Nagyvilág

2011.11.07. 14:08

Megkezdődött a Sakál pere Párizsban az 1982-83-as merényletek miatt

Venczel Katalin, az MTI tudósítója jelenti: Párizs, 2011. november 7., hétfő (MTI) - Megkezdődött hétfőn a párizsi különleges bíróságon a Carlos, illetve a Sakál néven ismertté vált venezuelai Ilich Ramírez Sánchez pere.

Venczel Katalin, az MTI tudósítója jelenti: Párizs, 2011. november 7., hétfő (MTI) - Megkezdődött hétfőn a párizsi különleges bíróságon a Carlos, illetve a Sakál néven ismertté vált venezuelai Ilich Ramírez Sánchez pere.

 

A világ egykor leghírhedtebb és legkeresettebb terroristájának közel harminc évvel ezelőtt Franciaországban elkövetett négy olyan robbantásos merényletért kell felelnie, amelyben 11-en vesztették életüket és mintegy 150-en megsebesültek.

"Hivatásos forradalmár vagyok" - ezt válaszolta a láthatóan feszült vádlott a terrorcselekményekkel foglalkozó hét bíróból álló esküdtszék elnökének kérdésre, amikor az a személyazonosságáról kérdezte.

A 62 éves Ilich Ramírez Sánchezt 1994 augusztusában fogták el a francia titkosszolgálat emberei Szudánban, s 1997 végén életfogytiglani börtönre ítélték egy 1975-ben Párizsban elkövetett hármas gyilkosság miatt.

Az újabb perben - amelyet mintegy hatvan újságíró követ a tárgyalóteremben a világ minden tájáról - december 16-án hirdetnek ítéletet.

A Sakál egy venezuelai lapban hétvégén megjelent interjúban azt mondta, hogy 1500 és 2000 közé tehető az ő megrendelésére elkövetett több mint száz merénylet áldozatainak a száma. Abban a négy merényletben való érintettségét, amelyekért most kell felelnie, azonban tagadta.

Párizsban azzal vádolják a terroristát, hogy merényletsorozatot hajtott végre két társának, a német Magdalena Koppnak és a svájci Bruno Bréguet-nek a kiszabadításáért, akiket 1982 februárjában azért tartóztatták le, mert fegyvereket és robbanószereket találtak náluk.

Az őrizetbe vételt követően a francia belügyminisztériumhoz intézett levélben a két gyanúsított harminc napon belüli elengedését követelték, háborúval fenyegetve meg Franciaországot. A "hadüzeneten" a rendőrség azonosította Carlos ujjlenyomatát, ezt azonban a védelem nem ismeri el, miután azóta az eredeti dokumentum elveszett a peranyagból.

Egy hónappal később, 1982. március 29-én a Párizs-Toulouse vasútvonalon történt robbantásban öten meghaltak és 28-an megsebesültek. A Kopp-Bréguet-per kezdetének napján az al-Vatan című arab napilap párizsi irodája előtt végrehajtott pokolgépes merényletekben egy ember halt meg és 66-an sebesültek meg. A gyanú szerint a Sakálnak szerepe volt két másik, 1983. december 31-én elkövetett vonatrobbantásban is a Marseille-i pályaudvaron (két halott és 22 sérült), valamint a Marseille-Párizs szuperexpresszen (három halott és 12 sérült).

A palesztinok ügye mellett elkötelezett Carlos - aki fedőnevét akkor kapta, amikor csatlakozott a Népi Front Palesztina Felszabadításáért (PFLP) elnevezésű, pánarab és marxista-leninista ideológiájú szervezetbe - három társának is felelnie kell a franciaországi merényletekért, de ők nincsenek jelen a párizsi eljáráson. Johannes Weinrich, a Sakál egykori jobb keze Németországban tölti börtönbüntetését más terrorcselekmények miatt, s Berlin megtagadta a kiadását a francia igazságszolgáltatásnak. Christa Fröhlich, akit egy időben Franciaországban tartottak fogva, szökésben van Németországban, míg a palesztin Ali Kamal Al Issawit még mindig keresi a rendőrség.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!