Nagyvilág

2012.03.13. 15:00

Brit sajtóbotrány - őrizetbe vették a News of the World volt főszerkesztőjét

Kertész Róbert, az MTI tudósítója jelenti: London, 2012. március 13., kedd (MTI) - Őrizetbe vették kedden Londonban a News of the World volt főszerkesztőjét a Murdoch-sajtóbirodalom egykori legnagyobb brit vasárnapi bulvárlapja körül kirobbant súlyos telefonlehallgatási botrány ügyében.

Kertész Róbert, az MTI tudósítója jelenti: London, 2012. március 13., kedd (MTI) - Őrizetbe vették kedden Londonban a News of the World volt főszerkesztőjét a Murdoch-sajtóbirodalom egykori legnagyobb brit vasárnapi bulvárlapja körül kirobbant súlyos telefonlehallgatási botrány ügyében.  

Rebekah Brookst, a botrány kirobbanása után szinte azonnal megszüntetett News of the World és hétközi testvérlapja, a The Sun korábbi főszerkesztőjét - aki tavaly nyári lemondásáig a 81 esztendős Rupert Murdoch ausztrál-amerikai sajtómágnás nagy-britanniai lapkiadó érdekeltsége, a News International vezérigazgatója volt - öt másik személlyel, köztük férjével együtt vette őrizetbe lakásán a Scotland Yard, ezúttal az igazságszolgáltatás folyamatának akadályozására szőtt összeesküvés gyanújával.

Ez hosszú szabadságvesztéssel sújtható rendkívül súlyos bűncselekmény az angol-walesi törvények alapján.

Rebekah Brookst másodszor vették őrizetbe: a Scotland Yard tavaly nyáron is gyanúsítottként hallgatta ki, akkor illegális telefonlehallgatásra szőtt konspiráció és korrupció gyanújával.

A News of the World - a világ egykor legnagyobb olvasottságú angol nyelvű hétvégi tömeglapja - annak idején feltörte és exkluzív információk reményében lehallgatta egy tíz éve elrabolt és brutálisan meggyilkolt 13 éves angol kislány, Milly Dowler mobiltelefonjának üzenetrögzítőjét, miközben az akkor már halott gyermeket a rendőrség nagy erőkkel kereste.

Az eset idején Rebekah Brooks volt a News of the World főszerkesztője.

A rivális brit lapok által tavaly nyáron feltárt ügy azóta az utóbbi évtizedek legsúlyosabb nagy-britanniai sajtóbotrányává fajult, amelynek következtében több párhuzamos politikai és rendőrségi vizsgálat indult.

A botrány kirobbanása után David Cameron konzervatív párti brit miniszterelnök független testület létrehozását rendelte el "a brit sajtó etikájának, kultúrájának, az általa alkalmazott módszereknek", és különösen a nyomtatott sajtó szabályozásának felülvizsgálatára. Cameron a vizsgálóbizottság életre hívását bejelentő tavaly júliusi sajtóértekezletén annak a véleményének adott hangot, hogy a demokrácia "életfontosságú eleme" a szabad sajtó, de a sajtószabadság nem azt jelenti, hogy "a sajtó a törvények felett áll".

Hozzátette: a történtek világossá teszik, hogy a brit sajtó jelenlegi önszabályozási rendszere nem működik, ezért teljesen új szabályozási rendszerre van szükség.

A News of the World az eddigi vizsgálatok során előkerült újabb bizonyítékok szerint két másik meggyilkolt kislány szüleinek, valamint a 2005. július 7-i, 52 emberéletet kioltó londoni terrormerényletben meghaltak hozzátartozóinak és az iraki, afganisztáni frontokon elesett brit katonák családtagjainak mobiltelefonjait is feltörte és lehallgatta, szintén exkluzív értesülések reményében.

Rendőrségi adatok szerint a lap az utóbbi években csaknem négyezer közéleti személyiség és magánszemély mobiltelefonjaihoz férhetett hozzá illegális módszerekkel.

Az ügyben eddig 44 személyt vettek őrizetbe.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!