Fakenews

2024.12.08. 11:48

A Kormányzati Tájékoztatási Központ cáfolta, hogy Bassár el-Aszad Magyarországra érkezett

A Magyar Hang álhírként hozta le, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök gépe szombaton este Ferihegyen szállt le. Az esetről bizonyítékként mellékelt fotó azonban 2012-ben készült, Ankarában.

Bassár el-Aszad szír elnök / AFP)

Forrás: AFP

Fotó: Louai Beshara

Szinte hihetetlen méretű kacsát közölt ma reggel a jobboldalt rendszeresen, éles hangnemben támadó Magyar Hang: értesülésük szerint Bassár el-Aszad szír elnök és kísérete szombat este landolt Ferihegyen a Syrianair légitársaság repülőjével. A történet illusztrációjaképpen egy fotót is közzétettek, amelyen a Syrianair gépe látszik és ami egy állítólagos olvasójuk felvétele.

A kellemetlen valóság

A probléma csak annyi, hogy a kép nem Ferihegyen és nem 2024-ben készült. Az Al Jazeera 2012-es tudósítása szerint a fényképen szereplő repülőgép Moszkvából tartott Damaszkusz irányába, amikor a török légierő leszállásra kényszerítette. A gyanú szerint az Airbus A320-as típusú repülő fegyvereket szállíthatott, ezért a török hatóságok a landolás után átkutatták

Az incidens 2012-ben végigfutott a nemzetközi sajtón, és borítóképként szinte minden cikknél azt az illusztrációt használták, amit most az ellenzéki portál bizonyítékként mutatott be, olvasói fotóként.

 

Megszólalt a magyar kormány Bassár el-Aszad szír elnökről

A Kormányzati Tájékoztatási Központ cáfolta, hogy Bassár el-Aszad Magyarországra érkezett.

Fakenews, hogy Magyarországra érkezett Bassár el-Aszad. A Magyar Hang fakenewsához használt fotó egy 2012-es cikkből való

– írta közleményében a Kormányzati Tájékoztatási Központ, amelyet az MTI közölt.

A Budapest Airport is reagált az álhírekre

 A Budapest Airport, MTI-hez eljuttatott közleményében úgy fogalmazott: határozottan visszautasítják a Magyar Hang felületén december 8-án, vasárnap „Titokzatos szíriai repülőgép landolt Ferihegyen – Reuters: Aszad elmenekült” címmel megjelent cikk tartalmát.

Közleményükben úgy fogalmaztak:

a repülőtér nem fogadott és nem is szolgált ki szír felségjelzésű gépet.

Felhívták a figyelmet arra, hogy az ilyen típusú megszólalások és híresztelések képesek arra, hogy aláássák az általános bizalmat a Budapest Airport iránt és felszólítják a Magyar Hang szerkesztőségét arra, hogy azonnal vonják vissza a hamis információk alapján megjelent cikket. A portál vasárnap reptéri forrásokra hivatkozva azt írta, szombat este nyolc óra előtt egy szíriai repülőgép landolt Ferihegyen, amin állításuk szerint a felkelők elől menekülő Bassár el-Aszad szír elnök és kísérete érkezhetett Magyarországra.

A Magyar Hang bocsánatot kért

A Magyar Hang elnézést kér az olvasóitól – tette közzé az ellenzéki portál, miután megírták: repülőtéri forrásaik alapján Bassár el-Aszad repülőgépe szállt le Ferihegyen szombaton este. Ezt azonban a Budapest Airport cáfolta. A cikkben felhasznált – olvasói – képről, amely az azt beküldő személy szerint Syrianair-gépet ábrázolt Ferihegyen, december 7-én este, kiderült, hogy 2012-ben Ankarában készült. 

Magyar Péter tovább terjeszti az álhíreket

Az álhírre vasárnap reggel rácsavarodott Magyar Péter is, aki a Facebook-oldalán kezdett „prédikációba”. – Követeljük, hogy hozzák nyilvánosságra, hogy Orbán Viktor milyen segítséget nyújtott az utóbbi években és különösen az utóbbi egy hétben a bukott szíriai diktátornak, akinek a kezéhez százezrek halála tapad. Követeljük, hogy hozzák nyilvánosságra, hogy kik érkeztek Szíriából Budapestre a titkos repülőgépen tegnap este – írta a politikus.

Magyar 11 óra előtt nem sokkal frissítette bejegyzését. – Közben már sűrűn cáfolja a szír gép érkezését az Orbánék által megvásárolt Budapest Airport…most már csak az a kérdés, hogy mit kért Aszad nevében a szír pátriárka Orbán Viktortól december 2-án a Karmelita Palotában…vagy esetleg most már ezt a találkozót is cáfolják? – írja Magyar Péter.

A politikus bejegyzése úgy is értelmezhető, hogy hiába kért elnézést a Magyar Hang az olvasói megtévesztéséért, hiába tették közzé, hogy az ellenzéki portál egy 2012-es ankarai képet úgy használt fel, mint ami 2024 decemberében, Ferihegyen készült, Magyar Péter továbbra is elhiszi.

Szerinte Aszad igenis Magyarországra érkezett.

Amint arról korábban beszámoltunk, a lázadók bevonultak Szíria fővárosába, elfoglalták Damaszkuszt, sajtóinformációk szerint Bassár el-Aszad szíriai elnök pedig elmenekült az országból. Mohammed Gázi al-Dzsaláli szíriai miniszterelnök vasárnap reggel bejelentette, hogy kész támogatni a kormányzat fenntartását. 

Közölte, hogy legutóbb szombat este beszélt az elnökkel.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában