Ízvilág

2021.08.30. 07:30

Ízletes étel őszibarackból

Az érett őszibarack nemcsak ízletes, de vitaminokban, tápanyagokban is gazdagabb.

Szaniszló Bálint

Fotó: Shutterstock

Az Európai Friss Csapat a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara edukációs kampánya, amely a 6–18 éves fiatalok és a gyermeket nevelő családok körében népszerűsíti a friss zöldség- és gyümölcsfogyasztást. Célja, hogy minél több családba kerüljön az asztalra rendszeresen zöldség és gyümölcs.

Jótékony hatás

„A zöldségek és gyümölcsök jótékony hatásai már közismertek, de ne feledkezzünk meg arról, hogy mi, itt Magyarországon kimondottan szerencsés helyzetben vagyunk! A sok napsütésnek, a gazdag termőföldnek és a magyar gazdák szakértelmének, elkötelezettségének hála, a hazai zöldségek, gyümölcsök még zamatosabbak, és telis-tele vannak tápanyaggal, vitaminnal. Ezt mindenképpen érdemes kihasználnunk, és minél többet fogyasztanunk belőlük, hiszen nemcsak nagyon finomak, hanem támogatják egészségünk megóvását, és fokozzák teljesítményünket is” – mondta el Süle Katalin, a NAK alelnöke.

Tomcsányi Pál, a Sóskút Fruct ügyvezetője elmondta, hogy az eredményes őszibarack-termesztéshez szükség van a megfelelő termőhelyre – mint amilyen például a Budaörsi őszibarack-termőhely, ahol az ültetvényeik is találhatóak –, az optimális fajta és termesztési módszerek kiválasztására. „Folyamatosan figyeljük a gyümölcsfáinkat, és keressük a lehetőségeket, hogy még finomabb és még több gyümölcsöt termeszthessünk, amit válogatás és csomagolás után szállítunk a boltokba.” A termelő abban is segítséget nyújtott, mire figyeljünk az őszibarack vásárlása és tárolása során. „Minél édesebb a gyümölcs illata, annál érettebb a barack. Az érett barack nemcsak ízletesebb, de vitaminokban, tápanyagokban is gazdagabb. Akkor a legjobbak a fogyasztásra, ha felületüket finoman ujjbeggyel be lehet nyomni. Ha még kemények, akkor szobahőmérsékleten néhány nap alatt megérnek. Az érett őszibarackot viszont, ha nem fogy el azonnal, akkor hűtőben kell tárolni, ahol akár 2-3 napig is eláll.”

Frutti és Veggi azt is kiderítette, hogy az őszibarack Kínából származik, és nálunk a XVI. századtól jelent meg. A nevével kapcsolatban megtudták, hogy eleinte a kajszibaracktól megkülönböztetendő egyszerűen csak baracknak hívták, és az augusztus–szeptemberi érésű, magvaváló fajták elterjedésével ragadt rá az „őszi” jelző. Azóta a legtöbb őszibarackot ismét a nyár derekán szüretelik. Van hagyományos magyar fajta is, ez a fehér húsú, nagy szemű Mariska.

Az őszibarack nemcsak lédús és finom, hanem a konyhában is nagyszerű alapanyag.

Az őszibarack kapcsán Fülöp Lili, a program dietetikusa kiemelte, hogy mivel egy igazán finom, édes és lédús gyümölcsről beszélünk, akár önmagában is kielégítheti az édesség utáni vágyunkat. „Az őszibarack könnyen emészthető, rostban gazdag alapanyag. Külön említést érdemel a pektintartalma, amely a vízben oldódó rostok egy fajtája, és a zsíranyagcsere befolyásolásában van szerepe. Képes megkötni a koleszterin és az epesavak egy részét, így azok nem tudnak újra felszívódni a szervezetünkben, kiürülnek, ezáltal csökkentve a koleszterinszintet.” A szakember felhívta a figyelmet arra is, hogy a barack belső magját nem szabad elfogyasztani, mert mérgező anyagot tartalmaz.

(A borítóképen: Az őszibarack kitűnő ételalapanyag)


Nyári taco grillezett baracksalsával

Hozzávalók 4 személyre

A tacóhoz:

½ kg csirkemellfilé

½ teáskanál só

¼ teáskanál őrölt bors

½ teáskanál római kömény

½ teáskanál őrölt paprika

1 kápia paprika

2 csöves kukorica

6-8 puha tortilla

10 dkg reszelt sajt

2 citrom vagy lime

petrezselyem vagy koriander a tálaláshoz

A salsához:

2 érett barack

1 nagyobb paradicsom

½ zöld csili (jalapeno) vékonyan felszeletelve

1 lime leve

só és frissen őrölt bors

Elkészítés

A fűszereket gondosan összekeverjük, és bedörzsöljük vele alaposan a csirkemelleket. Mindent grillen vagy – ha nincs grillsütőnk – grillserpenyőben készítünk el: porhanyósra sütjük a húst, ha kész, félretesszük.

A kápia paprikát minden oldalán feketedésig sütjük, majd egy tálba tesszük, lefóliázzuk, és 15 percre félrerakjuk. Ezután lehúzzuk a héját, kimagozzuk, csumáját eldobjuk, a paprikát pedig feldaraboljuk. A kukoricát megtisztítjuk, és minden oldalán 5-5 percig sütjük, majd levesszük a grillről, és a szemeket egy éles késsel levágjuk.

A barackokat és a paradicsomot kettévágjuk, a barackokat kimagozzuk, majd vágott oldalukkal lefelé a grillre tesszük. Mindkét oldalukon 7-8 percig sütjük, majd feldaraboljuk, és összekeverjük a salsa többi hozzávalójával.

Összeállítjuk a tacót: egy átmelegített tortillalapra teszünk a kápia paprikából és a sült kukoricából. A csirkemellet felszeleteljük, és elosztjuk a tortillákon, majd megszórjuk őket reszelt sajttal. Grillezett baracksalsával és lime lével meglocsolva tálaljuk.


Őszibarackos pohárkrém

Hozzávalók 1 pohárhoz

4 db puha őszibarack + 1 db a díszítéshez

100 g sovány túró

150 g natúr joghurt

1 evőkanál méz

6-8 szem korpás keksz

mandulaforgács a tetejére

Elkészítés

A négy darab őszibarackot kimagozzuk, és szeletekre vágjuk. Egy kevés vízzel együtt egy nagy lábasba helyezzük a gyümölcsdarabokat, és egy kis ideig hőkezeljük. Ez lesz a barackos réteg a pohárkrémünkben.

Ezalatt a túrót és a joghurtot jól összekeverjük, ha nagyon rögös a túró, villával átnyomkodhatjuk, majd hozzáadjuk a mézet is. A kekszeket egy zacskóba tesszük, és széttördeljük.

Ha mindennel készen vagyunk, már csak rétegeznünk kell a pohárkrémünket: először a joghurtos túrót, majd a kekszmorzsát, végül a barackvelőt helyezzük a pohárba. Desszertünket mandulaforgáccsal és egy gerezdekre vágott őszibarackkal díszítjük.


Tejszínes őszibarackleves

Hozzávalók

1 kg őszibarack

1 csipet só

4 ek. cukor

1 ek. méz

1 csomag vaníliás cukor

1 db citrom (karika)

4 db szegfűszeg (vagy késhegynyi őrölt)

2,5 dl habtejszín

1 evőkanál étkezési keményítő (vagy liszt)

Elkészítés

A barackokat meghámozzuk, 3-4 darab kivételével összedaraboljuk, és a fűszerekkel együtt bő 1,7 liter vízben megfőzzük.

A levével együtt összeturmixoljuk, visszatesszük a tűzre. A maradék barackokat is összedaraboljuk, a levesbe tesszük.

A tejszínt csomómentesre keverjük a keményítővel, a forrásban lévő leveshez adjuk, felfőzzük. 1-2 perc múlva levehetjük a tűzről.

Tálalás előtt mindenképpen jó, ha kihűtjük, de még finomabb, ha előző nap készítjük el, és a hűtőben állhat egy éjszakát.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában