Magyarország

2010.07.27. 15:06

Három hónap is eltelhet, mire rendeződik a ferihegyi helyzet

<p>Budapest - Legkevesebb 6 hét, de előfordulhat, hogy három hónap is eltelhet addig, amíg rendeződik a Ferihegyi repülőtér biztonsági helyzete - hangzott el a Budapest Airport biztonsági rendszerében felmerült problémákkal kapcsolatos kormányszóvivői tájékoztatón.</p>

Az ügy tisztázására a kormány már felállított egy munkacsoportot, az, hogy az uniós kritériumokat teljesíti-e a repülőtér, az főképpen az üzemeltetőn múlik. A BA 25 százalék plusz egy szavazat erejéig a magyar állam, többi részben magáncég és pénzügyi befektetők tulajdona.

Márton Attila, az NFM légügyi biztosa a Feriheggyel kapcsolatos biztonsági problémák részleteiről beszámolva azt mondta, a repteret az Európai Unió biztonsági szervezete egy be nem jelentett ellenőrzés eredményeként az "unclear", vagyis "nem tiszta", nem teljesen biztonságos repterek közé sorolta.

Ez azt jelenti, hogy ha valaki innen utazik egy uniós reptéren átszállva valahová, akkor nem uniós polgárként bánnak vele, azaz átszálláskor teljes poggyász vizsgálatot, motozást tarthatnak nála. Azért csak az átutazóknál, mert a nem biztonságos reptérről érkező utasok továbbítása annak a reptérnek a felelőssége, ahol átszállnak. Azt minden reptér, illetve ország maga dönti el, hogy alkalmazza-e a fokozott biztonsági ellenőrzéseket, de mint a biztos fogalmazott, feltehetően alkalmazni fogják.

A Budapest Airportot egyébként elsőként ellenőrizték azután, hogy 2010. április 28-án életbe lépett egy kötelező uniós direktíva a biztonsági ellenőrzésekkel kapcsolatban. A kötelező szabályt azt követően kezdték kidolgozni, illetve hozták meg, miután 2009. december 25-én egy Nigériából indult gépre valaki fel tudott vinni egy bombát.

Az első lépéseket a kormány már megtette, munkacsoportot hoztak létre az NFM, a légügyi hatóság, a nemzetbiztonság és a Budapest Airport részvételével. A következő lépésben módosít a reptér a kifogásolt pontokon, ezt a hazai hatóságok a módosítást követő 6 héten belül be nem jelentett módon ellenőrzik. Ezután jelentés készül az Uniónak, amely szintén fedett ellenőrzést végez. Ha ez jó eredménnyel jár, akkor kaphatja vissza Ferihegy a "tiszta" minősítést - ismertette a részleteket Márton Attila.

Korábban - 2006-ban már volt ilyen eset, most mindenkinek az érdeke, hogy a biztonsági szabályokat betartsák, ugyanis hamarosan Magyarország lesz az Unió soros elnöke, komoly delegációkat kell fogadni majd a reptéren, így elengedhetetlen a biztonság. A reptér üzemeltetőjének ezen kívül üzleti érdeke is fűződik a biztonsághoz. A légitársaságok bár még nem jelentettek ilyet, de más, közeli repterekre válthatnak - Bécsre, vagy Pozsonyra - ha hosszú távon marad a visszaminősítés.

A személyi felelősséget egyébként még nem vizsgálták, a feltárt hibák jegyzékét pedig biztonsági okokból nem hozzák nyilvánosságra - mondta a légügyi biztos. Márton Attila ezen felül javasolja a szakminiszternek, hogy a Nemzeti Közlekedési Hatóságtól válasszák le a Légügyi igazgatóságot, hogy az önálló hatóságként szakmai utasításokat adhasson a reptéren működő szervezeteknek, ahogy ez más országokban is elvárás - tette hozzá a biztos.

- Független Hírügynökség -

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!