Hajdú-Bihar

2011.08.29. 16:31

Kézműves–Néptánc Tábor Konyáron

Konyár - A konyári művelődési ház szervezésében augusztus 22 és 26 között került megrendezésre az idei Kézműves és Néptánc Tábor közel harminc gyerek részvételével.

Konyár - A konyári művelődési ház szervezésében augusztus 22 és 26 között került megrendezésre az idei Kézműves és Néptánc Tábor közel harminc gyerek részvételével.A tábor résztvevőit és szervezőit kérdeztük a tábori programokról, eseményekről.

Békési András táborvezető: A tavalyi évben szerveztük meg ezt a tábort először, az akkori pályázati forrásból megvalósuló tábori program sikerén felbuzdulva idén ismét megrendeztük a tábort. A pályázatban vállaltuk is, hogy a következő években is hagyományteremtő módon az értékközvetítés jegyében megszervezzük ezt a nyári tábort. Célunk volt a tradíciók és a hagyományok továbbörökítése. A tábori program összeállításakor törekedtünk a változatosságra és az egyediségre – azaz a gyerekek számára otthon nem elérhető vagy nem gyakorolt tevékenységeket folytattunk. Példa erre az ebéd utáni magyar népmesék vetítése vagy a tanyalátogatás, ahol a lovaglás, a hintázás és a számháborúzás is jó időtöltésnek bizonyult. A programok összeállításakor arra is törekedtünk, hogy a táborban az alsó tagozatos és a felső tagozatos táborozó is jól érezze magát, szeresse a táncot és a népzenét, a közös énekléseket, élvezze a kézműves foglalkozásokat, és örömmel vegyen részt a közösségépítő programokon. Az idei táborban székelyföldi – felcsíki táncokat tanultunk, amikben sok polgári elem van – könnyen tanulható. Élvezettel fogadták a gyerekek. A tábor nem valósulhatott volna meg a Konyári Önkormányzat Képviselő Testületének támogatása nélkül, a Művelődés és Ifjúsági Ház támogatása és a gyerekek befizetése nélkül.

 

Kovács Nikolett: Szívesen, nagy kedvvel jöttem ebbe a táborba Békéséi András hívására, felkérésére. Nyolc éve táncolok a derecskei Szivárvány Néptáncegyüttesben. Örömmel vállaltam a táncok tanítását, mert számomra a tánc mindent megad, amit szeretnék. A Medgyessy Ferenc Gimnázium tánc tagozatos végzős diákja vagyok, ahol modern, társas és néptáncot is tanulok és balettozom. Hozzám a néptánc áll a legközelebb – tehát nem véletlenül vagyok itt a táborban. A csoportban kedves, lelkes táncszerető fiatalok vannak, akikkel jó együtt lenni, jó táncolni. Ezek a táborok azért is nagyon jók, mert új barátságok születnek. A magyar néptánccal való megismerkedés azért is fontos, mert ez a magyar kultúrán belül kiemelkedő értéket képvisel. A tánc adja meg az embernek a szórakozást, a felüdülést, a kikapcsolódást, ugyanakkor egy olyan aktív mozgás, ami fizikai erőnlétet és koncentrált figyelmet is igényel. Ezek ötvözete jelenti a teljes önmegvalósítást egy táncosnak.

 

Nagy Nándor: Második éve jövök ebbe a táborba, Békési András felkérésére. Feladatom az ő munkájának a segítése. Én is a Szivárvány Néptáncegyüttes tagja vagyok már hetedik éve. A táborba érkező gyerekeknek felcsíki táncokat tanítottunk, amit könnyen vettek, kis ellenállással fogadtak. Ez egy olyan tánc, aminek gyakorlása közben is távoli tájakról származó értékközvetítés zajlik. Az ottani emberek életébe nyerhetünk bepillantást, hisz maga a zene is értékközvetítő, amire ezt a táncot táncoljuk A Székelyföldről, az adott közegből hozott tánctudás továbbadható, s ezáltal itt is egy új érték születik. A tábor összetétele reprezentálja a közösséget, ahová tartozik. A tábor összetétele jónak mondható – igazi baráti légkör alakult itt ki. A tábor egyik napján a tanyán jártunk, amit nagyon jó ötletnek tartok, hisz a gyerekek megismerkednek a naturális környezettel, a tanya világával. Szívmelengető azt látni, hogy ezt itt Konyáron még meg lehet mutatni a gyerekeknek.

 

- Hogyan érezted magad az idei Kézműves-Néptánc Táborban?

 

Pallás Ágnes (8. osztályos): A táborban változatos programok voltak és a néptánc tanulás mellett kézműveskedhettünk is. A gyöngyfűzés, az üvegfestés, a korongozás, az agyagozás  mind a lehetőségek között szerepeltek. Öt éve tanulom a néptáncot s nagyon szeretem, örülök, hogy itt lehettem.

Sajó Erika (7. osztályos): Két éve tanulok táncolni, a Konyári Néptáncegyüttes tagja is vagyok. Most a táborban tanultunk felcsiki táncokat. Ami számomra érdekes volt, hogy népmeséket is néztünk délutánonként. A tanyán lehetett lovagolni. Számháborúzni és voltunk a berettyóújfalui megújult strandon is. Jól éreztem itt magam és szeretnék jövőre is jönni.

Tvergyák Timea: (8. osztályos): A táborban sokszínű programok voltak. Közülük a lovaglás volt a legjobb élmény számomra. Kedvenc táncom a felcsiki és hajdúsági tánc. A néptáncot három éve tanulom és nagyon szeretem.

Szabó Bettina (8. osztályos): Három éve vagyok néptáncos – nagyon jól éreztem magam a táborban. Egy napot a Csádi tanyán töltöttünk, ahol lovagolni is lehetett. Azért jöttem a táborba, mert szeretek táncolni és kézműveskedni is. Örültem, hogy itt lehettem, sokat nevettünk az egy hét alatt.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!