatkozik.

A kilátás stabilra javításával a Fitch Ratings levette a napirendről Magyarország mint szuverén adós leminősítését.

Magyarország szuverén osztályzatainak kilátása a három nagy nemzetközi hitelminősítő - Moody s Investors Service, Standard & Poor s, Fitch Ratings - közül most már kettőnél stabil; csak a Moody s tart érvényben negatív kilátást a magyar besorolásokra.

A Standard & Poor s november 23-án ugyan leminősítette - "BB plusz"-ról egy fokozattal "BB"-re - a hosszú futamidejű magyar hazai és külső államadósság besorolását, az új osztályzatra a cég azonban az addigi negatív helyett ugyancsak stabil kilátást állapított meg.

Magyarországra jelenleg a Standard & Poor s tartja érvényben a leggyengébb államadós-besorolást; a Moody s hosszú távú szuverén osztályzata "Ba1", amely e cég besorolási módszertana alapján azonos a Fitch Ratings "BB plusz" hosszú futamú magyar szuverén devizaadós-minősítésével.

A csütörtökön bejelentett osztályzati megerősítés és kilátásjavítás indoklásában a Fitch Ratings közölte, hogy a döntést az államháztartási hiány csökkentésében és az államadósság-ráta stabilizálásában elért előrelépés, valamint a költségvetési és külső finanszírozási kondíciók javulása támasztja alá.

A Fitch a kilátásjavítás kulcstényezőjének nevezte a magyar költségvetés viszonylag erőteljes finanszírozási rugalmasságát, amely a magasan fejlett hazai kötvénypiacot, a GDP-érték 5,5 százalékának megfelelő kormányzati készpénzbetétet, valamint a hazai össztermék 34 százalékával egyenlő jegybanki devizatartalékokat tükrözi.

Emellett Magyarország a II. világháború óta maradéktalanul eleget tesz szuverén törlesztési kötelezettségeinek, és mindez együtt alátámasztja a forintban kibocsátott államadósság befektetési szintű - "BBB mínusz" - besorolását - áll a Fitch Ratings csütörtök esti londoni elemzésében.

A hitelminősítő szerint a magyar kormány megmutatta, hogy erőteljesen elkötelezett a GDP-hez mért államháztartási hiány 3 százalék alatt tartása mellett. A Fitch közölte: saját előrejelzése szerint a magyar kormány teljesíteni fogja a 2013-ra kitűzött államháztartási deficitcélt, és - szükség esetén további konszolidációs lépésekkel - 2014-ben is 3 százalék alatt tartja a GDP-arányos hiányt.

A Fitch Ratings kiemelte, hogy az államadósság-ráta a 2010-ben mért 81 százalékos tetőzés után a becslések szerint a GDP-érték 77 százalékára csökkent az idén - a Magyarországhoz hasonlóan "BB" devizaadós-besorolási sávban nyilvántartott szuverén adósok mediánértéke 40 százalék -, és úgy tűnik, hogy a magyar közadósság-ráta enyhén lefelé ívelő pályára került.

Az egy főre jutó magyar GDP-érték magas a "BB/BBB" sávba besorolt többi szuverén adóséhoz képest, és ez a gazdasági fejlettség és a Nyugat-Európához fűződő integráció magas szintjét jelzi.

A belpolitika polarizáltságából eredő kockázatoknak korlátot szab Magyarország EU-tagsága - áll a Fitch Ratings csütörtöki londoni elemzésében.

A hitelminősítő szerint ugyanakkor a költségvetési fegyelemmel kontrasztban áll az "unortodox és kiszámíthatatlan" gazdaságpolitika, különösen a bankszektorral kapcsolatban. A gazdaságpolitikát övező bizonytalanság korlátozza a magánszektor számára hozzáférhető hitelforrásokat, emellett kikezdheti az üzleti környezetet is, hosszabb távra tartósítva a gyenge beruházási teljesítményt, és ennek középtávon hátrányos következményei lehetnek a gazdasági növekedésre - áll a Fitch Ratings elemzésében.

A hitelminősítő szerint Magyarország adósosztályzati mozgásterét is korlátozza a magyar gazdaság középtávú növekedési potenciáljával kapcsolatos bizonytalanság.

A Fitch Ratings közölte: saját becslése alapján a magyar gazdaság középtávú növekedési potenciálja jelenleg évi 1,5 százalék.

Negatív minősítési lépéshez vezethet, ha a kormány nem tartaná magát a 3 százalék alatti államháztartási hiánycélhoz és ezzel veszélybe sodorná az adósság-fenntarthatóságot - közölte a Fitch Ratings; várakozása szerint ugyanakkor a magyar kormány a 2014-es parlamenti választások közeledtével is fenntartja a költségvetési fegyelmet, és így nem lesz visszatérés a 2002-es és 2006-os választási kampányidőszakokra jellemző költekezéshez.

A hitelminősítő közölte azt is, hogy most már nem szerepel alapeseti előrejelzési forgatókönyvében a sikeres finanszírozási megállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), annak ellenére sem, hogy egy ilyen megállapodás csökkenthetné a külső piaci hozzáférés költségeit és értékes védőhálót nyújtana a potenciális külső sokkokkal szemben.

A Fitch Ratings "kellemes meglepetésként" kezelné, ha mégis létrejönne az IMF-megállapodás, de az abban foglaltak erőteljes végrehajtására is szükség lenne ahhoz, hogy a cég pozitív minősítési lépéseket vegyen fontolóra.

- MTI -

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!