Történelem

2024.12.30. 18:31

Jimmy Carter adta vissza Magyarországnak a Szent Koronát

A magyarországi reformok elismerése volt, hogy 1978 januárjában Jimmy Carter akkori amerikai elnök visszaadta Magyarországnak a Szent Koronát – mondta el a Magyar Nemzetnek Magyarics Tamás, az ELTE professor emeritusa.

Jimmy Carter meggyőződéssel kiállt a párbeszéd fontosság a mellett

Forrás: AFP

Fotó: Paul Hennessy

A lépés egyfajta kompromisszum volt, hiszen 

az amerikaiak nem szerették volna legitimálni a Kádár-rendszert, ezért azt találták ki, hogy a koronát a magyar népnek adják vissza, és feltételül szabták, hogy azt nyilvánosan ki kell állítani, illetve az átadáson az MSZMP képviselői, és maga Kádár, nem lehetnek jelen. Helyettük a parlament akkori elnöke, Apró Antal vette át a koronát.

Jimmy Carter (k) amerikai elnök gratulál Anvar Szadat egyiptomi elnöknek és Menahem Begin izraeli kormányfőnek (j)  1979. március 26-án
Forrás: AFP

Carter lépése az enyhülési politikába illeszkedett, amely a Helsinki záróokmány 1975-ös aláírásától 1979 végéig tartott, amikor a szovjetek lerohanták Afganisztánt – mondta el Magyarics Tamás, az ELTE professor emeritusa a Magyar Nemzetnek. A szovjetekkel való „puha” bánásmódot nem mindenki nézte jó szemmel az amerikaiak közül, amit Ronald Reagan ki is használt a kampánya során, és megnyerte az 1980-as amerikai elnökválasztást.

Carter elnökként sokszor túl lelkiismeretes volt, minden egyes dokumentumot el akart olvasni, ugyanakkor a külpolitikában nem mindig volt kellően határozott, két legfőbb tanácsadója, Cyrus Vance külügyminiszter és Zbigniew Brzezinski nemzetbiztonsági tanácsadó pedig parázs vitákat vívott egymással.

Külpolitikája kapcsán ki kell emelni a Camp David-i megállapodás létrejöttében játszott szerepét, amelyet Anvar Szadat egyiptomi elnök és Menahem Begin izraeli kormányfő írt alá 1978 szeptemberében. Carternek szívügye volt a közel-keleti helyzet rendezése, később könyvet is írt a témában.

A kissé naiv és rendkívül segítőkész, mélyen hívő Carter elnökként nem biztos, hogy jókor volt jó helyen

 – vélekedett Magyarics Tamás, hozzátéve, hogy ezzel szemben Cartert tartják a legjobb volt elnöknek, hiszen elnöki ciklusa után visszavonulva a jótékonyságnak szentelte az életét. Feleségével, Rosalynn Carterrel rengeteget dolgozott a Habitat for Humanity programjaiban, ennek kapcsán Magyarországon is járt.

A Magyar Nemzet teljes cikke ITT olvasható el. 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában