Bulvár-celeb

2024.11.28. 05:04

Nem csak dekoráció: végre kiderült, miért van masni a női bugyikon

Erre valószínűleg senki nem gondolt volna. Masni a női bugyikra eredetileg nem esztétikai okokból került.

Forrás: Shutterstock

Fotó: borisenkoket

Női fehérnemű manapság már szinte számtalan színben és formában kapható. A klasszikus fehér és fekete mellett a szivárvány minden színében árulnak bugyikat és melltartókat, felsőket is. Rengeteg díszítés is kerül a fehérneműkre, a csipkétől kezdve a szalagokon át a strasszokig, flitterekig mindenki megtalálhatja a neki tetszőt.

női bugyi masni
Sok női bugyin van masni
Fotó: Caterina Trimarchi / Forrás: Shutterstock

Sok női bugyit masni is díszít. A masni azonban eredetileg nem dekorációs célokat szolgált, sokkal fontosabb feladata volt.

Hosszú története van a masninak

Még évszázadokkal korábban kerültek rá az első masnik a női bugyikra. Sokáig a nők egyébként sem hordtak bugyit, inkább rövidebb vagy hosszabb alsóinget. A 15. századból azért már említik a feljegyzések a női bugyogót, amely a bő, térdig érő fazont jelentették. A női bugyogó Spanyolországban bukkanhatott fel, majd a 16. században Európa más részeire is eljutott.

A 19. század elején, amikor az empire stílus beköszöntött, a ruhák egyre testhez simulóbbak lettek, az anyaguk is vékonyabb lett, így kellett valami, ami melegen tartja a női testet. Ekkor jött divatba a hosszú alsónadrág.

1840 környékén pedig az abroncsszoknyákért őrült meg a világ, amelyek alatt már sokan (főleg a tehetősebbek) hordtak bugyit.

Viktória királynőről is köztudott volt, hogy naponta cserélte monogramos, korona mintás lenvászon alsóneműjét. 

Az 1870-es évek második fele fordulópontot hozott, ekkortól ugyanis a legtöbb bugyit középen teljesen összevarrták, így kényelmesebb lett, ráadásul kánkánt is viszonylag szemérmes módon lehetett benne táncolni. 

Az 1920-as években a nők kényelmes, egyszerűbb szabású ruhákat kezdtek el viselni, fehérneműjük is kisebb, vékonyabb és testhezállóbb lett – és így takarékosabb is, amely az első világháború utáni időkben szintén fontos szempont volt.

Ezek a bugyik már hasonlítottak arra, amit napjainkban is megszoktunk.

A kis masni pedig ekkor azért került rá, mert amikor még a legtöbb nő gyertyafényben vagy teljesen sötétben öltözködött reggel, csak kitapogatta a kis masnit, és máris tudta, hogy melyik az alsónemű eleje, hogyan kell felvenni.

A női bugyikon a masni mellett még a kis zseb funkciójával sem lehetnek sokan tisztában – a life.hu cikkében viszont erre a kérdésre is választ kaphatnak.

Borítókép: illusztráció

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!