Helyi közélet

2015.02.19. 23:07

A fejlesztési lehetőségekről egyeztettek Cigándon

Cigánd - „Jókor jött a felkérés, mert most még időben vagyunk” – szólt a szerdán Cigándon tartott egyeztető fórum aktualitásáról Török Dezső, a megyei közgyűlés elnöke, aki a rendezvényen ismertette a 2014-20 közötti megyei fejlesztési programot.

Cigánd - „Jókor jött a felkérés, mert most még időben vagyunk” – szólt a szerdán Cigándon tartott egyeztető fórum aktualitásáról Török Dezső, a megyei közgyűlés elnöke, aki a rendezvényen ismertette a 2014-20 közötti megyei fejlesztési programot.

Szépszámú érdeklődő – bodrogközi polgármesterek, jegyzők, fejlesztési szakemberek – fogadták el az invitálást. A vendégeket Oláh Krisztián, cigándi polgármester és Stumpf Attila járási hivatalvezető köszöntötte. Felhívták a figyelmet az egyeztetés, együttműködés fontosságára.


Oláh Krisztián, mint köszöntötte a vendégeket


Török Dezső előadásában emlékeztetett rá, hogy a megyei önkormányzat átalakítása során a területfejlesztés, vidékfejlesztés, területrendezés, koordináció került a tevékenységük középpontjába. Széleskörű egyeztetést követően elkészítették a 2014-20-as időszakra vonatkozó megyei fejlesztési programot – letölthető a www.baz.hu-ról - , amely középpontjában a gazdaságfejlesztés és a foglalkoztatás bővítése áll. Az előrelépéshez meg lesznek a források is. A kormány döntése értelmében a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programban (TOP) elérhető 800 milliárd forintból a megyék közül a legtöbb, 93 milliárd jut Borsod-Abaúj-Zemplénnek. Ehhez jön még Miskolc 35 milliárd forintos kerete.


A forrásokról is részletesen tájékoztatást adott a közgyűlés elnöke


Most már vannak az egyes célokhoz rendelt konkrét „indikátorszámok”. Török Dezső példaként az ipari parkokat említette. Az elkövetkezendő időszakban 160 hektárt tudnak támogatni a programból, 50 százalékos intenzitással. A TOP forrásokra egyébként a 100 százalékos támogatás lesz a jellemző, vagyis az önkormányzatoknak nem kell önrészt biztosítaniuk. A turizmustól a meghatározott körbe tartozó közutak javításától a barna mezős iparterületek rendbe tételéig számos témában lehet majd pályázni.


Érdeklődéssel hallgatták a prezentációt


Török Dezső elmondta, hogy a jelenlegi állás szerint júliusban megtörténik a pályázatkiírás, ősszel értékelés, az év végén pedig következik a szerződéskötés. A 93 milliárd a teljes időszakra szól, ebből az idén várhatóan mintegy 30 milliárdra lehet szerződni. „A településfejlesztési tervek fognak majd egymással versenyezni”- utalt a pályázati rendszer változására a közgyűlés elnöke.


Egyeztetésre is lehetőség nyílt


Az irányító hatóság viszi végig a programot, de a megyék is szerepet kapnak a döntésben.

- Csontos László sajtóreferens, Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat -

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában