Múltidéző – Reiman Zoltán írása

2024.01.06. 11:30

Miskolc tragikus éjszakája, 1. rész - A rendszer ellenségei

Sok emléktábla áll a főutcán. Azonban van egy közöttük, melyet senki nem érez magáénak igazán. Pedig egy olyan szörnyű eseménynek állít emléket, ami majd’ 600 miskolcit érintett, köztük gyermekeket és öreg, beteg embereket is…

Reiman Zoltán

Fotó: Hajnal József

Közösségünkben sokat beszélgetünk arról, hogy Miskolc hogyan jutott el egy fejlődő, virágzó kereskedő-, majd iparvárosból a jelenlegi helyzetéig. Nagyon összetett kérdés, összetett probléma. A probléma a második világháború végén kezdődött, amikor a legnagyobb vidéki zsidó közösséget, a városi értelmiség egyik felét gyakorlatilag megsemmisítették. 1944. június 12-én, 14-én és 15-én indították el az öt halálszerelvényt a diósgyőri téglagyárból…

A világégés után – vagy, ahogy a következő rendszert az akkor és máig élő lelkes támogatói is nevezik: felszabadulás után – sajnos a szovjet érdekszférába került megcsonkított országunk. Egy kis demokratikus próbálkozás után a hatalmat a kezébe ragadó MKP közreműködésével a magánvagyon megszűnt, az arisztokrácia tudatos elsöprése történt – hogy aztán majd azokat az általuk gyűlölt szokásokat a hatalom káderei gyakorolják. A „rendszeridegen”, veszélyes elemeket kitelepítették, akiket nem, azok a következő években hagyták el országunkat, illetve esetünkben a városunkat. Ha mindezek után a „reakciós” mégis úgy döntött, hogy nem menekül el, annak az életét keserítették meg, különféle eszközökkel.

És még meg sem említettem a kollektív bűnösség elve alapján kitelepített németeket… Mai írásomban a fentiek egyik epizódjáról, a miskolciak tragikus éjszakájáról lesz szó. A cikkem alapját Holopcev Péter – Irha Melinda Eltanácsoltak (Miskolc – Hortobágy 1952–1953 – Borsodi Levéltári Füzetek 42.) című tanulmánya adta.

1952. június 25-én hajnalban több mint 500 embert telepítettek Hortobágyra, a magyar gulágra. 1-1,5 év kényszermunka nyomorúságos körülmények között. Persze, a sajtóban ennek hiába keressük nyomát… Sokat írtam már Miskolc két világháború közötti évtizedeiről. Ebben a két évtizedben a lakosság összetétele jelentősen gyarapodott értelmiségi polgárokkal, hiszen nagyon sokan menekültek városunkba a trianoni diktátum után. Budapest után Sopronban és Miskolcon volt a legtöbb értelmiségi a lakosság arányait tekintve.

A második világháború előtt Miskolc lakossága 77 ezer fő, a háború után mindössze 43 ezer volt, amely majd Nagy-Miskolc kialakulása után érte el a háború előtti állapotot. A folyamatos beköltözésnek hála, 1952-ben már 133 ezer főt számlált az ország egyik ipari központjának városa. Új lakásokra óriási igény lett volna. Miskolcon például átlagosan öt főre jutott egy lakószoba, ami hihetetlen zsúfoltságot sugall. A legtöbb történész elsősorban erre vezeti vissza az országos kitelepítések okait.

„Azzal magyaráztuk a dolgot, hogy sok munkás él nagyon rossz körülmények között, és az adott gazdasági helyzetben semmi remény a lakásviszonyok megjavítására. Ugyanakkor – így tovább a gondolatmenet – ezrével élnek Budapesten osztályidegenek, akik a fővárosban nyugati kapcsolataik és egyéb lehetőségek révén az ötödik hadosztály szerepét játsszák.” (Holopcev Péter – Irha Melinda: Eltanácsoltak, Borsodi Levéltári Füzetek 42., 30.)

Miskolcon is ez volt a helyzet… Szóval a jobb helyzetben lévő családoktól el kell venni az ingatlant, és abba munkásokat költöztetni, mert ez így nem mehet tovább. Persze a káderek is szép lakást kértek, ők nem szerepeltek a statisztikában. Volt olyan (káder)feleség, aki kikötötte, hogy csakis kétszobás, csempézett lakásba hajlandó beköltözni.

Eltanácsoltak

„Miskolc városban nagy számban élnek ellenséges elemek, akik a felszabadulás előtt a város vezető pozícióit töltötték be és a városban való tartózkodásuk káros. A felszabadulás előtt kb. 80 földbirtokos, 400 tőkés, 500 csendőr és rendőr, több mint 400 katonatiszt és kb. 100 VKF-2-es tiszt élt Miskolcon. A közigazgatási szervekben kb. 1200 tisztviselő dolgozott. És, hogy az üzemek közül csak egyet említsek, péld. a Dimávag-üzemben 120 főnyi magasrangú horthysta gazdasági vezető vitte az irányító szerepet. A felszabadulás előtt létező burzsoá pártoknak és egyesületeknek mintegy 500 felsőbb vezető tagja élt a városban. A jobboldali szociáldemokratákon kívül a Nemzeti Munka Központ 34 tagja folytatott szervező munkát az üzemekben és a bányákban. A felszabadulás után ezeknek a személyeknek egy része, méghozzá a nagyobbik része itt maradt Miskolcon, de azóta újabb ellenséges kategóriák is költöztek a városba, akiknek egy része nagyüzemekben helyezkedett el, vagy jelenleg munka nélkül él.” (Holopcev Péter – Irha Melinda: Eltanácsoltak, Borsodi Levéltári Füzetek 42., 32.)

„Ehhez képest 1952 júniusában mintegy 550 fő elhurcolása csak »tizedelés« volt, és nem »nagytakarítás«. A feljegyzésben azonban valószínűleg csak az ellenség felnagyítása történt, mert egy 1953. április 22-én keltezett belügyminisztériumi jelentés szerint Miskolcon 653 fő nemkívánatos elemet tartanak nyilván. Ez talán már közelebb jár a valósághoz. Ennek ellenére az idézett feljegyzés kutatásunk egyik legfontosabb módszertani dokumentuma volt, hiszen szinte pontosan felsorolta azokat a kategóriákat, amelyekből a kitelepítetteket összeválogatták.” (Holopcev Péter – Irha Melinda: Eltanácsoltak, Borsodi Levéltári Füzetek 42., 33.)

Nemkívánatos személyek lettek az egykori fegyveres testületek tagjai – elsősorban a csendőrség tagjai –, a közigazgatási tisztviselők, a politikai ellenfelek és a jobboldali vagy tőkés elemek. A kitelepítés hajnalán a Dunántúlról érkeztek ÁVH-sok Miskolcra a feladat végrehajtására, akiknek a helyszínt a rendőrség biztosította. Éjfél és hajnali három között bonyolították le az akciót. Van, ahol csak egy fél, van, ahol két órája volt az elhurcoltaknak arra, hogy összepakoljanak. A határozatot, melyben kézhez kapták kiutasításukat, a helyszínen alá kellett írniuk. A majd’ 550 miskolcit marhavagonokban vitték a Hortobágyra, jellemzően a Gömöri pályaudvarról. Az út alatt a vagonokból kis cetliken üzeneteket dobáltak ki hozzátartozóik számára, remélve azt, hogy valaki eljuttatja hozzájuk.

Hozzátenném: Holopcev Péter és Irha Melinda kutatásai szerint nyilas aktivista nem volt a listán… Ők szépen színt váltottak, és beilleszkedtek a kommunisták soraiba.

Kovátsékért éjfél körül jöttek

„Egyszer csak kopogást hallottam, és a pesti férj szólt nagy riadtan, hogy ávósok állnak a kapuban, nem tudom, mit akarnak. Felkaptam a pongyolámat, és kimentem a teraszra. A kapuban három géppisztolyos ávós állt, kint egy teherautó sötétlett. […] A kis barna iratot nyújtott át. Az állt benne, hogy Kováts Albert kényszertartózkodási lakhelyéül Hortobágy Borsóstanyát jelölték ki. A barna közölte, hogy pakoljunk, két óránk van, amit addig felteszünk a teherautóra, elvihetjük, a többi itt marad. 1940 tavaszától Miskolcon a Hunyadi u. 34. sz. alatt a földszinti utcai lakásban éltünk. 1951 tavaszán ezt a lakást elvették tőlünk, s Miskolc-Tapolcán a Görömbölyi út 5. szám alatt utaltak ki számunka három helyiségből álló társbérletet. A kitelepítési határozatot a Hunyadi utcai lakásba címezték, ezért lehettek bizonytalanok a katonák.” (Holopcev Péter – Irha Melinda: Eltanácsoltak, Borsodi Levéltári Füzetek 42., 52.)

„Két nappal a kitelepítés után tartotta az MDP Kohászati szervezete pártértekezletét. Az Acélmű gyáregység előadója a nemzetközi helyzet értékelése után beszélt a belpolitikai helyzetről. Szokás szerint felhívta a figyelmet az éberségre, a klerikális reakció elleni harcra. Majd rátért a közelmúlt eseményeire: »Az ellenség nem alszik, példa erre a miskolci tisztogatás, kik mételyezték a becsületes dolgozókat.« A beszámolón fellelkesülve S. elvtárs azt javasolta, hogy küldjenek egy köszönő táviratot Rákosi elvtársnak, »ki, megyénket az ellenséges elemektől megtisztította«. A résztvevők egyhangú lelkesedéssel helyeselték a távirat elküldését.” (Holopcev Péter – Irha Melinda: Eltanácsoltak, Borsodi Levéltári Füzetek 42., 54–55.)

Források

Holopcev Péter – Irha Melinda: Eltanácsoltak, Borsodi Levéltári Füzetek 42. gulag.kommunizmusbunei.hu – 12 hortobágyi kényszermunkatábor

 

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában