Magyarország

2010.03.24. 10:40

Éget ügyek listája! Mit várnak a szavazók az új kormányzattól?

<p>Az MR1-Kossuth Rádió 1200 fős mintán, 2010. március 3-8 között készült felmérése azt is vizsgálta, hogy a szavazók milyen intézkedéseket várnak az új kormányzattól.</p>

Az erőszakos cselekmények visszaszorítása, oktatás, a bürokrácia leépítése, a kiszolgáltatottak támogatása – a választóknak vannak elvárásaik, de tudják azt is, hogy ezekből nem minden fog megvalósulni. Az MR1-Kossuth Rádió 1200 fős mintán, 2010. március 3-8 között készült felmérése azt is vizsgálta, hogy a szavazók milyen intézkedéseket várnak az új kormányzattól - írja az mr1-kossuth.hu

A lakosság az áprilisi választások után felálló új kormánytól elsősorban az erőszakos bűncselekmények szigorúbb büntetését, másodsorban az állami és politikai szervezetek racionalizálását, harmadsorban a – tágan értelmezett – rászorulók támogatását, gyengék védelmét várja, várná el. A legtöbben számítanak is arra, hogy a szigorodnak a büntetési tételek, de másodsorban nem a hatalom szervezeti kereteinek karcsúsítására és átláthatóbbá tételére, hanem a kiszolgáltatottabb helyzetben lévő egyének, vállalatok és térségek támogatására számítanak. A vizsgált feladatok közül az állam szerepének csökkentését látják a legkevésbé fontosnak a válaszadók, és ennek megvalósulását tartják a legkevésbé valószínűnek a következő négy évben.

A legtöbb megkérdezett az erőszakos bűncselekmények büntetési tételeinek szigorítását tartja a legfontosabbnak a vizsgált tizenkét teendő közül. 76 százalék minősítette ezt a feladatot nagyon, és további 18 százalék inkább fontosnak. Ez valószínűleg összefügg az erőszakos bűncselekményekre irányuló nagyfokú médiafigyelemmel. A lakosság várakozásai szerint az új kormány igyekszik majd megfelelni ennek a társadalmi elvárásnak: 78 százaléknyian bíznak benne, hogy a következő négy évben a kormányzat szigorítani fog az erőszakos bűncselekmények büntetésén. A kérdés általában a következő kormány lehetséges intézkedéseire irányult ugyan, de mivel – más kutatásokból tudható, hogy – a választók többsége a reális politikai erőviszonyoknak megfelelően a Fidesz-KDNP pártszövetség győzelmére számít, ez a lakossági várakozás nem meglepő. Hiszen a Fidesz számos alkalommal jelezte már ebbéli szándékát, konkrétan azt, hogy az általuk „három csapásként” fordított amerikai törvény honosításával keményebben lépjenek fel a visszaeső erőszakos bűnelkövetőkkel szemben.

Az mr1-kossuth.hu összefoglalójából kiderül: a válaszadók körülbelül kétharmada tartja nagyon fontosnak az állam, az önkormányzatok és a pártok működésének racionalizálását, olcsóbbá és egyszerűbbé tételét. 68 százaléknyian nyilatkoztak így az állami és önkormányzati bürokrácia, 66 százaléknyian a parlamenti és önkormányzati képviselők számának csökkentéséről, míg a megkérdezettek 63 százaléka hasonlóan fontosnak ítélte azt, hogy átláthatóvá tegyék a párt- és kampányfinanszírozást. A válaszadók fele–hattizede bízik benne, hogy az új kormány is fontosnak tartja ezeken a területeken a szükséges intézkedések meghozatalát.

Ennél többen, hat–héttizednyien számítanak arra, hogy a választások után felálló kormányzat hatékony intézkedésekkel segíti majd a kiszolgáltatottabb helyzetben lévő embereket és vállalkozásokat. Ezeket a feladatokat ugyancsak nagyon fontosnak érzi a lakosság, bár egy fokkal kevésbé, mint az állami és politikai szervezetek működésének megzabolázását. A megkérdezettek 63 százaléka ítélte nagyon fontosnak, hogy visszaállítsák a gyes és gyed korábbi szabályait, vagyis újra három évig maradhassanak otthon a kismamák gyerekeikkel, ahogy azt is, hogy a rosszabb helyzetben lévő térségekbe több uniós támogatás jusson el. Tízből hat megkérdezett tartja nagyon lényegesnek, hogy ne engedjék a külföldieknek, hogy Magyarországon földet vásároljanak – nyilván legalább részben a hazai, rosszabb anyagi helyzetben lévő agrárgazdálkodókra gondolva. A megkérdezettek 56 százaléka értékelte nagyon fontosnak azt is, hogy adókedvezményekkel és hitelekkel támogassák a hazai kis- és középvállalkozásokat.

A többi vizsgált feladatot már a lakosság kevesebb, mint fele minősítette nagyon fontosnak, de ezekben az esetekben is összesen legalább ötven százalék volt a feladatot nagyon fontosnak vagy inkább fontosnak tartók aránya.

A válaszadók 45 százaléka tartja nagyon fontosnak, hogy minőség-ellenőrzést vezessenek be az oktatásban, és nagyjából ennyien számítanak is erre.

Az állam visszavonulását, szerepének csökkentését tartják a vizsgált feladatok közül a legkevésbé fontosnak a válaszadók. A megkérdezettek 36 százaléka tartotta nagyon fontosnak az öngondoskodás szerepének növelését a nyugdíjrendszerben, de már csak kevesebb, mint egynegyedük nyilatkozott így az állam szerepének csökkentéséről az egészségügyben és a tömegközlekedésben. Ez utóbbi területeken nem is számít változásra a többség, míg nyugdíjrendszer esetében igen: hattizednyien gondolják, hogy a kormány olyan intézkedést hoz a következő négy év során, ami az öngondoskodás irányába mozdítja a nyugdíjrendszert.

Az is kiderült: a pártok szavazótábora nem feltétlenül ugyanazokat a teendőket tartja a legfontosabbnak, és nem ugyanazokról gondolja, hogy az új kormány nekiveselkedik. Hogy ők mit várnak arról további részletek az erdeti oldalon >>>
Forrás:  www.mr1-kossuth.hu

 

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!