Helyi gazdaság

2012.06.04. 10:38

Itt a módosítás: nem csökkenthetik a szabadságnapokat

A munka törvénykönyve átmeneti rendelkezése tisztázta a bizonytalanságot: a kollektív szerződés is csak a munkavállaló előnyére térhet el a szabadságnapok számának és kiadásának kérdésében. Így a 20 nap alapszabadságon felüli, életkor emelkedésével járó pótszabadságokat a kollektív szerződés sem csökkentheti.

A munka törvénykönyve átmeneti rendelkezése tisztázta a bizonytalanságot: a kollektív szerződés is csak a munkavállaló előnyére térhet el a szabadságnapok számának és kiadásának kérdésében. Így a 20 nap alapszabadságon felüli, életkor emelkedésével járó pótszabadságokat a kollektív szerződés sem csökkentheti.

A tavaly decemberben elfogadott és idén júliustól hatályba lépő új munka törvénykönyve már nem tartalmazza azt az általános kitételt, hogy a törvénytől csak a munkavállaló előnyére lehet eltérni. Ehelyett az egyes fejezetek végén jelölte meg a jogalkotó, hogy mely esetekben nem térhet el a kollektív szerződés és a felek megállapodása a munkavállaló hátrányára, így kizárásos alapon derült ki, hogy mely esetekben lehetnek a munkavállalót hátrányosan érintő változások.

A törvény nem tiltotta például, hogy az alap 20 napon felüli, életkor emelkedésével járó pótszabadságokat a munkáltató kollektív szerződés keretében csökkentse. Megtörténhetett volna például, hogy ugyanannak a harmincöt éves munkavállalónak az egyik munkáltatónál (a törvényben szereplő) 25 nap szabadság jár, míg a másik munkáltatónál csak 20 nap, ha a kollektív szerződés ezt tartalmazza.

Hány nap szabadság jár életkor szerint?

116. § Az alapszabadság mértéke húsz munkanap. 

117. § (1) A munkavállalónak

a) huszonötödik életévétől egy,

b) huszonnyolcadik életévétől kettő,

c) harmincegyedik életévétől három,

d) harmincharmadik életévétől négy,

e) harmincötödik életévétől öt,

f) harminchetedik életévétől hat,

g) harminckilencedik életévétől hét,

h) negyvenegyedik életévétől nyolc,

i) negyvenharmadik életévétől kilenc,

j) negyvenötödik életévétől tíz

munkanap pótszabadság jár.

(2) A hosszabb tartamú pótszabadság a munkavállalónak abban az évben jár először, amelyben az (1) bekezdésben meghatározott életkort betölti.

 

A munka törvénykönyve átmeneti rendelkezése azonban megszüntették ezt a lehetőséget, ugyanis kimondja, hogy az új jogszabályban 117.§ alatt szereplő szabadság napok számában sem térhet el a kollektív szerződés lefelé.

 

A közmunkásoknak 20 nap jár

 

A 128 oldalt kitevő átmeneti rendelkezésekről szóló törvénycsomag jórészt jogharmonizáció, de néhány további érdemi rendelkezést is tartalmaz. A szabadság kérdésében például a közfoglalkoztatási törvényt illetően is.

Ebben az évben a Start munkaprogramok keretében újra hosszabb időtávra és teljes munkaidőben alkalmazzák a közfoglalkoztatottakat. A közfoglalkoztatásról szóló törvény most azzal egészül ki, hogy a közfoglalkoztatottaknak évi 20 munkanap szabadság jár, pótszabadságról pedig nincs szó, sem gyermek, sem életkor után.

Kimondja továbbá, hogy a közfoglalkoztatottakra nem vonatkoznak a munka törvénykönyve például rendkívüli munkaidőre (túlórára), szabadságkiadásra stb. vonatkozó rendelkezései.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!