Biztonságos közlekedés

2022.01.05. 19:00

Télen több az autós baleset

Érdemes előre felkészülni a megváltozott körülményekre ebben az időszakban.

ÉM

Forrás: Shutterstock

Télen alapjaiban megváltoznak a biztonságos közlekedést befolyásoló körülmények. Ezen időszakban a balesetek jellemző oka, hogy a közlekedésben részt vevők nem a megváltozott időjárási, látási és útviszonyoknak megfelelő sebességgel vezetik járműveiket, míg az észlelhetőség hiányosságai elsősorban a gyalogosok és kerékpárosok részére jelent többletkockázatot. Különösen jellemző ez a lakott területen kívüli útszakaszokra, ahol adott a jogszabályi lehetőség a magasabb haladási sebességre. Ebben az időszakban megnövekszik a követési távolság meg nem tartásából eredő balesetek száma, melyek akár órákig megbéníthatják a forgalmat.

 

Kell a rutin

 

A téli időszakban a látási viszonyok gyakran rosszak, korán sötétedik, hosszabb ideig kell használni a gépjármű világítóberendezéseit, ezért is nagyon fontos, hogy azok megfelelően működjenek. A fényszórókat, valamint a többi lámpát ilyenkor rendszeresen kell tisztítani. Ugyanakkor a rosszabb látási viszonyok miatt nagyobb követési távolságot tartva lassabban kell vezetni, így kisebb a balesetek bekövetkeztének kockázata, rossz manőverezés esetén pedig a hibák könnyebben korrigálhatóak.

 

Nedves aszfalton jobban megcsúsznak a kerekek, megnő a féktávolság. Ha a hőmérséklet 0 fok és mínusz tartományba süllyed, akkor számítani kell arra, hogy a vizes-nedves útfelület lefagy, ami tovább növeli ezt a veszélyt. A jeges-havas úton már a menetstabilitás, valamint a látási viszonyok is tovább romlanak.

 

A síkos utakon való fékezés teljes összpontosítást kíván. Amennyiben a kocsiban nincs blokkolásgátló (ABS), úgy a kerekek gyorsan megállnak, a jármű kormányozhatatlanná válhat, és könnyen kicsúszhat.

 

Ezen évszakban a biztonságos közlekedéshez téligumikra van szükség. A nyárigumi már +7 fok alatt csúszni kezd, fagypont körüli hőmérsékleten megmerevedik, nagyon kis tapadással rendelkezik, így használata veszélyes lehet. A téligumit ezzel szemben úgy fejlesztették ki, hogy alacsony hőmérsékleten megnő a tapadási értéke. Ezek az abroncsok különleges anyagból készülnek, speciális bordázattal vannak ellátva, és rendkívül alacsony hőmérséklet esetén is rugalmasak maradnak, ezekkel a fékút is rövidebb. A nyomás a téligumikban 0,2-0,3 barral legyen magasabb, mint a nyáriabroncsokban, mert a túl alacsony nyomás befolyásolja a profil öntisztuló képességét, hívja fel a figyelmet a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság baleset-megelőzési tanácsai között.

 

Elengedhetetlen az akkumulátor, a gumiabroncsok, a világítás és a fékrendszer ellenőrzése. A téli közlekedés fontos kelléke a jól működő ablaktörlő, a jégkaparó, a jégoldó spray, a téli ablakmosó folyadék vagy a páramentesítő. Az ablaktörlő gumikat már a tél beállta előtt érdemes kicserélni, hiszen az elhasználódott gumi nem töröl, hanem csak maszatol.

 

(A borítóképen: Havas úton csak óvatosan!)

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában