Közel-keleti konfliktus

2024.11.29. 12:42

Új fordulatot vettek a gázai tűzszüneti tárgyalások

Az izraeli–palesztin háború 420. napjának eseményeit ismertető hírfolyamunkban az MTI, a Magyar Nemzet, a Mandiner, a Világgazdaság és az Origo híreiből válogatunk.

MW

Egy izraeli katona sétál el egy merkava tank mellett, amely a libanoni határ közelében állomásozott Észak-Izrael felső Galileai régiójában 2024. november 27-én, miután érvénybe lépett a Hezbollah és Izrael közötti tűzszünet

Forrás: AFP

Fotó: Jalaa MAREY

Hezbollah-vezető: a libanoni hadsereggel egyeztetve fogják végrehajtani a tűzszünet rendelkezéseit

A Hezbollah nem vesztes félként, a libanoni hadsereggel egyeztetve fogja végrehajtani az Izraellel kötött tűzszüneti megállapodás rendelkezéseit – közölte pénteken Náim Kászem, a Hezbollah síita szervezet új vezetője.

Ez volt Kászem első nyilvános megszólalása az Izraellel kötött tűzszünet szerda hajnali hatályba lépése óta. Az Irán támogatta Hezbollah a Hamász palesztin iszlamista szervezettel való szolidaritásként kezdte el támadni Izraelt nem sokkal a Hamász tavaly október 7-i terrortámadása után. Ezek miatt a támadások miatt Izraelnek evakuálnia kellett a határhoz közeli településeken élőket, és az izraeli hadsereg rendre válaszcsapásokat mért a Hezbollahra, de Libanon területére behatoló szárazföldi offenzívát csak idén ősszel indított el. Az izraeli támadásokban hatalmas károk keletkeztek Libanonban, mintegy négyezren vesztették életüket, köztük nők és gyerekek is.

Kászem kijelentette, hogy a Hezbollah „emelt fővel és azzal a meggyőződéssel hagyta jóvá a megállapodást, hogy jogában áll megvédeni magát, és hogy harci ellenállása erős volt”. A milícia legyőzte Izraelt, mert utóbbi nem érte el háborús céljait, és ez a győzelem nagyobb volt, mint korábbi, 2006-os háborújuk. „Azoknak, akik arra fogadtak, hogy a Hezbollah ezúttal nagyon meg fog gyengülni, sajnáljuk, hogy elvesztették a fogadást” – tette hozzá a Hezbollah-vezető.

A tűzszüneti megállapodás értelmében a síita milíciának ki kell vonulnia a Litani folyótól délre eső libanoni területről, amely mintegy 30 kilométer széles, onnan visszavonul az izraeli hadsereg, és bevonul oda a libanoni haderő.

Izrael elérheti a tűzszünetet Gázában is

A Hamász rugalmasságot mutat a gázai tűzszünet tárgyalásain, akár az IDF ideiglenes jelenlétét is elfogadhatja az egyiptomi–gázai határon. A terrorszervezet kulcsfontosságú követeléseiről is hajlandó lehet lemondani.

A hosszasan húzódó gázai tűzszüneti tárgyalások új fordulatot vettek. A New York Times jelentése szerint a Hamász fokozott rugalmasságot tanúsít, és akár az Izraeli Védelmi Erők (IDF) ideiglenes jelenlétét is elfogadhatja a Gázai övezet egyiptomi határán.

Ez a stratégiailag fontos terület az illegális fegyvercsempészet megakadályozása miatt kiemelt fontosságú Izrael számára.

A jelentés névtelenséget kérő amerikai tisztviselőkre hivatkozik, akik szerint a palesztin terrorcsoport kulcsfontosságú követeléseiről is hajlandó lemondani egy Izrael által is elfogadható tűzszüneti megállapodás érdekében. 

Ez a fordulat Yahya Sinwar a Hamász vezetőjének halála után következett be. Sinwar, ugyanis hosszú háborút szorgalmazott Izrael ellen, úgy vélte, minél tovább tart a konfliktus, annál közelebb kerülnek a felszabaduláshoz.

A jelentések szerint a Hamász vezetése megosztott a háború utáni szerepüket és a tűzszünet eléréséhez szükséges kompromisszumokat illetően. Sinwar utódjának kinevezése is várat magára, ami tovább bonyolítja a döntéshozatalt.

Az amerikai tisztviselők úgy vélik, hogy Benjamin Netanjahu miniszterelnök Donald Trump beiktatásáig vár a Hamásszal való megállapodás kérdésében.

Egyiptomi biztonsági küldöttség is érkezett Izraelbe a tűzszüneti tárgyalások felgyorsítása érdekében, átfogó megállapodási tervet is bemutatva. Egyiptom Katar kilépése után jelentős szerepet vállal a közvetítésben, Törökországgal karöltve, mivel a Hamász vezetésének nagy része ott tartózkodik.

A tárgyalások legfőbb akadálya a Hamász korábbi követelése: a teljes izraeli kivonulás Gázából, valamint a palesztin foglyok szabadon bocsátása a gázai túszokért cserébe.

A Hamász az elmúlt időszakban bizonyos mértékben engedményeket tett, 105 civilt szabadon bocsátott, azonban továbbra is ragaszkodik a főbb követelései egy részéhez.

A helyzet továbbra is feszült, a humanitárius helyzet Gázában kritikus. Izrael humanitárius segélyszállítmányok érkezését biztosítja, azonban a nemzetközi szervezetek szerint ez nem elegendő a lakosság ellátásához. 

Josep Borrell: döntő fontosságú az Izrael és a Hezbollah között létrejött tűzszünet betartása

Az Izrael és a Hezbollah libanoni síita szervezet között létrejött tűzszüneti megállapodás jelentős eredmény, betartása döntő fontosságú az emberek biztonságának szavatolása érdekében Libanonban és Izraelben egyaránt 

- jelentette ki az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az Európai Unió nevében közreadott nyilatkozatában pénteken.

Josep Borrell mindenekelőtt hangsúlyozta: 

az EU üdvözli a tűzszüneti megállapodás bejelentését, és elismerését fejezi ki francia-amerikai közvetítői erőfeszítésekért.

A főképviselő fontosnak nevezte a tűzszünet megállapodás szerinti betartását annak érdekében, hogy a lakóhelyüket elhagyni kényszerültek visszatérhessenek otthonaikba a határ mindkét oldalán. Hangsúlyozta: 

úgy Libanon, mint Izrael szuverenitását teljes mértékben tiszteletben kell tartani, és a határokon átívelő támadásokat be kell szüntetni.

A főképviselő közölte, az EU és tagállamai elkötelezettek a libanoni fegyveres erők és az ENSZ libanoni ideiglenes békefenntartó missziója (UNIFIL) támogatása mellett, hogy az Izrael és a Hezbollah közötti 2006. július 12-én kirobbant harcok beszüntetésére felszólító 1701-es számú ENSZ BT-határozatot hatékonyan és maradéktalanul végre lehessen hajtani. Az EU emellett folytatja humanitárius segítségnyújtását, és részt vesz a konfliktus utáni helyreállításban és újjáépítésben, hogy támogassa a libanoni népet, beleértve a számtalan belső menekültet. Az EU továbbá elkötelezett Libanon szuverenitása mellett - húzta alá.

Borrell szerint az ország politikai vezetőinek félre kell tenniük nézeteltéréseiket, és meg kell találniuk az elhúzódó politikai és gazdasági zsákutcából vezető kiutat "a libanoni nemzet közös, békés és virágzó jövője érdekében". Most az ország elnökének megválasztására van szükség, hogy megkezdődhessen az erős és szuverén libanoni állam újjáépítése - tette hozzá nyilatkozatában az uniós diplomácia vezetője.

Szerda hajnalban életbe lépett az előző nap bejelentett tűzszünet Izrael és a Hezbollah libanoni síita fegyveres szervezet között csaknem tizennégy hónapos hadviselés után.

A harcok során több mint 3500 libanoni vesztette életét, és több mint tizenötezren megsebesültek. Mintegy százötven izraelit öltek meg a Libanonból indított rakéták és drónok, vagy haltak meg szárazföldi műveletek közben, és több százan megsebesültek.

A csütörtöki eseményekről itt olvashat:

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában