Miskolci Egyetem

2021.09.24. 14:00

A CERN gigaprojektjében közreműködhetnek

A Miskolci Egyetem is részt vesz a leptonütköztető megépítésében.

Forrás: ÉM

Az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet, ismertebb nevén a CERN, hivatalosan is befogadta a Miskolci Egyetemet a Jövő Cirkuláris Ütköztetője (FCC: Future Circular Collider) megépítését előkészítő nemzetközi konzorcium tagjai közé. A Miskolci Egyetem Műszaki Anyagtudományi Kara a Wigner Fizikai Kutatóközpont Nagyenergiás Fizikai Osztályával működik együtt speciális szupravezető anyagok előállítása, bevizsgálása és az FCC-ben való alkalmazása területén. Az FCC-tanulmány egy új és minden eddiginél nagyobb méretű és energiájú gyorsító építésének részleteit kívánja rögzíteni. A fejlesztések központjában az a 100 kilométeres alagútgyűrű áll, amibe első lépésként egy leptonütköztető épülhet, ami extrém nagy pontosságú méréseivel segíti majd az elemi kölcsönhatások standard modelljének jobb megértését, egyúttal keresve a standard modellt meghaladó új fizika első jelzéseit. A távlati cél egy protonütköztető megépítése, amely a jelenlegi gyorsítóenergiánál hétszer nagyobb energián lesz képes ütköztetni a részecskéket a gyűrűben. Ennek az infrastruktúrának a felépítéséhez, ahogy a CERN többi projektjéhez is, nemzetközi szintű összefogásra, évekig tartó kutatási és fejlesztési tevékenységre van szükség.

Az egyetem részéről prof. dr. Palotás Árpád koordinálja a K+F-tevékenységet. Az egyetem 2019-ben kötött együttműködési megállapodást a CERN-nel. Az FCC-együttműködéshez való csatlakozás egy nemzetközileg is élenjáró anyagtudományi fejlesztési projekttel tölti meg ezt a keretszerződést.

(A borítóképen: Teszttekercselés a készülő projekthez)

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában